Atak kwasem masłowym to wyjątkowo przykra sytuacja. Najczęściej dokonywany jest przez nieuczciwą konkurencję, a jego ofiarą padają właściciele sklepów i lokali usługowych. Bardzo trudno jest się pozbyć jego skutków, ale DDD Protect ma na to skuteczne sposoby. A zatem: atak kwasem masłowym – co robić?
Wszystkich, którzy padli ofiarą ataku kwasem masłowym łączy jedno: panika i niedowierzanie. Po pierwsze: smród kwasu jest tak silny, że trudno skupić myśli i trzeźwo ocenić sytuację. Po drugie: pojawia się poczucie krzywdy i żalu, że ktoś mógł zrobić coś tak podłego. Ważne jednak, aby pamiętać o jednym: nie jest to sytuacja bez wyjścia. Dysponujemy metodami, dzięki którym kwas masłowy zostanie bez problemu zneutralizowany, nawet jeśli w pierwszej chwili wydaje się, że usunięcie tak intensywnego i przykrego zapachu jest niemożliwe. DDD Protect da radę!
Co to jest kwas masłowy?
Kwas masłowy jest związkiem chemicznym, który występuje w sposób naturalny w zjełczałym maśle, serach, chlebie i wielu innych produktach spożywczych. Nadaje im charakterystyczny smak i zapach, w niskich stężeniach odbierany przez człowieka jako całkiem przyjemny. Występuje również w naszych jelitach i jest jednym z ważniejszych czynników zdrowia (jego niedobór sprzyja zapadaniu na wrzodziejące zapalenie jelita).
Problem pojawia się, kiedy rośnie jego stężenie. W takiej sytuacji jego zapach zaczyna być drażniący i nieprzyjemny, zaczyna przypominać zapach wymiocin, tym bardziej im wyższe jest jego stężenie. W wysokich stężeniach jego zapach jest już nie do zniesienia, może powodować duszności i wymioty. I to właśnie w takich stężeniach bywa wykorzystywany w atakach przez nieuczciwą konkurencję.
Kwas masłowy – zagrożenia
Kwas masłowy w wysokich stężeniach jest substancją toksyczną. Zagrożenia związane z kwasem masłowym są różnorakie, w zależności od tego, w jaki sposób nastąpił kontakt z nim. Jeśli zostałby spożyty w wysokich stężeniach, objawia działanie toksyczne. W przypadku kontaktu ze skórą wywołuje oparzenia, ból i pieczenie, a także rozległe zmiany skórne. Stanowi poważne zagrożenie dla oczu, które może poważnie uszkodzić, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do utraty wzroku. Jest też bardzo szkodliwy w przypadku wdychania go, wywołuje duszności, ból gardła, pieczenie, trudności w połykaniu. Przy naprawdę dużych stężeniach doprowadzić może do wybuchów i pożarów. Dlatego wszędzie, gdzie wystąpił atak z jego użyciem trzeba zadbać o odpowiednią wentylację.
Dlaczego dochodzi do ataków kwasem masłowym?
Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których niektórzy decydują się na atak kwasem masłowym:
- substancja ma bardzo przykry i trudny w neutralizacji zapach. Nie da się zneutralizować zapachu kwasu masłowego samodzielnie i od ręki, trzeba wezwać specjalistyczną pomoc,
- zapach unosi się na pewną odległość, dość często dochodzi do sytuacji, że konieczne jest zamknięcie nie jednego, a kilku punktów handlowo-usługowych. To oznacza realne straty,
- atak jest spektakularny, bardzo często piszą o nim lokalne media, robi się o nim głośno,
- mimo przykrych następstw nie jest bezpośrednim atakiem na osobę, dlatego dużo trudniej jest wykryć sprawców,
- nie potrzeba dużej ilości kwasu, żeby skutki ataku były przykre. Jego woń jest tak intensywna, wystarczy rozlać niewielką ilość lub pozostawić otwarty pojemnik z nim, aby zapach natychmiast zaczął się unosić, zwłaszcza w zamkniętych i słabiej wentylowanych pomieszczeniach.,
- kwas masłowy jest substancją tanią i łatwo dostępną. Można go kupić w wielu miejscach w internecie.
Gdzie najczęściej dochodzi do ataków kwasem masłowym?
Policja odnotowuje przypadki użycia kwasu masłowego do ataku w wielu różnych miejscach. Są to zarówno sklepy spożywcze, odzieżowe, monopolowe, jak i apteki, restauracje, puby, ale nawet solaria, gabinety kosmetyczne, zakłady fryzjerskie czy kantory wymiany walut, lombardy. Zdarzają się także ataki z jego użyciem przeprowadzane na samochody oraz mieszkania prywatne.
Atak kwasem masłowym – co robić?
Przede wszystkim na tyle, na ile jest to możliwe, należy zachować spokój. Jeśli doszło do ataku kwasem masłowym trzeba skupić się na jak najszybszym zneutralizowaniu efektów tego działania. Nie jest to koniec świata, a odpowiednie służby oraz profesjonalna firma pomogą uporać się z problemem. A zatem należy:
- jak najszybciej powiadomić i wezwać policję – to ważne, aby spisane zostały zeznania, które pomogą w zidentyfikowaniu napastnika. Zgłoszenie sprawy policji może być również podstawą otrzymania odszkodowania od ubezpieczyciela;
- powiadomić straż pożarną – o ile substancja została rozlana na zewnątrz lokalu. Straż pożarna jest zobowiązana do wypłukania substancji,
- jak najszybciej powiadomić specjalistyczną firmę zajmującą się neutralizacją kwasu masłowego (w Radomiu jest to np. firma DDD Protect),
- opuścić pomieszczenie, w którym doszło do ataku, ale otworzyć drzwi i okna. Powinny one pozostać otwarte aż do przyjazdu specjalistycznej firmy,
- nie zwlekać z wezwaniem firmy – w każdej minucie bowiem dochodzi do utrwalania zapachu, a jego usunięcie staje się coraz trudniejsze. Dlatego im krótszy jest czas między rozlaniem kwasu masłowego a przyjazdem firmy i podjęciem przez nią działań, tym lepiej.
Warto pamiętać, że kwas masłowy błyskawicznie roznosi się na kolejne miejsca. Jeśli nasiąkną nim nasze ubrania, wsiądziemy do samochodu, to nasiąknie również samochód. Jeśli dojedziemy do naszej łazienki, to zapach rozniesie się po całym mieszkaniu czy domu. Dlatego jeśli znaleźliśmy się w miejscu, w którym rozlany został kwas masłowy, po powiadomieniu służb najlepiej zaczekać na firmę, która zajmie się jego neutralizacją i udzieli wskazówek, jak bezpiecznie pozbyć się tego zapachu z siebie i nie dopuścić do dalszego jego rozprzestrzeniania na kolejne obszary. W DDD Protect zawsze mogą Państwo liczyć na radę, tak aby wszystko odbywało się bezpiecznie.
Atak kwasem masłowym – Radom, Warszawa, Piaseczno
Standardem w neutralizacji zapachu kwasu masłowego jest ozonowanie. Aby było skuteczne należy przeprowadzić je certyfikowanym, wydajnym, przemysłowej klasy sprzętem (ozonatorem, a jeśli pomieszczenie jest duże, to nawet kilkoma) oraz ozonem o wysokim stężeniu. Firma DDD Protect posiada bardzo wydajne ozonatory, które są w stanie poradzić sobie w jak najkrótszym czasie z uciążliwym fetorem.
Ozonowanie nie zamaskuje zapachu, lecz będzie ważnym elementem jego usuwania. Ozon sam w sobie jest najsilniejszym znanym utleniaczem, co powoduje, że cząsteczki ozonu w zetknięciu z cząsteczkami kwasu masłowego utleniają go, dzięki czemu zapach znika. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków ozonowanie jest tylko częścią neutralizowania zapachu kwasu masłowego. Aby osiągnąć pełny sukces potrzebne jest często także zastosowanie również np. zamgławiania ULV. Wszystko jednak zależy od indywidualnego przypadku.
Firma DDD Protect dokonuje oceny sytuacji już na miejscu i dobiera najlepsze metody pracy. Warto pamiętać, że w szczególnych przypadkach może się okazać, że usuwanie zapachu kwasu masłowego może potrwać nawet kilka dni i nocy. Nie jest to celowe działania firmy chcącej więcej zarobić bezsensownymi zabiegami, lecz odpowiedzialne podejście do tematu: czasem faktycznie trzeba wielokierunkowych, intensywnych i przedłużonych w czasie działań. Nasi pracownicy zawsze tłumaczą na miejscu zarówno przebieg procesu neutralizacji kwasu masłowego, jak i czas konieczny do jego przeprowadzenia. Często wydłużenie czasu działania pozwala w 100% pozbyć się odoru i zapomnieć o sprawie. Skracanie czasu na siłę może skutkować wciąż wyczuwalnym zapachem. Dlatego nie warto!
Dlatego jeśli staliście się ofiarą ataku kwasem masłowym, to pamiętajcie, że w miastach takich jak Radom, Warszawa, Piaseczno i okolicach działa DDD Protect. Mamy odpowiedni sprzęt i doświadczenie, aby szybko uporać się z tą sytuacją. Dzwońcie, poratujemy Was!