Meszki – wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć

Meszki to owady budzące lęk. I słusznie, ich ugryzienia są nie tylko bardzo bolesne i obfitujące w nieprzyjemne dolegliwości, ale także niebezpieczne, w skrajnych przypadkach mogą zagrozić życiu. W kolejnym wpisie gromadzimy wszystko, co powinniście o meszkach wiedzieć. Zapraszamy do lektury!

1. Jak wyglądają meszki?

Niektórzy o meszkach mówią, że są to “grube komary”. Wiąże się to z faktem, że ich ciało jest nieco podobne do komara, lecz dużo grubsze (zwłaszcza w przedpleczu, które ma postać charakterystycznego garba), chudsze natomiast niż u muchy. Są też od niej jaśniejsze, ich kolor to szary w kierunku brązowego. Mierzą od 3 do 6 mm, są więc dość małymi owadami.

Głowa meszki umieszczona jest na dole grubego przedplecza, przez co ciało meszki ma charakterystyczny, zgarbiony wygląd. I właśnie po tym najłatwiej można ją odróżnić od komara czy muchy. W oczy rzuca się także para wydłużonych, przeźroczystych, lekko opalizujących skrzydeł, które wystają za odwłok.

Meszki są krwiopijcami, a ich aparat gębowy jest typu ssąco-kłującego. Do przebicia skóry ofiary używają specjalnej kłujki.

Meszki rozmnażają się w płynącej wodzie. W tym środowisku pełnią pożyteczną rolę, larwy meszek odżywiają się resztkami martwych roślin i zwierząt, dzięki czemu oczyszczają rzeki. Problemem dla człowieka są dorosłe samice, szukające krwi dającej im możliwość rozrodu. Atakują zwłaszcza w maju i czerwcu, jednak ich cykl rozwojowy jest dość szybki, przez co w ciągu roku przychodzi na świat kilka pokoleń, a dorosłe meszki można spotkać w każdym cieplejszym miesiącu.

2. Czy meszki roznoszą choroby?

Choć meszki, a konkretnie ich ugryzienia, sprawiają ludziom wiele problemów, pocieszający jest fakt, że w przeciwieństwie do wielu różnych szkodników (jak prusaki chociażby), nie przenoszą chorób. Nie można więc się od nich zarazić chorobą, którą miał inny człowiek czy zwierzę ugryzione przez te małe owady. Ich ślina posiada właściwości antybakteryjne, co sprawia, że bakterie i inne drobnoustroje odpowiedzialne za wywoływanie chorób, giną. Dzięki temu nie ma ryzyka przeniesienia ich na ofiarę.

Niestety, choć ślina meszek zapobiega rozprzestrzenianiu chorób, sama posiada silną toksynę i to ona wywołuje nieprzyjemne dolegliwości.

3. Dlaczego meszki są niebezpieczne?

Po pierwsze dlatego, że ich ugryzienie wywołuje silny ból, zostaje po nim także krwawiąca rana, a także bolesna opuchlizna. Wszystko przez budowę ich aparatu gębowego, którego używają do rozcinania skóry. Następnie przyczepiają się do niej specjalnymi włoskami porastającymi ich szczęki i rozrywają tkanki, aby wydobyć jak najwięcej krwi. Natura wyposażyła ich ślinę w substancje zapobiegające krzepnięciu krwi, a dodatkowo ją rozrzedzające (w jej składzie są białka, histamina i peptydy). Dzięki temu krew spływa dużo łatwiej, ale też rana jest dużo większa niż np. ślad po ugryzieniu komara.

Ból ten dałoby się jednak wytrzymać, gdyby nie fakt toksyczności ich śliny. Wywołuje ona reakcję organizmu zwłaszcza niemowlaków oraz osób pod wpływem alkoholu zwaną hararą. Choroba ta objawia się groźnym dla życia obrzękiem płuc, dlatego tak ważne jest pilnowanie niemowląt na wolnym powietrzu. Pod żadnym pozorem nie można ich zostawiać samych na dworze.

Najgorsza sytuacja występuje wówczas, gdy ofiara meszki jest uczulona na jej ślinę. Wówczas może nawet dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli odpowiednia pomoc nie zostanie udzielona odpowiednio wcześnie, sytuacja może doprowadzić do śmierci. Niestety uczulenie może wystąpić w dowolnym wieku, nie jest też zależne od płci. Jeśli już w przeszłości zostaliśmy ugryzieni przez meszkę, a uczulenie nie wystąpiło, nie oznacza to, że już nie wystąpi. Wręcz przeciwnie, organizm potrzebuje kontaktu z daną substancją, aby zareagować na nią uczuleniem, dlatego pierwszy kontakt z meszką nigdy nie zaowocuje uczuleniem. Może ono natomiast wystąpić w przyszłości.

4. Ugryzła mnie meszka! Co robić?!

Wszystko zależy od reakcji naszego organizmu. Jeśli na ślinę meszki nie jesteśmy uczuleni, w miejscu ugryzienia pozostanie bolesny obrzęk i krwawiący ślad. Sytuacja taka nie wymaga wizyty u lekarza. Jeśli objawy są bardzo dokuczliwe, można je złagodzić przykładając cebulę (może być krążek, ale lepsze efekty da starta na papkę cebula nałożona na ranę w formie pasty. Działa przeciwobrzękowo i przeciwbakteryjnie). Warto zażyć także wapno, które działa przeciwalergicznie lub jeden ze środków antyalergicznych dostępnych w aptece bez recepty.

Sytuacją wymagającą natychmiastowej interwencji lekarskiej jest wystąpienie reakcji uczuleniowej po ugryzieniu meszki. Objawów nie sposób przeoczyć. Są to gwałtowne pogorszenie się samopoczucia, uczucie drżenia, mdłości i wymioty, skurcze jelit, biegunka. Jeśli dojdzie do najcięższego powikłania uczulenia, czyli wstrząsu anafilaktycznego, wówczas chory straci przytomność, spadnie ciśnienie jego krwi, a błony śluzowe staną się obrzęknięte. Jako że wyściełają one gardło i nos, może dojść do uduszenia.

Dlatego po ugryzieniu meszek jeśli zaczynają włączać się objawy ogólnoustrojowe, należy jak najszybciej wezwać pogotowie. Pacjentowi podane zostaną leki przeiwhistaminowe. U osób, u których w przeszłości wystąpiła reakcja alergiczna na ślinę meszki, zastosować można odczulanie. Zmniejsza ona szansę wystąpienia kolejnej reakcji alergicznej w razie ugryzienia meszki.

Interwencji lekarskiej, choć niekoniecznie natychmiastowej, wymaga także sytuacja, gdy objawy miejscowe, jak ból, obrzęk i zaczerwienienie w miejscu ugryzienia zamiast znikać, powiększają się. Lekarz zleci odpowiednie leki.

5. Zwalczanie meszek – Radom, Warszawa, Piaseczno

Nie da się zwalczyć wszystkich meszek, zresztą jak już wyżej wspomnieliśmy, pełnią one ważną rolę w ekosystemie. My natomiast polecamy usługę zwalczania meszek wszędzie tam, gdzie chcą Państwo spędzać czas na wolnym powietrzu, a one są zagrożeniem. Warto zabieg przeprowadzić na terenie przydomowych ogródków, działek, terenie imprez plenerowych, w parkach, na skwerach. Wszędzie tam, gdzie meszki mogą zagrażać spokojowi i bezpieczeństwu.

Nasza firma przeprowadza zabieg zwalczania meszek w Radomiu, Warszawie, Piasecznie oraz okolicznych miejscowościach, miastach, wsiach. Używamy profesjonalnego sprzętu i certyfikowanych preparatów. Stawiamy zazwyczaj na zamgławianie ULV, które w razie konieczności wspomagamy innymi metodami. Dobieramy je po analizie sytuacji.

Zapraszamy do skorzystania, zabieg będzie w 100% satysfakcjonujący dla Państwa!