Spuszczel pospolity – jak go rozpoznać i jak zwalczać?

Spuszczel pospolity to jeden z najczęściej występujących szkodników drewna. Choć łatwo go rozpoznać, wiele osób nie ma pojęcia, że zadomowił się właśnie u nich, przez co zyskuje mnóstwo czasu na wyrządzanie szkód. A te mogą być znaczne. Jak rozpoznać i jak zwalczać spuszczela pospolitego?

Jak wygląda spuszczel pospolity?

Wiedza o tym, jak wygląda spuszczel pospolity to podstawa zauważenia w porę jego inwazji. Nie ma przerażającego wyglądu, nie jest ani zbyt duży, ani zbyt jaskrawy, a wiele osób nawet widząc dorosłe chrząszcze, nie kojarzy ich z groźnym szkodnikiem drewna.

Owad ten mierzy maksymalnie 20 mm. Jego ciało jest ciemnobrązowe w kierunku czarnego, o wydłużonym tułowiu, lekko spłaszczone, pokryte małymi włoskami układającymi się w lekkie pasy. W budowie w oczy rzucają się długie czułki umieszczone u nasady średniej wielkości głowy (u samców czułki są dłuższe, niż u samic). Posiada trzy pary odnóży wyraźnie podzielonych na 3 części, część udowa jest wyraźnie pogrubiona. Samice wyposażone są w pokładełko, które służy im do składania jajeczek w szczelinach drewna. Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu spuszczeli są natomiast dwa “guzy”, które zauważyć można na szczycie tułowia.

Spuszczele są wyposażone w skrzydła, potrafią latać. Od fruwania jednak znacznie bardziej preferują bieganie. Fruwają dość niezdarnie, biegają za to szybko. I to właśnie obecność dorosłych osobników w domu powinna zwracać naszą uwagę w pierwszej kolejności. Ich larw bowiem raczej nie zauważymy, jaja (przypominające biały ryż) składane są za pomocą pokładełka w szczeliny drewna, w których później wylęgają się kremowe, beznożne larwy o segmentowanym ciele. Cały ten proces przebiega w ukryciu.

Objawy infekcji spuszczela pospolitego

Po czym więc rozpoznać, że padliśmy drewno w naszym domu padło ofiarą spuszczela pospolitego? Szczególną czujność powinniśmy zachować, jeśli w naszym domu posiadamy miękkie drewno iglaste, takie jak sosny, świerki, jodły, modrzewie. Spuszczele atakują tylko i wyłącznie takie właśnie drewno. Jeśli nie posiadamy nic z drewna tego typu, możemy spać spokojnie. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, z jakiego drewna są elementy konstrukcji czy wyposażenia domu, musimy zwrócić uwagę na kilka oznak, że powinniśmy zacząć działania:

  • pojawiające się w drewnie dziurki o średnicy do 6 mm, pod którymi często widać kopczyk z mączki drzewnej – to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów infekcji spuszczela. Dziurki są drążone przez larwy, będące w stadium tuż przed przepoczwarzeniem. Zanim do niego dojdzie larwy instynktownie drążą korytarz w drewnie w stronę jego powierzchni. Po przemianie w dorosłego owada wylatują tą dziurką na powierzchnię, gdzie mają za zadanie odbyć kopulację i w przypadku samic złożyć jaja. Te dziurki to ślad po tym, że na świat przyszło nowe pokolenie spuszczeli.
    Warto pamiętać, że spuszczele preferują jasne, mocno nasłonecznione miejsca o wysokiej temperaturze. Zatem znajdziemy je na strychu, zwłaszcza po nasłonecznionej stronie dachu, a nie w nieogrzewanej i wilgotnej piwnicy.
  • pojawiające się w domu dorosłe spuszczele. Można je zauważyć na parapetach, po których szybko biegają, oczywiście na drewnianych elementach domu, gdzie samice szukają miejsca do złożenia jaj. Czasem zdarza się zobaczyć fruwające spuszczele, ale jest to raczej rzadki widok.

Na spuszczele zwrócić uwagę należy w letnich miesiącach, od czerwca do sierpnia. Właśnie wtedy widać je najczęściej, są bowiem aktywniejsze ze względu na wysoką temperaturę. Optymalna do rozwoju spuszczela temperatura drewna to aż 30⁰C.

Pamiętać należy, że spuszczel może zaatakować każde drewno iglaste. Nie tylko te będące elementem konstrukcyjnym domu, ale także różnego rodzaju ogrodzenia, meble, sklejki z drewna iglastego, figurki i rzeźby i wiele innych. Warto zachować czujność.

Jak zwalczać spuszczela pospolitego

Na szczęście posiadamy świetne metody, które pozwalają pozbyć się spuszczela pospolitego bez śladu. Dlatego grunt to go w ogóle zauważyć. To już połowa sukcesu. Drugą połową jest wezwanie firmy DDD, która ma doświadczenie w jego zwalczaniu i dysponuje naprawdę sprawdzonymi i jak najmniej uciążliwymi metodami zwalczania spuszczela.

Dawniej najczęściej wybieraną metodą była fumigacja drewna. Mimo że jest to metoda dość skuteczna, wiąże się z nią duża uciążliwość, nie jest też metodą ekologiczną, jest niebezpieczna. Podczas jej wykonywania w domu czy innym miejscu, w którym pojawił się spuszczel, nie mogą przebywać żadne osoby, poza pracownikiem wykonującym zabieg. Konieczne jest też zapewnienie szczelności. Jeśli zatem mamy do czynienia ze spuszczelem w domu, musimy wykonać jego namiotowanie, co jest czasochłonne i podnosi koszt.

Dużo lepszą, nowoczesną metodą, którą my stosujemy w DDD Protect, jest zwalczanie szkodników drewna żelem. Żelowanie drewna polega na rozprowadzeniu specjalnego żelu na powierzchni porażonej przez szkodniki. Żel został tak opracowany, aby dobrze trzymać się powierzchni i ściśle do niej przylegać. Łatwo się go rozprowadza i jest wydajny, dzięki czemu możemy użyć go w małych ilościach, a koszt jest niższy.

Po zabiegu żelowane drewno jest białe, co może wprawić w konsternację, ale spokojnie. Biały kolor jest wskazówką dla pracownika, które części już zostały nim pokryte, a które jeszcze tego wymagają. Kolor ten ulotni się, a drewno wróci do poprzedniego koloru. Nie ma tu żadnych obaw o jakiekolwiek odbarwienie lub innego rodzaju zniszczenie drewna.

Oprócz tego żel penetruje z łatwością drewno na głębokość żerowania larw. Zabija dzięki temu wszystkie stadia szkodników. Warto zwrócić uwagę, że w marketach często dostępne są inne żele do usuwania szkodników drewna. Niestety są one zbyt słabe, żeby mogły penetrować drewno, zabraniają tego normy bezpieczeństwa. My używamy żelów o odpowiedniej mocy, dostępnych tylko dla profesjonalistów.

Używamy przez nas żel jest ponadto bezpieczny dla ludzi i zwierząt, a także dla środowiska, jest też w pełni biodegradowalny.

Zwalczanie spuszczela pospolitego – Radom, Warszawa, Piaseczno

Wszystkie osoby i instytucje, które borykają się z inwazją spuszczela pospolitego lub innych szkodników drewna mogą korzystać z usług firmy DDD Protect. Działamy na terenie Radomia, Warszawy i Piaseczna oraz miejscowości oddalonych o ok. 30-40 km. Jesteśmy zespołem specjalistów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w zwalczaniu szkodników drewna. Stawiamy tylko i wyłącznie na metody, które są sprawdzone, jak najmniej uciążliwe, nietoksyczne dla ludzi i zwierząt, bezpieczne dla środowiska. Zachowujemy przy tym atrakcyjne ceny, dlatego warto się z nami skontaktować. Zapraszamy serdecznie!