Deratyzacja – czym jest i jak przebiega?

Deratyzacja jest niezbędnym zabiegiem wykonywanym nie tylko w sytuacji, kiedy gryzonie już zaatakowały, ale również profilaktycznie. Dziś wyjaśniamy, w jaki sposób ją przeprowadzamy. Zapraszamy do lektury!

Deratyzacja jest bardzo ważnym zbiegiem: pozwala zarówno usunąć już zadomowione w konkretnym miejscu gryzonie, jak i nie dopuścić do zadomawiania się nowych. Do zwalczania gryzoni nie trzeba nikogo przekonywać, bowiem świadomość, jakie zagrożenia wiążą się ze szczurami i myszami w naszym świecie jest dość powszechna. Gryzonie te nie budzą sympatii, raczej ogólną panikę i obrzydzenie. Nic dziwnego, zanieczyszczają produkty żywnościowe, stanowią zagrożenie dla instalacji wodnych i elektrycznych, mogą też – choć w rzadkich przypadkach – zaatakować. Oprócz tego szczury są wyjątkowo inteligentne, a przy ogromnej płodności są w stanie wkładać duży wysiłek w opanowanie świata ludzi. Choć wydaje się to niemożliwe, wystarczy uświadomić sobie, jak ogromny problem stanowią szczury nawet w najbogatszych miastach świata (od wielu lat nie może z nimi wygrać chociażby Nowy York).

Z tego względu przeprowadzanie deratyzacji jest koniecznością i obowiązkiem prawnym. Dotyczy on zarządców nieruchomości oraz ich właścicieli, którzy muszą dbać, aby zazwyczaj dwa razy w roku przeprowadzać deratyzację, czyli odszczurzanie. Ustawa nie precyzuje, czy deratyzację powinna przeprowadzać profesjonalna firma, może ją zatem przeprowadzić każdy we własnym zakresie. Niemniej jednak bez specjalistycznej wiedzy i dostępu do sprawdzonych środków trudno tak naprawdę o skuteczną deratyzację. Przeprowadzanie jej w sposób nieudolny naraża nas na kłopoty, bowiem gryzonie i tak mogą zaatakować. Najlepiej jest zlecić ją profesjonalnej firmie, takiej jak DDD Protect.

Deratyzacja – profesjonalna firma (Radom, Warszawa, Piaseczno, Kielce i in.)

Profesjonalna firma, taka jak DDD Protect dysponuje odpowiednią wiedzą, przeszkoleniem oraz dostępem do najlepszych środków zapewniających optymalne efekty zabiegu. Istniejemy na rynku od wielu lat. W tym czasie podpisaliśmy wiele umów o współpracę, która trwa nieprzerwanie. Nasi klienci wiedzą, że mogą na nas liczyć, a do deratyzacji podchodzimy profesjonalnie i odpowiedzialnie. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że jej zaniechanie sprowadzić może ogrom kłopotów.

Dlaczego warto do deratyzacji wybrać profesjonalną firmę, zamiast polegać na własnych siłach?

  • gwarancja analizy sytuacji i dobrania najlepszych metod,
  • gwarancja użycia profesjonalnych środków trujących,
  • możliwość dobrania najlepszych pułapek i innych urządzeń,
  • profesjonalne oznaczenie deratyzowanego terenu,
  • stały monitoring sytuacji i sukcesywne uzupełnianie trutek,
  • natychmiastowa utylizacja martwych gryzoni, co zapobiega rozprzestrzenianiu się groźnych dla zdrowia i życia drobnoustrojów,
  • wykonanie deratyzacji tak, aby czworonogi były bezpieczne.

Pracownicy profesjonalnej firmy DDD są świadomi inteligencji i przebiegłości szczurów. Dlatego są w stanie zastosować trutki działające z opóźnieniem (szczury bowiem zawsze wysyłają najsłabszego osobnika ze stada, aby sprawdzić, czy wyłożony pokarm nie jest trucizną. W przypadku zastosowania trutek z natychmiastowym efektem trującym, stado błyskawicznie zorientuje się, że jest to trucizna i efekt deratyzacji będzie zerowy. W DDD Protect stosujemy trutki, które działają po 3-4 dniach. Dzięki temu szczury nie są w stanie skojarzyć śmierci jednego z nich ze spożytym pokarmem i przystępują do jedzenia. Stado ginie w dość krótkim czasie.

Deratyzacja (Radom, Warszawa, Piaseczno, Kielce i in.) – jak działamy?

Deratyzacja przeprowadzana przez DDD Protect zawsze cechuje się rzetelnością. W zależności od sytuacji wykonujemy ją w kilku etapach:

  • analiza zastanej sytuacji: sprawdzamy, jak duża jest kolonia gryzoni, którędy dostaje się do budynku, gdzie najczęściej są widziane osobniki,
  • izolacja ubytków umożliwiających gryzoniom wnikanie do budynku,
  • oznaczenie miejsca specjalnymi tabliczkami informującymi o przeprowadzanym zabiegu (o ile deratyzacja jest przeprowadzana w miejscu publicznym),
  • dobranie najlepszych metod: często łączymy kilka metod deratyzacji, żeby uzyskać najlepsze efekty. Stosujemy zarówno stacje deratyzacyjne, chwytacze żywołowne, jak i trutki o różnych konsystencjach (pasty, kostki, granulat, płyny),
  • monitoring sytuacji – sprawdzamy, czy ubywa wyłożonej trutki i jeśli tak, uzupełniamy ją; opróżniamy też pułapki, jeśli złapały się na nie gryzonie,
  • utylizacja martwych gryzoni.

Nasze metody opieramy na wieloletnim doświadczeniu. Stałe grono naszych klientów to najlepszy dowód na to, że umiemy deratyzację przeprowadzać efektywnie.

Czy gryzonie są groźne?

Nie bez powodu gryzonie kojarzą się z brudem i chorobami, a także z niskim standardem sanitarnym. Cywilizowany świat dba, aby gryzoni w pobliżu ludzi nie było, są one jednak tak ekspansywne, że potrafią znaleźć drogę nawet do pozornie dobrze zabezpieczonych budynków. Przyciągają je warunki: ciepło i dostęp do jedzenia. W takich warunkach rozmnażają się szybko, a kolonia się powiększa.

Najgorsze jest jednak to, że stanowią one zagrożenie dla zdrowia. Szczury i myszy, ze względu na fakt, że bytują też w bardzo zanieczyszczonych miejscach, przenoszą mnóstwo chorób. Po wniknięciu do budynku kierują się od razu tam, gdzie jest jedzenie. Nie dość że zaczynają je spożywać w dużych ilościach, to resztę zanieczyszczają odchodami, wydzielinami, sierścią, martwymi osobnikami. Zaatakowane przez nie jedzenie jest niezdatne do użycia.

Choć myszy i szczury z natury nie są agresywne wobec człowieka, jeśli poczują zagrożenie, mogą zaatakować. Zadanie przez nie ran może się wiązać z przeniesieniem groźnych chorób. Dlatego należy wszelkimi możliwymi sposobami walczyć ze szczurami i myszami.

Jak bardzo jest to ważne, pokazuje fakt, że mimo przeprowadzanych deratyzacji gryzoni nie da się wyeliminować całkowicie z naszego otoczenia. Nieustannie powracają. Sprzyja temu błyskawiczne rozmnażanie się oraz szybka adaptacja nawet do skrajnie złych warunków. Gryzonie są obecne w zasadzie w każdym zakątku świata, ale najwięcej jest ich tam, gdzie jest dużo ludzi. Sami się do tego przyczyniamy: pozostawianie niezabezpieczonych resztek jedzenia, opóźnione opróżnianie śmietników – to wszystko sprawia, że gryzonie czują się u nas dobrze.

Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że bez deratyzacji szczury i myszy byłyby obecne wszędzie. Ludzie chorowaliby dużo częściej i więcej – warto przypomnieć sobie, że w przeszłości szczury bardzo często były początkiem epidemii na masową skalę i przyczyną zgonów milionów ludzi. Oczywiście dzisiaj sytuacja jest zupełnie inna, standardy są lepsze, ale deratyzacja to zabieg, który pozwala groźbę wybuchu epidemii związanej z chorobami przenoszonymi przez szczury utrzymywać z dala od nas.

Warto też pamiętać, że szczury stanowią ogromne zagrożenie dla przewodów elektrycznych oraz instalacji wodno-kanalizacyjnych. Doprowadzają do groźnych pożarów i zalań. Każdego roku są przyczyną ogromnych strat materialnych. Deratyzacja pozwala minimalizować te szkody.