Dezynfekcja przez ozonowanie – co warto wiedzieć

Dezynfekcja jest niezwykle ważnym zabiegiem, likwiduje bowiem drobnoustroje, które mogłyby wywołać groźne choroby. Istnieje wiele metod jej przeprowadzania, w tym ozonowanie. Dlaczego jest tak skuteczne? Zapraszamy do lektury wpisu.

W wyniku dezynfekcji poziom drobnoustrojów chorobotwórczych w danym pomieszczeniu, na danej powierzchni czy przedmiocie powinien być przywrócony do stanu niezagrażającego zdrowiu i życiu ludzi. Dezynfekcję można wykonywać różnymi metodami: chemicznymi i fizycznymi.

Metodą, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę, jest ozonowanie.

Ozonowanie – skuteczna metoda dezynfekcji

Ozonowanie pomaga pozbyć się drobnoustrojów chorobotwórczych oraz nieprzyjemnych zapachów, przywraca czystość mikrobiologiczną i bezpieczeństwo. Rewelacyjne działanie ozonu wiąże się z właściwościami tego gazu. Błyskawicznie ulega on rozpadowi, a trzeci atom tlenu o nietrwałym wiązaniu silnie reaguje z otoczeniem. To właśnie ta cząsteczka niszczy bakterie, wirusy, alergeny, grzyby, eliminuje nieprzyjemny zapach niezależnie od tego, skąd pochodzi.

Dawniej powszechnie stosowany chlor wykazuje o 50 razy słabsze i 3000 razy wolniejsze działanie na drobnoustroje niż ozon.

Ozonowanie jest całkowicie ekologiczną metodą, w której nie zostają użyte żadne środki chemiczne, zagrażające środowisku.

Do przeprowadzenia ozonowania potrzebny jest profesjonalny i certyfikowany ozonator oraz osoba dysponująca uprawnieniami do przeprowadzenia tego zabiegu. Samo kontakt z wysokimi stężeniami ozonu może się skończyć tragicznie. Mimo że jest to metoda ekologiczna, ozonowanie działa drażniąco

Ozonowanie – zalety

Zabieg ozonowania posiada wiele zalet:

 • bardzo skutecznie eliminuje drobnoustroje (bakterie, roztocza, pleśnie, grzyby, wirusy, alergeny i wszystkie inne drobnoustroje), z jego działaniem nie może się równać żaden innym środek do dezynfekcji;
 • dociera w każdą szczelinę, wszędzie, gdzie nie byłoby możliwe dotarcie z tradycyjnymi środkami do odkażania, np. do wnętrza tapicerowanych mebli
 • skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy – m.in. wilgoci, stęchlizny, pleśni, spalenizny, potu, zwierząt, spalenizny, dymu papierosowego, farb i lakierów, staroci – co najważniejsze, nie maskuje ich, lecz dociera do ich przyczyn i je usuwa, po zabiegu powietrze w ozonowanym pomieszczeniu ma rześki zapach podobny do tego, jaki wyczuć można po letniej burzy;
 • ozonowanie jest szybkim zabiegiem – ozon działa dużo szybciej niż inne środki do dezynfekcji, a drobnoustroje giną błyskawicznie. Co więcej, sam ozon rozpada się bardzo szybko, po ozonowaniu wystarczy pomieszczenie przewietrzyć i jest ono gotowe do użytku i bezpieczne dla ludzi;
 • ozonowanie to zabieg bezpieczny – pod warunkiem jednak, że wykonuje go odpowiednio wykwalifikowana osoba. Podczas jego wykonywaniu w pomieszczeniu nie może przebywać żadna osoba (ani zwierzę) poza osobą wykonującą zabieg, po nim konieczne jest przewietrzenie;
 • jest to metoda ekologiczna, nie jest groźna dla środowiska.

Gdzie warto przeprowadzić ozonowanie?

Ozonowanie najlepiej sprawdza się jako zabieg przeprowadzany w pomieszczeniach, gdzie konieczne jest przywrócenie pełnej czystości oraz usunięcie nieprzyjemnych zapachów. Są to:

 • mieszkania i domy prywatne, także w sytuacji po chorobie lub zgonie,
 • szpitale, przychodnie, gabinety lekarskie i dentystyczne,
 • szkoły, przedszkola, żłobki,
 • internaty i akademiki,
 • domy spokojnej starości,
 • domki letniskowe, pensjonaty, hotele, motele,
 • noclegownie,
 • salony kosmetyczne i fryzjerskie,
 • szatnie,
 • siłownie,
 • zakłady żywnościowe,
 • samochody, samoloty i in.

Zabieg ten jest świetną profilaktyką także w okresie zachorowań na choroby sezonowe jak grypa w miejscach, w których przewija się dużo osób.

Oprócz tego ozonowanie jest wykorzystywane w niszczeniu grzybów, pleśni i ich zarodników w klimatyzacji. Można go stosować w odgrzybianiu klimatyzacji zarówno domowej, biurowej jak i tej w samochodach.

Zabiegowi temu można poddać także… wodę! Ozonowanie usunie z niej wszelkie bakterie i inne niebezpieczne drobnoustroje, sprawi, że woda utraci nieprzyjemny zapach i mętność. Dlatego jest to zabieg szczególnie polecany na basenach. Dzięki niemu można ograniczyć o nawet 80% użycie innych środków dezynfekujących, w tym drażniącego i wysuszającego chloru.

Jak przygotować pomieszczenie do ozonowania?

Z pomieszczenia należy wynieść wszystkie kwiaty, zadbać, aby opuściły je także zwierzęta. Nie powinna w nim przebywać żadna osoba poza tą, która wykonuje zabieg.

 • Pomieszczenie należy uszczelnić: zamknąć drzwi, okna, zabezpieczyć wszelkie otwory wentylacyjne.
  Jeśli w pomieszczeniu znajduje się sprzęt elektroniczny i jest to możliwe, należy go wynieść. W przeciwnym wypadku należy go zabezpieczyć folią.
 • Jeśli w pomieszczeniu znajdują się łatwo przesuwalne elementy, np. krzesła czy stół, również warto je wynieść. W przeciwnym wypadku należy je zabezpieczyć folią.
 • Należy zadbać, aby osoba wykonująca zabieg miała do pomieszczenia dostęp przez uzgodniony z naszym pracownikiem czas. W zależności od wielkości pomieszczenia oraz rodzaju i poziomu zanieczyszczenia może się on wahać od 1 godziny do nawet 10 godzin. Nasz pracownik będzie monitorował poziom stężenia ozonu.
 • Po 30 minutach od zabiegu ozonowania należy pomieszczenie dokładnie przewietrzyć. Ozon jest bardzo drażniący, w wyższych stężeniach zabójczy dla człowieka, dlatego wietrzenie jest nieodzownym elementem zabiegu. Po sprowadzeniu poziomu ozonu do 0,01 ppm powietrze staje się bezpieczne, a pozostały ozon rozpadnie się samoistnie.
 • Po zabiegu w pomieszczeniu będzie się utrzymywać charakterystyczny zapach oraz mgła. Czasem Klienci obawiają się, że jest to oznaka zbyt wysokiego stężenia ozonu. Nic bardziej mylnego. Na bieżąco monitorujemy poziom ozonu i pozwalamy z pomieszczenia korzystać dopiero, kiedy upewnimy się, że w 100% jest bezpieczne dla użytkowników. Mgła i zapach nie świadczą o podwyższonym stężeniu ozonu.

Ozonowanie – Radom, Warszawa, Piaseczno

Serdecznie zapraszamy Państwa do korzystania z usług firmy DDD Protect. Posiadamy ogromne doświadczenie w przeprowadzaniu ozonowania, odpowiednie szkolenia i certyfikaty, a także renomowane generatory firmy Trioxygen, dzięki czemu mają Państwo gwarancję, że zabieg będzie skuteczny i bezpieczny. Więcej informacji o samym ozonowaniu znajdą Państwo w zakładce poświęconej usłudze ozonowania. Zapraszamy do kontaktu!