Jak wygląda ukąszenie meszki? Warto wiedzieć, bowiem meszki to jedna ze zmór letnich miesięcy. Choć nie szukają celowo towarzystwa ludzi, to spotkanie z nimi może zakończyć się bolesnymi ugryzieniami.
Meszki nie posiadają groźnego wyglądu i większość osób w ogóle nie zwraca na nie uwagi. To małe muszki przypominające na pierwszy rzut oka zupełnie niegroźne muszki owocówki. Jednak w przeciwieństwie do tych ostatnich, meszki gryzą i to boleśnie. Warto wiedzieć, jak wyglądają meszki, jak wyglądają ich ugryzienia i jak sobie z nimi radzić. Jest też świetny profesjonalny zabieg, który usuwa je z opryskiwanego terenu!
Jak wygląda ugryzienie meszki?
Ugryzienia meszek należą do tych bolesnych. Meszki posiadają dość zaawansowany aparat gębowy, którym rozcinają skórę, a następnie przyczepiają się do niej za pomocą specjalnych włosków w kształcie haczyków, które są umieszczone na jej szczękach. W wyniku tego na skórze powstaje rana, z której płynie krew. W ślinie meszki znajdują się specjalne substancje, których zadaniem jest przeciwdziałać krzepnięciu krwi, poprawić jej konsystencję (rozrzedzić, upłynnić), a nawet nieco zniwelować ból towarzyszący ugryzieniu.
To właśnie ślina meszek jest tu jednak największym problemem, nawet nie samo rozcięcie skóry i rozerwanie tkanek. W ślinie meszki są substancje, które dla organizmu człowieka są toksyczne, dlatego w zasadzie u każdej osoby występuje dość duży obrzęk ugryzionego miejsca, ból, czasem nawet wysoka gorączka.
Samo ugryzienie meszki pozostawia dużo większy ślad, niż chociażby ugryzienie komara. Ranka zazwyczaj krwawi i puchnie, a także swędzi, a objawy te mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni.
Gorzej, jeśli wystąpi alergia na ugryzienie meszki (a konkretniej na substancje występujące w ślinie meszki, które wraz z ugryzieniem trafiają do naszego organizmu, takie jak histamina, peptydy i białka. Są one silnie alergizujące, przez co alergie na jad meszek zdarzają się dużo częściej, niż na jad innych owadów). Wówczas objawy będą dużo bardziej intensywne i szybko może dojść do wstrząsu i bezpośredniego zagrożenia życia, dlatego należy błyskawicznie reagować w przypadku, kiedy oprócz obrzęku, bólu i lekkiego krwawienia, pojawią się także wysoka gorączka, wymioty, bóle brzucha, biegunka i mdłości, zawroty i bóle głowy, kłopoty z oddychaniem, obrzęk warg i języka, bladość skóry, nadmierna potliwość, spadek ciśnienia, arytmia, utrata przytomności. Wówczas należy jak najszybciej do osoby ugryzionej przez meszkę wezwać lekarza. Liczy się dosłownie każda minuta.
W tym czasie można pomóc! Osobę taką, o ile nie wymiotuje, należy ułożyć na plecach i unieść nogi. Jeśli wymiotuje, aby zapobiec zakrztuszeniu wymiotami, należy ją ułożyć w pozycji bocznej. Jeśli chory stracił przytomność i są wskazania, należy wykonać resuscytację krążeniową-oddechową.
Warto też pamiętać, że meszki są bardzo niebezpieczne dla niemowląt i osób będących pod wpływem alkoholu. Mogą one u nich wywołać chorobę zwaną hararą, w której przebiegu dochodzi do obrzęku płuc i uduszenia.
Jak wygląda meszka?
Meszki nie są zbyt charakterystycznymi owadami. Są małe, mierzą maksymalnie 6 mm, choć mogą równie dobrze mieć jedynie 2 mm i być ledwo widoczne. Są ciemne, czarne lub ciemnoszare. W ich budowie w oczy rzuca się przede wszystkim dość krępe ciało. Ich głowa z masywnymi jak na wielkość owada czułkami umieszczona jest nieco poniżej przedplecza, przez co patrząc na meszkę ma się wrażenie, że ma ona garb. Odnóża meszek są nieco pogrubione, zwłaszcza u nasady i dość krótkie.
Skrzydła meszek są dość duże i szerokie, w spoczynku układają się daszkowato. W świetle słonecznym opalizują.
Gdzie można spotkać meszkę?
Meszki są związane z terenami podmokłymi. Rozwijają się w wodzie płynącej (w przeciwieństwie do np. komarów), występują w strumykach i rzekach (ale tylko tych naprawdę czystych!). Również dorosłe meszki trzymają się na terenach mocno wilgotnych, często fruwają chmarami. Wprost do wody samice meszek składają jaja (jednorazowo nawet 200-500 jaj). Po ok. 3 tygodniach z jaj wylęgają larwy, które następnie po kilku tygodniach przepoczwarzają się. Jako dorosłe owady meszki opuszczają środowisko wodne i wypływają na powierzchnię w pęcherzyku powietrza. Odlatują, aby poszukać krwi i poprzez kopulację i złożenie jaj dać życie kolejnemu pokoleniu meszek.
Są bardzo natrętne i jeśli dostaniemy się w chmarę meszek, może się to źle skończyć, bowiem są agresywne i skore do ataku (zwłaszcza samice). Jedna meszka nie wyrządzi nam krzywdy, o ile nie jesteśmy na jej jad uczuleni. Jednak samo ugryzienie meszki, nawet bez wystąpienia reakcji alergicznej, jest bardzo nieprzyjemne i pozostawia ślad i skutki dużo dłużej, niż np. ukąszenie komara.
Meszki – profilaktyka – jak uniknąć ugryzień meszki?
Tak naprawdę wszyscy powinniśmy uważać na meszki. Po pierwsze dlatego, że ich ugryzienie jest bolesne, nieprzyjemne i pozostawia ślad na wiele dni. Po drugie dlatego, że tak naprawdę nikt z nas nie może być pewien, że nie wystąpi u niego reakcja alergiczna na jad meszki. Nawet jeśli w przeszłości mieliśmy do czynienia z meszkami, a ich ugryzienia nie wyrządziły nam większej krzywdy, niż lekkie krwawienie i parę dni umiarkowanego bólu, tak naprawdę reakcja alergiczna może wystąpić w dowolnym momencie. Osoby uczulone z kolei powinny zachowywać absolutną ostrożność i zrobić wszystko, aby do spotkania z meszką nie doszło.
Jaka jest więc najlepsza profilaktyka przeciwko ugryzieniom meszek?
- jeśli planujemy pobyt na łonie natury w pobliżu zbiorników wodnych, należy zastosować preparaty odstraszające meszki dostępne w sklepach;
- warto włożyć ubranie zasłaniające ciało (długie rękawy i nogawki);
- w celu odstraszenia meszek można użyć rozcieńczonego olejku waniliowego;
- nigdy nie należy pozostawiać niemowląt śpiących w wózku bez opieki! Warto je chronić specjalnymi moskitierami, które zabezpieczą je przed ewentualnym atakiem meszki.
Zwalczanie meszek i komarów – Radom, Warszawa, Piaseczno
Na szczęście mimo niebezpieczeństw wiążących się z meszkami, nie jesteśmy całkowicie wobec nich bezbronni! Są sytuacje, w których warto wykonać zwalczanie meszek przez profesjonalną firmę DDD. Jest to zabieg, który polecamy:
- jeśli mieszkacie na terenach położonych przy rzekach, gdzie wylęgają się meszki,
- jeśli jesteście uczuleni na jad meszki,
- jeśli meszki często wlatują do Waszych domów,
- jeśli jesteście organizatorami imprezy, która odbywać się będzie na terenach, gdzie występują meszki.
Zabieg ten jest szybki i polega na wykonaniu zamgławiania ULV na terenie występowania meszek. Wspomagająco dodajemy też często inne metody, aby uzyskać optymalne wyniki. Zabieg ten polega na rozprowadzeniu preparatu biobójczego na miejsca, w których meszki się pojawiają. Jest to silnie działający preparat dostępny tylko dla profesjonalnych firm. Dodajemy do niego także glikol, aby przedłużyć trwałość zabiegu; glikol powoduje przyklejanie się preparatu do liści, dzięki czemu nie zostanie on zmyty przez deszcz.
Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą firmą!