Kiedy warto przeprowadzić zwalczanie pająków?

Nie można zaprzeczyć, że rola pająków w przyrodzie jest ważna. Niemniej jednak są sytuacje, w których obecność pająków w danym miejscu jest absolutnie niepożądana. Wtedy można, a nawet trzeba przeprowadzić zwalczanie pająków. Kiedy tak się dzieje? Zapraszamy do lektury artykułu!

Pająki jednych fascynują, innych obrzydzają. Mają tylu zwolenników, co przeciwników i są chyba najbardziej kontrowersyjnymi przedstawicielami świata owadów i pajęczaków. Faktem jest, że pająki żyjące w Polsce nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Istnieją gatunki, które są jadowite, ale mają tak małe szczęki, że nie są w stanie nawet przebić ludzkiej skóry. No i jest kilka takich, które są w stanie tego dokonać, ale szansa na spotkanie takiego pająka jest bardzo mała, żyją one bowiem z dala od skupisk ludzkich, zasiedlają stare tunele kolejowe, jaskinie i absolutnie nie szukają naszego towarzystwa. Te, które widzimy w naszym obrębie, są zupełnie niegroźne.

A jednocześnie przecież nie każdy toleruje obecność pająków w domu. Co więcej, część ludzi cierpi na arachnofobię, czyli silny lęk przed pająkami, nieadekwatny do zagrożenia z nimi związanego. I tutaj nie ma rady, żadne argumenty nie sprawią, że osoby takie zaakceptują obecność pająków w swoim otoczeniu i je polubią, bo arachnofobia jest chorobą. Ale jest też wiele innych miejsc, w których pająków być nie powinno, a ich obecność nie świadczy dobrze o właścicielach czy zarządcach tego miejsca i może być skazą na wizerunki. W tych wszystkich przypadkach z pomocą przychodzi profesjonalny zabieg zwalczania pająków.

Czy pająki w Polsce są groźne?

Na szczęście, w przeciwieństwie do mieszkańców innych części globu, nie musimy obawiać się polskich pająków, zwłaszcza tych, które pojawiają się w naszych domach. W Polsce co prawda istnieje kilka jadowitych gatunków, które są w stanie ugryźć człowieka, ale poza paroma wyjątkami przebywają one z dala od ludzi, są nami kompletnie niezainteresowane i atakują tylko i wyłącznie w obronie własnej (są to np. sieciarz jaskiniowy, kolczak zbrojny, tygrzyk paskowany, krzyżak ogrodowy czy sidlisz piwniczny). Te, które bytują bliżej ludzi, nawet jeśli ugryzą, nie wyrządzą nam żadnej krzywdy. W miejscu ugryzienia może pojawić się lekki ból i niewielka opuchlizna, czasem niewielka przemijająca martwica tkanek.

Pozostałe gatunki pająków posiadają jad, ale ich aparaty gębowe są zbyt słabe, aby przebić skórę człowieka. Dlatego tak naprawdę nie ma się czego obawiać, a zagrożenie ze strony pająków jest zerowe. Przy czym jeśli ktoś cierpi na arachnofobię, to żadne tłumaczenia i zapewnienia o bezpieczeństwie takiej osoby nie przekonają, strach jest dużo silniejszy, niż logiczne argumenty!

Co przyciąga pająki do domu?

Pająki w naszych domach szukają przede wszystkim dobrych do życia i rozmnażania warunków. Potrzebują ciepła, spokoju i pożywienia, czyli innych owadów. To dlatego budują swoje sieci w miejscach najlepiej rokujących w kwestii pojawienia się pożywienia. Aby pozbyć się pająków, trzeba też zadbać, aby w naszym domu nie było innych owadów. A te przyciąga z kolei mnóstwo czynników: zapalone wieczorem światło i otwarte okno, resztki jedzenia pozostawiane bez przykrycia, kartonowe pudełka i wiele innych.

Jak przeciwdziałać pojawieniu się pająków?

Ważne jest regularne sprzątanie i niedopuszczanie do tego, aby w naszym domu przebywały jakiekolwiek inne owady. To one są przecież pożywieniem dla pająków i to one najbardziej je przyciągają. Dlatego usuwamy kurz, resztki pokarmowe, jak najczęściej opróżniamy kosz na śmieci, odkurzamy, zamiatamy, wycieramy kurz, sypkie produkty żywnościowe trzymamy w zamkniętych szczelnie, szklanych pojemnikach. W oknach można ponadto zainstalować moskitiery. Pamiętajmy też, że do naszego domu bardzo przyciąga owady światło zapalone wieczorem i w nocy. Jeśli nie mamy moskitier, musimy liczyć się z obecnością najróżniejszych owadów mniejszych i większych koło naszych lamp. To prawdziwa uczta dla pająków, których sieci w takim przypadku błyskawicznie zapełniają się jedzeniem!

Wdrożenie tych rad powinno znacznie ograniczyć obecność owadów w naszym domu, a więc pozbawi pająki pożywienia. Oprócz tego można zadbać, aby pająki w ogóle do domu nie wchodziły. Babcine sposoby mówią o kasztanach i żołędziach, które ustawione na parapecie swoim zapachem zniechęcą pająki do wchodzenia; soku z cytryny, którym można natrzeć framugi okien w tym samym celu. Można spróbować 🙂

Profesjonalny zabieg zwalczania pająków – czy warto?

Warto! W sytuacji, kiedy nasz dom został opanowany przez pająki, nie dajemy z nimi rady we własnym zakresie lub po prostu cierpimy na arachnofobię warto przeprowadzić profesjonalny zabieg zwalczania pająków. Warto go przeprowadzić również wtedy, kiedy obecność pająków w danym miejscu może źle świadczyć o jego standardzie i szkodzić naszemu wizerunkowi. Wszelkiego rodzaju gabinety lekarskie, gabinety kosmetyczne, SPA, sanatoria, hotele, motele, pensjonaty, kempingi, restauracje to miejsca, w których pająków być absolutnie nie powinno. Wtedy również warto jest przeprowadzić zabieg zwalczania pająków.

Czy są jakieś argumenty przeciw? Pająki nie są naszymi wrogami, wręcz przeciwnie, są sprzymierzeńcami w walce z dużo bardziej uciążliwymi owadami, takimi jak np. komary, przyczyniają się do kontroli liczby szkodników, ograniczają przenoszenie chorób dziesiątkując owady za to odpowiedzialne, same nie przenoszą żadnych chorób. Ale wobec argumentu silnej arachnofobii bądź miejsca, w którym komary są niemile widziane, te fakty przestają mieć znaczenie, a zabieg przeprowadzić po prostu trzeba.

Zwalczanie pająków – Radom, Warszawa, Piaseczno

Firma DDD Protect proponuje Państwu profesjonalne zwalczanie pająków. W tym celu używamy bardzo skutecznej metody, jaką jest zamgławianie ULV. Rozprowadzamy preparat, który zostaje w odpowiednim urządzeniu zwanym generatorem ULV zamieniony na mgiełkę o mikroskopijnych kropelkach i wyrzucony pod ogromnym ciśnieniem. Dzięki takiej strukturze mgiełka jest lekka i wdziera się w każdą szczelinę, osiada na powierzchniach i uśmierca niechciane owady. Zabieg ma też tę zaletę, że zużywamy tu bardzo niewiele substancji czynnej w porównaniu do tradycyjnych oprysków. Jest ponadto szybki i precyzyjny.

Zapraszamy do korzystania z naszych usług zarówno osoby indywidualne, jak i instytucje i firmy. Oferujemy korzystne ceny, szybkość realizacji i 100% skuteczność! Działamy na terenie Radomia, Warszawy, Piaseczna i wielu innych okolicznych miast i miejscowości. Wyświetlają się one poniżej. Zapraszamy!