Kleszcze to temat, który co roku elektryzuje Polaków. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Prezentujemy wiedzę o tych pajęczakach w pigułce. Warto się z nią zapoznać!
Kleszcze to niebezpieczne pajęczaki i nic dziwnego, że temat każdego roku pojawia się we wszystkich możliwych mediach. Im więcej wiemy o nich, tym lepiej możemy się chronić przed nimi i ich ukłuciami, które mogą nieść ogromne zagrożenie. Zapraszamy do lektury 🙂
1. Kleszcze – kiedy sezon?
Większość Polaków uważa, że sezon na kleszcze zaczyna się i kończy w lecie. Wszystko dlatego, że to właśnie w lecie media szczególnie chętnie temat ten podejmują. Rzeczywistość jest jednak inna: aktywność kleszczy wobec ciepłych i krótkich zim trwa przez większą część roku. Uaktywniają się one bowiem w temperaturze powyżej 7 stopni Celsjusza, a taką właśnie temperaturę pokazują termometry w niemal wszystkich miesiącach, nawet tych zimowych.
Oczywiście jesienią i zimą jesteśmy lepiej chronieni przez odzież, która zakrywa dość szczelnie nasze ciała, mniej też przebywamy na świeżym powietrzu i bywamy w miejscach, w których kleszcze występują. To dlatego jesienią i zimą w zasadzie nie słyszy się o wkłuciach kleszczy. Inaczej jest jednak od początku wiosny do pierwszych dni, kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni.
Kleszcze ponadto atakują najczęściej między 8 i 12 godziną i od 16 do zachodu słońca.
2. Co przyciąga kleszcze?
Powszechnie wierzy się, że kleszcze przy wyborze ofiary kierują się np. kolorem. Jest to mit. Kleszcze nie posiadają narządu wzroku ani słuchu, natura wyposażyła je natomiast w znakomity węch. I to właśnie ten zmysł służy im do wykrywania potencjalnego żywiciela już z kilku metrów. Szczególnie wrażliwe są na zapach potu. A ten jeśli połączony jest z podwyższoną temperaturą stanowi dla nich silny bodziec do ataku.
Czescy naukowcy potwierdzili natomiast również, że ma dla nich znaczenie grupa krwi (najchętniej piją grupę krwi A, najmniej chętnie B). Grupy krwi 0 lub AB są dla nich umiarkowanie atrakcyjne. Nie oznacza to, że jeśli mamy grupę krwi B, to nie padniemy ofiarą ataku kleszcza. Ale jeśli posiadając taką grupę krwi będziemy w towarzystwie osób o bardziej preferowanej przez kleszcze grupie mamy mniejszą szansę na wkłucie kleszcza. Jest to też ważna informacja dla osób z grupą krwi A: powinny one szczególnie dbać o ochronę przed kleszczami, jeśli udają się w miejscach, gdzie one najczęściej występują.
3. Gdzie występują kleszcze?
Temat występowania kleszczy również obrósł mitami: wiele osób bowiem twierdzi, że kleszcze występują tylko w lasach i to jedynie w niektórych województwach Polski. Niestety: krótkie i ciepłe zimy sprawiły, że populacja kleszczy bardzo się rozrosła. Kleszcze zaczęły być spotykane w wielu innych miejscach, wszędzie tam, gdzie roślinność jest nieco wyższa. Są to więc wszelkie wyższe trawy i krzewy w miejscach takich, jak parki, skwery, zieleniaki, ale też oczywiście łąki, lasy.
Kleszcze spotykamy nawet w przydomowych ogródkach i skalniakach.
4. Jak uchronić się przed kleszczami?
Jest kilka prostych zasad, które pomogą ograniczyć ryzyko ataku kleszcza. Najlepiej byłoby wyeliminować bywanie w miejscach, w których kleszcze występują. Ale wobec ogromnego wzrostu ich populacji zaczyna to być coraz mniej możliwe, bo kleszcze zajmują coraz większy teren. Co więc jeszcze robić?
- każdorazowo po powrocie z miejsca podejrzanego o występowanie kleszczy, takiego jak park, las, łąka etc. należy przejrzeć ubranie i skórę w poszukiwaniu kleszcza,
- po powrocie z lasu ubrania powinny być zdjęte i wyprane,
- warto ubierać się w jasne ubrania. Nie dlatego, że kolor zniechęca kleszcze, ale dlatego, że na nich łatwiej dojrzeć pasożyta,
- jeśli wybieramy się w miejsce, w którym mogą występować kleszcze, ubieramy ubrania, które zakrywają ciało. Warto zadbać o bluzę z długimi rękawami zakończonymi ściągaczem oraz o długie spodnie również zakończone ściągaczem. Z pewnością utrudni to kleszczom drogę do naszego ciała.
5. Jak wyjąć kleszcza?
Do wyjęcia kleszcza używamy narzędzia typu pęseta (choć można użyć także specjalnych urządzeń do wyciągania kleszczy dostępnych w aptekach). Wystarczy chwycić go przy skórze i ruchem obrotowym wyciągnąć ku górze. Niektórzy lekarze są zdania, że kleszcza nie należy obracać.
Jedno jest pewne, jeśli mamy z tym problem, boimy się sami wyciągać kleszcza, to warto udać się do przychodni, gdzie z pomocą przyjdzie nam pielęgniarka lub lekarz.
Nie należy kleszcza smarować masłem czy innym tłuszczem, jak zalecano kiedyś. Powoduje to u kleszcza wymioty, wraz z którymi może nas zainfekować groźnymi chorobami.
6. Mam kleszcza! Kiedy do lekarza?
Jeśli udało się usunąć kleszcza w całości wystarczy obserwować miejsce po nim przez kilka tygodni, a przez kilka następnych miesięcy należy przyglądać się swojemu zdrowiu i wszelkie wątpliwości zgłaszać lekarzowi.
Natomiast jeśli kleszcza nie udało się usunąć w całości lub po wyjęciu kleszcza wokół miejsca wkłucia pokazał się pierścieniowy rumień, należy udać się do lekarza.
Warto pamiętać, że przeprowadzane w laboratoriach badanie na obecność boreliozy nie daje 100% pewności, czy boreliozy z pewnością nie mamy. Najważniejsza jest samoobserwacja.
7. Choroby roznoszone przez kleszcze
Kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób, lecz najczęściej w wyniku ich wkłucia dochodzi do zachorowania na boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu.
Borelioza to choroba uleczalna, lecz ważna jest właściwa diagnoza i szybko wdrożone leczenie. Dlatego po wkłuciu kleszcza warto zwrócić uwagę na pojawiające się objawy grypopodobne, rumień, zmęczenie i brak energii do życia, bóle i sztywność karku, bóle stawowe, wypadanie włosów, zaburzenia widzenia i słyszenia.
Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba, która również nie daje typowych objawów. Pojawiają się objawy podobne do grypy, katar, podwyższenie temperatury, bóle kostne i stawowe, zmęczenie, ospałość i brak apetytu. Jeśli leczenie nie zostanie podjęte, choroba przechodzi w drugą fazę, która ma postać oponową, mózgową lub mózgowo-stawową. Są to ciężkie powikłania, które w przypadku niepodjęcia leczenia mogą prowadzić do śmierci.
8. Zwalczanie kleszczy – Warszawa, Radom, Piaseczno
Zapraszamy serdecznie do korzystania z usługi zwalczania kleszczy oferowanej przez firmę DDD Protect. Za pomocą zamgławiania ULV uśmiercamy te niebezpieczne pajęczaki na objętym zabiegiem terenie. Zabieg jest bardzo skuteczny: dzięki generatorowi ULV najnowszej generacji substancja trująca dociera w największe zakamarki. Skuteczność zabiegu jeszcze wzrasta, jeśli zabieg jest przeprowadzany na większym terenie.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji!