Kołatanie i dziury w drewnie? Może to tykotek pstry?

Tykotek pstry to kolejny szkodnik drewna, którego obecność objawia się kołataniem, dziurami i mączką drzewną. Czy istnieje skuteczne zwalczanie tykotka pstrego? Poczytajcie na naszym blogu!

Tykotek nie jest tylko polskim problemem, spotkać go można w całej Europie Zachodniej, a także w Stanach Zjednoczonych, gdzie trafił wraz z eksportowanymi towarami z drewna, a także samym drewnem. Jest ogromnym problemem, jego larwy rok po roku intensywnie żerują w drewnie, aż do całkowitego zniszczenia materiału.

Jak rozpoznać tykotka pstrego

Tykotek pstry to chrząszcz, którego ciało mierzy do 9 mm długości, jest więc raczej niewielki. Charakterystyczne dla niego są obfite, krótkie i przylegające włoski, które porastają jego ciało. Można dostrzec, że jaśniejsze z nich układają się w plamki, zwłaszcza w okolicach przedplecza i pokryw. Są one jasnobrązowe, podczas gdy jego ciało jest bardziej brunatne.

W wyglądzie uwagę zwracają także jego podzielone na segmenty czułki, ostatnie z nich są wyraźnie wydłużone.

Larwy tykotka ukryte są głęboko w drewnie i bez interwencji raczej trudno będzie je dostrzec. Nie mają przy tym zbyt charakterystycznego wyglądu i są podobne do larw wielu innych szkodników drewna: mierzą do 10 mm, a ich ciało jest wygięte w łuk. W tylnej części ich ciała dostrzec można drobne kolce, które pomagają w poruszaniu się w korytarzach wydrążonych w drewnie; natomiast na boku głowy znajdują się dwie czarne małe plamki.

Tryb życia tykotka pstrego

Samica tykotka składa w szpary i dziury w drewnie ok. 60 jaj. Zanim wylęgną z nich larwy minie ok. 3-5 tygodni, a czas ten ściśle powiązany jest z temperaturą i wilgotnością. Najlepsza temperatura to ok. 20-25°C, wilgotność powietrza 80%, a wilgotność drewna – 20%. Jak widać, tykotek lubi dużą wilgotność, stąd jego największa obecność na tych terenach Polski, gdzie wilgotność jest największa.

Tuż po wylęgnięciu z jaj larwy przystąpią do drążenia chodników w drewnie. Wydrążą też kolebki poczwarkowe – specjalne jamy, w których przeczekają okres zimowy. Wraz z pierwszymi cieplejszymi dniami wiosny, przemienią się w dorosłe osobniki, które przegryzą ściankę drewna i wylecą na zewnątrz. Tu od kwietnia do czerwca będą kopulować i składać jaja w drewnie, a cały cykl się powtórzy.

Tykotek pstry jako szkodnik

Tykotek pstry żeruje głównie w dębach, olchach i bukach oraz innych drzewach liściastych. Nie ma jednak większego wpływu na stan lasów (wybiera tu zazwyczaj stare, zbutwiałe pnie będące w stanie rozkładu) i w nich nie jest zazwyczaj konieczne jego zwalczanie. Jednak największe zagrożenie stanowi dla drewnianych budowli, zwłaszcza zabytkowych, konstrukcji dachowych, mebli, rzeźb i wszystkich innych przedmiotów z drewna. Jest przez to szkodnikiem szczególnie uciążliwym i groźnym w muzealnictwie.

Jego larwy żerują dość intensywnie dzięki sprzyjającym warunkom. Liczba wygryzionych chodników zaczyna stopniowo wzrastać, a ich średnica mierzy nawet 4 mm.

Szczególnie zagrożone są budynki nieogrzewane i dość wilgotne.

Tykotek pstry – profilaktyka

Jako że tykotek pstry wybiera budynki zawilgocone, podstawą profilaktyki jest ich ochrona przed zawilgoceniem. Ilekroć to tylko możliwe, powinno się budynki ogrzewać. Nie należy też trzymać cennych drewnianych przedmiotów w nieogrzewanych piwnicach – podwyższona wilgotność w nich może sprzyjać atakowi tykotka.

Jeśli atak już nastąpił, należy zwrócić się do profesjonalnej firmy DDD, która dobierze odpowiednie, jak najmniej uciążliwe metody pozbycia się tykotka pstrego.

Skuteczne zwalczanie tykotka pstrego – Radom, Warszawa, Piaseczno i okolice

Tykotka zwalczać można na kilka sposobów, ale DDD Protect proponuje Państwu zwalczanie najnowocześniejszą metodą, jaką jest żelowanie. Polega ona na pokryciu porażonego przez tykotka przedmiotu lub powierzchni specjalnym żelem. Jest to substancja mająca silne właściwości penetrujące, dzięki czemu dociera do larw nawet głęboko ukrytych w drewnie i je uśmierca.

Oprócz tego żel ten jest po nałożeniu biały, co sprawia, że powierzchnia może zostać pokryta równomiernie. Kolor ten po krótkim czasie jednak się ulatnia, a drewno powraca do dawnego wyglądu. Żel nie wpływa negatywnie na drewno, może być stosowany nawet na zabytkowych przedmiotach.

Ogromną zaletą zwalczania szkodników żelem jest ponadto szybkość zabiegu. W stosunku do metod tradycyjnie stosowanych żelowanie jest kompletnie bezproblemowe: żel nie kapie, nie robi plam, jest bardzo wydajny. Nie jest toksyczny dla ludzi i niebezpieczny dla środowiska, czego potwierdzeniem są stosowne certyfikaty uzyskane po przeprowadzeniu wielu badań. Więcej o metodzie zwalczania szkodników drewna żelem mogą Państwo poczytać w jednym z naszych wcześniejszych wpisów.

 

Zapraszamy serdecznie do korzystania z naszych usług. Działamy przede wszystkim na terenie Radomia, Warszawy, Piaseczna i Pionek, ale na liście miast, które obsługujemy, jest ich o wiele więcej. Przybliżony wykaz miast i miejscowości znajdą Państwo poniżej. Jeśli nie znaleźli na nim Państwo swojego, a są z okolic, zapraszamy do kontaktu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyjedziemy i wykonamy zabieg. Na naszej liście zabiegów znajduje się ich dużo więcej, szczegóły znajdą Państwo w zakładce Usługi.

Warto nam zaufać. Przekonało się o tym już spore grono Klientów, którzy polecają nas swoim znajomym. Zapraszamy i Państwa do tego grona!