Meszki i ich ugryzienia – czy jest się czego bać?

Meszki to utrapienie letnich wieczorów. Choć wyglądają niewinnie, ich ugryzienia mogą być bardzo niebezpieczne. Garść informacji od DDD Protect pozwoli Wam się przed nimi chronić. Czytajcie dalej!

Meszki nie wzbudzają przerażenia, a wiele osób myli je z zupełnie niegroźnymi muszkami owocówkami. W przeciwieństwie jednak do tych drugich meszki mogą narobić wiele szkód, a ich ugryzienia bywają naprawdę niebezpieczne i bolesne. Warto się przekonać, z kim tak naprawdę mamy do czynienia.

Jak wygląda meszka?

Meszki są małymi owadami, których wielkość nie przekracza 6 mm długości. W oczy rzuca się ich krępe ciało, w budowie faktycznie przypominające muszkę owocówkę, ale dużo grubsze. Charakterystyczny dla muszki owocówki jest też swego rodzaju garb: jej głowa umieszczona jest nieco poniżej przedplecza, co sprawia wrażenie, że jest zgarbione. Meszki są ciemnoszare, mają krótkie skrzydła, dość grube odnóża i czułki.

Kiedy i gdzie żerują meszki?

Zła wiadomość: meszki żerują całą dobę. W przeciwieństwie do kleszczy, które w najcieplejszej porze dnia stają się dużo mniej ruchliwe i prawie w ogóle nie atakują, meszki są aktywne nawet w pełnym słońcu i przy wysokiej temperaturze. I to właśnie połowa dnia to czas, kiedy są one najbardziej aktywne, a słońce tylko trochę studzi ich ochotę na krew. Za to w pochmurne dni gryzą przez cały dzień. Ich agresję wzmaga nadchodząca burza, wówczas gryzą niemiłosiernie, jakby chciały najeść się na zapas.

Jeśli chodzi o miesiące to zdecydowanie wiosna jest ich czasem, do połowy czerwca. Najwięcej ich można spotkać tam, gdzie jest wilgotno, bowiem rozmnażają się właśnie w płynących wodach. Ale zwiększająca się populacja meszek sięga nowych terenów, więc spotkać je można także w innych miejscach.

Meszka – ugryzienia

Meszki gryzą dużo boleśniej, niż większość innych owadów. Dzieje się tak, ponieważ nie tylko wkłuwają się w skórę, ale również ją przy tym rozrywają. Sam moment ugryzienia jest nieuchwytny, bowiem w ślinie meszki znajdują się substancje znieczulające. Dopiero po ugryzieniu zaczyna się problem. W ranę zostaje wstrzyknięty jad, substancje znieczulające i rozrzedzające krew, ale także przy okazji bardzo często uczulające ludzi enzymy. Przez fakt rozerwania skóry miejsce po ugryzieniu krwawi, w przeciwieństwie do np. miejsc po ukłuciach komarów. Miejsce zazwyczaj mocno boli i puchnie, także u osób, które nie są uczulone.

Stan zapalny utrzymuje przez kilka dni i boli. Ważne, aby w tym czasie nie drapać, można bowiem doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego, kiedy to konieczne będzie zastosowanie antybiotyków, a na skórze mogą powstać trudno i długo gojące się rany i przebarwienia.

Gorzej u osoby uczulonej: w wyniku ugryzienia może się pojawić wzmożone wydzielanie histaminy doprowadzające do wstrząsu septycznego, czyli zagrażających życiu objawów. Są to spadek ciśnienia prowadzący do omdlenia, zatrzymanie krążenia. Jeśli szybko nie zostanie wdrożone leczenie, może dojść do zgonu.

Jedno ugryzienie meszki u osoby nieuczulonej raczej nie doprowadzi do konsekwencji większych, niż tylko miejscowy ból. Ale uważać muszą osoby uczulone (warto pamiętać, że jad meszki jest tak uczulający, że alergia może się pojawić już przy pierwszym ugryzieniu), a także należy jak oka w głowie pilnować niemowląt.

U niemowląt, a także u osób będących pod wpływem alkoholu, może rozwinąć się choroba zwana harara. Jest to zatrucie organizmu substancjami zawartymi w ślinie meszek. Jednym z najgroźniejszych objawów harary jest obrzęk płuc. Jeśli choremu nie zostanie udzielona pomoc, może dojść do uduszenia.

Ugryzła mnie meszka – co robić?

Jeśli nie wystąpiły u nas objawy uczulenia, a dokucza nam miejscowy ból, ucieplenie miejsca ugryzienia i obrzęk, wystarczy miejsce przemyć wodą z sodą i powstrzymać się od drapania. Można zastosować także okłady z wody z octem, okłady z cebuli czy przemywanie rany łagodzącymi ziołami.Jeśli ból jest wyjątkowo silny, należy pójść do lekarza, który przepisze leki przeciwhistaminowe lub lekkie glikokortykosteroidy, sprawdzi też, czy nie doszło do nadkażenia bakteryjnego i w razie konieczności przepisze antybiotyki.

Jeśli u osoby ugryzionej przez meszkę pojawiły się objawy świadczące o uczuleniu, należy jak najszybciej wezwać pomoc. Jeśli osoba ma trudności z oddychaniem, mdłości, wymioty, ból brzucha, zawroty głowy, spadek ciśnienia, obrzęk błon śluzowych, wówczas należy wiedzieć, że sytuacja ta jest bezpośrednim zagrożeniem życia i pod żadnym pozorem nie należy zwlekać z wezwaniem pogotowia ratunkowego lub szybkim transportem chorego na szpitalny oddział ratunkowy.

Zwalczanie meszek – Piaseczno, Radom, Warszawa

Jeśli mieszkają Państwo w pobliżu miejsc wylęgu meszek lub z jakiegokolwiek innego powodu są narażeni na ich ataki, warto przeprowadzić zabieg zwalczania meszek. Jest to zabieg wykonywany przez profesjonalną firmę DDD. Polega on na rozpyleniu substancji trującej na miejsce bytowania meszek. Jego skuteczność jest tym większa, na im większym terenie zostanie przeprowadzony i im bardziej teren ten jest porośnięty gęstą roślinnością. Polegamy tylko na sprawdzonych preparatach oraz najnowszej generacji sprzęcie. Posiadamy nowoczesne zamgławiacze ULV, czyli generatory, które substancję trującą zamieniają w drobną zimną mgiełkę wyrzucaną pod ogromnym ciśnieniem i wtłaczaną w najmniejsze zakamarki. Do roztworu dodajemy również glikol, który powoduje przyklejanie się substancji do powierzchni liści, co sprawia, że staje się ona odporna na warunki atmosferyczne, w tym słabe i średnie deszcze.

Zabieg skutecznie usuwa meszki, ale przy okazji także kleszcze i komary, więc korzyść jest trojaka. Wykonujemy go w takich porach, aby nie szkodzić pszczołom i innym pożytecznym owadom i pajęczakom. Stosujemy również dobre preparaty działające wybiórczo, więc maksymalnie ograniczamy negatywne oddziaływanie zabiegu na inne, pożyteczne owady.

Wszystko odbywa się bezpiecznie i szybko. A przy tym cena zabiegu jest bardzo atrakcyjna! Warto podkreślić, że efekty zabiegu utrzymują się nawet 8 tygodni przy opadach o małym i średnim natężeniu. Przy suchej pogodzie, z jaką obecnie mamy do czynienia w Polsce coraz częściej, efekty utrzymują się jeszcze dłużej.

Zapraszamy do korzystania z zabiegów firmy DDD Protect osoby z Piaseczna, Radomia, Warszawy i okolicznych miast i miejscowości do ok. 30 km. Będą Państwo zadowoleni!