Mrówki w bloku – dlaczego trudno jest się ich pozbyć?

Mrówki potrafią być prawdziwym utrapieniem, a odkrycie ich w mieszkaniu nikogo nie wprawia w dobry nastrój. Często oznacza długą walkę, zwłaszcza jeśli przystępujemy do niej domowymi metodami. Dlaczego tak trudno jest pozbyć się mrówek w bloku? Zapraszamy do lektury wpisu 🙂

Skąd się biorą mrówki w bloku?

Mrówki wędrują w poszukiwaniu idealnego miejsca do życia. Aby za takie uznały nasz blok, a konkretnie znajdujące się w nim mieszkania, musi zostać spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim musi w nim być odpowiednia temperatura (ok. 25 stopni Celsjusza, mrówki bowiem przywędrowały do nas z cieplejszych krajów), dość wysoka wilgotność (nawet 80%), dostęp do pożywienia oraz wilgoci.

Jak się do bloku dostają? Nie ma co się oszukiwać, nie mieszkamy w szczególnie szczelnych blokach. Wystarczy niewielka szczelina, aby wniknęły, nawet otwarte okno, bowiem świetnie potrafią chodzić po ścianach. Co gorsza, mrówki faraonki tworzą duże kolonie, dlatego jeśli tylko w danym bloku znajdą warunki do życia, natychmiast zwabią inne mrówki i założą gniazdo (robotnice są nieustannie wysyłane na poszukiwanie nowych miejsc do życia).

Do walki z nimi należy przystąpić jak najszybciej, bowiem im większa kolonia, tym więcej czasu i środków pochłonie ich usunięcie. Warto wiedzieć, że jednym z najczęściej popełnianych tu błędów jest usuwanie pojedynczych mrówek. Domownicy mają wówczas wrażenie, że walczą z kolonią i w końcu zabiją wszystkie mrówki. To błąd. Ukryta królowa zauważa, że kolonia staje się mniejsza i składa kolejne jaja, żeby uzupełnić jej liczebność. Dlatego jeśli mrówki się pojawiają, trzeba działać szybko.

Mrówki faraonki mogą również przedostać się do bloku wraz z nowymi lokatorami, którzy przywożą meble z poprzedniego miejsca zamieszkania, a także wraz z meblami, które jeden z lokatorów dostał od innej osoby. Mogło się zdarzyć, że kilka mrówek schowało się w nich. To również oznacza problemy.

Domowe sposoby na mrówki – czy skuteczne?

Istnieje wiele domowych sposobów na mrówki, dużo porad, jak je usunąć, można znaleźć w internecie. Niestety ogromna większość z tych porad jest kompletnie nietrafiona. Radzi się np. wyłożyć miód na spodku. Mrówki bowiem lgną do słodkiego, zatem jak tylko zbierze się na nim pokaźna liczba mrówek, spłukujemy je i wykładamy nowy miód. Metoda ta jest z góry skazana na niepowodzenie, bowiem – do miodu przylgnie każdorazowo tylko niewielka część kolonii, a królowa zwiększy produkcję jajeczek, aby uzupełnić braki w jej członkach.

Innymi sposobami są np. wysypanie w miejsca, w których pokazują się mrówki, proszku do pieczenia lub rozłożenie liści pomidorów, a nawet wyłożenie spleśniałej cytryny czy szmatki nasączonej octem . Ma to zachęcić mrówki do wyniesienia się z mieszkania. Niestety, ta metoda również nie działa, mrówki nauczą się perfekcyjnie omijać miejsce, w którym ułożono “przeszkodę”, choćby nawet jej zapach był dla nich najbardziej zniechęcający. Ich celem jest bowiem dostanie się do jedzenia, znajdą więc do niego inną drogę, choćby była dłuższa.

Chemia na mrówki – czy warto?

W sklepach znajdziemy mnóstwo preparatów, których zadaniem jest zwalczyć mrówki pojawiające się w naszym mieszkaniu. Można kupić preparaty w formie proszku będącego w istocie trucizną imitującą pokarm, który mrówki chętnie pobierają i zanoszą do gniazda; można kupić proszek do rozpuszczania w wodzie, który można z kolei użyć do podlewania roślin w ogródku, dzięki czemu zginą mrówki bytujące w pobliżu; różnego rodzaju żele i granulaty, mikrokapsułki doczepiające się do owadów, aerozole.

Do walki z mrówkami trzeba jednak podejść w odpowiedni sposób. Inaczej zwalcza się mrówki w mieszkaniach, inaczej w ogrodzie, jeszcze inaczej te, które występują na kostce brukowej. Nie mając specjalistycznej wiedzy tak naprawdę jesteśmy skazani na nieraz kosztowną metodę prób i błędów, zły dobór preparatu spowoduje bowiem, że kolonia uzyska czas na rozmnażanie. Dlatego warto powierzyć usunięcie mrówek specjalistycznej firmie, takiej jak DDD Protect. My jesteśmy wyposażeni w tylko i wyłącznie sprawdzone środki, znamy też sposoby, aby mrówek pozbyć się skutecznie i szybko. Każda złotówka zainwestowana w zwalczenie mrówek zwróci się w postaci świętego spokoju.

Zwalczanie mrówek w bloku – Radom, Warszawa, Piaseczno

Jeśli tylko borykają się Państwo z problemem mrówek w mieszkaniu warto zadzwonić do DDD Protect. Nasza firma posiada w ofercie usługę, której jakości mogą być Państwo pewni: stoi za nami wieloletnie doświadczenie, ogromna rzesza Klientów, mnóstwo szkoleń, a także nowy, certyfikowany i renomowany sprzęt. Pracujemy na sprawdzonych preparatach, które przynoszą konkretny efekt w jak najszybszym czasie.

W zwalczaniu mrówek stawiamy przede wszystkim na metodę żelową. W miejscach, w których mrówki się pojawiają wykładamy żel o specjalnej kompozycji będącej w istocie mieszanką białka, substancji trującej, wody i feromonów. Jest to mieszanka atrakcyjna dla mrówek, chętnie ją zjadają, a także pobierają i zanoszą mrówkom w gnieździe, w tym królowej. Efekty zmniejszenia populacji widoczne są w bardzo krótkim czasie, do kilku dni ginie cała kolonia.

Metoda żelowa jest dużo lepsza, niż stosowane wcześniej opryski. Przede wszystkim jest nieuciążliwa: wykładany żel nie rzuca się w oczy, jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt domowych, a jego wyłożenie zajmuje mało czasu, nie wymaga opuszczania domu, biura czy innego miejsca przez osoby w nim znajdujące się. Jest bezwonny i bezbarwny, nie brudzi powierzchni i ulega pełnej biodegradacji. Opryskiwanie to metoda dużo bardziej uciążliwa i w gruncie rzeczy mniej skuteczna, wymaga bowiem doświadczenia i precyzji od osoby wykonującej zabieg. Oprysk moczy powierzchnie i wymaga opuszczenia poddawanych dezynsekcji pomieszczeń przez osoby w nich przebywające na 2-3 godziny. Nie jest też obojętna dla zdrowia, dlatego wymaga wietrzenia. Żelowanie jest tych wad pozbawione, ponadto działa szybko i maksymalnie skutecznie.

Mrówki w bloku trudno jest zwalczyć, bowiem potrzebna jest solidarność mieszkańców, której często brakuje. Dlatego żelowanie wspieramy też często zamgławianiem ULV. Jest to metoda rozprowadzania substancji trującej pod dużym ciśnieniem, w postaci mgiełki o bardzo małych kroplach. Wchodzą one w każdą szczelinę, dlatego świetnie działa zamgławianie tam, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu. Dajemy radę ze zwalczeniem mrówek w bloku!

Zapraszamy serdecznie do kontaktu z nami! Obsługujemy teren Radomia, Warszawy, Piaseczna, Pionek oraz wiele innych miejscowości w pobliżu!