Najpopularniejsze metody dezynsekcji

Metod dezynsekcji jest wiele, grunt wybrać te, które sprawdzają się przy usuwaniu szkodników nękających Polaków. Na które my stawiamy i dlaczego? Zapraszamy do lektury.

Każda z metod dezynsekcji ma swoje zalety i wady. My w DDD Protect wybieramy te metody, które zostały sprawdzone w wielu realizacjach i przyniosły oczekiwane rezultaty. Nawet jeśli mają wady, to ich zalety je przewyższają, a użycie odpowiednich preparatów dezynsekcyjnych daje gwarancję efektu. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym metodom.

Metoda opryskowa

Jest to jedna z najstarszych i zarazem najprostszych metod dezynsekcji. Polega ona na naniesieniu preparatu owadobójczego na daną powierzchnię przy pomocy specjalnego opryskiwacza. Preparat najczęściej ma postać płynu. Metoda eliminuje insekty działając dwojako: na ich układ pokarmowy, preparat jest bowiem tak sporządzony, że szkodnik chętnie go zjada, co prowadzi do jego szybkiej śmierci. Działa też w sposób kontaktowy: także wtedy, kiedy owad preparatu nie spożył, ale miał z nim kontakt.

Metoda ta przynosi szybkie efekty, a ograniczenie populacji insektów zaczyna być widoczne dość szybko. Ma jednak kilka wad. Należy do niej przygotować mieszkanie: schować żywność, zabezpieczyć wszystkie rzeczy, które mogą być wkładane do ust przez dzieci. Mieszkanie należy opuścić, a nakaz ten bezwzględnie dotyczy dzieci, kobiet w ciąży, osób w podeszłym wieku, osób z chorobami układu oddechowego oraz zwierząt. Po oprysku mieszkanie należy opuścić na kilka godzin (dokładne informacje podajemy zawsze tuż przed zabiegiem, w zależności od tego, jakiego środka użyliśmy).

Jeśli wykorzystywany jest oprysk grubokroplisty, wówczas skuteczność całego zabiegu zależy także od doświadczenia osoby wykonującej zabieg oraz jej dokładności. Niestety w przypadku tej metody używa się dość dużo wody, co sprawia, że powierzchnie są mokre. Choć niewielkie, istnieje ryzyko uszkodzenia niezabezpieczonych sprzętów czy powierzchni wykonanych z nietrwałych materiałów (jak np. papier).

Metoda żelowa

To jedna z najnowszych i najbardziej innowacyjnych metod likwidacji szkodników (działa niestety tylko na prusaki, karaluchy, mrówki i mrówki faraona). Polega ona na punktowym wyłożeniu specjalnego żelu w miejsca, w których pojawiają się szkodniki. Czasem wymaga nieco większych przygotowań, np. odsunięcia łóżka, udostępnienia szuflad czy listw przypodłogowych, niemniej jest dużo mniej uciążliwa, niż oprysk.

Żel jest tak skomponowany, że insekty postrzegają go jako atrakcyjne pożywienie. W swoim składzie zawiera wodę, białko i feromony, a także oczywiście truciznę. Trucizna jest zupełnie niewyczuwalna dla szkodników, dlatego chętnie go pobierają, dużo chętniej, niż resztki pokarmowe, które zostają np. w kuchni.

Ogromną zaletą tej metody jest nieuciążliwość i dyskrecja. W wielu przypadkach mieszkanie czy inne miejsce poddawane żelowaniu nie musi przejść żadnych przygotowań. Można ją stosować w restauracjach, hotelach, biurach czy szpitalach bez konieczności opuszczania przez gości czy pacjentów danego miejsca. Może być przeprowadzona zupełnie niepostrzeżenie, bez zwracania uwagi i wywoływania konsternacji.

Metoda ta jest ponadto bezpieczna dla ludzi, obecność żelu nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie, jest on neutralny i ulega biodegradacji, nie szkodzi w żaden sposób środowisku ani zwierzętom domowym. Nie niszczy też powierzchni, na które został naniesiony.

Jedynym minusem tej metody jest fakt, że na efekty trzeba nieco poczekać, zwłaszcza w przypadku prusaków. Żel działa tylko na te osobniki, które go zjadły lub zjadły innego prusaka zatrutego żelem. Nie działa na ooteki, dlatego należy cierpliwie zaczekać, aż z ootek wyklują się młode, aby one również się zatruły.

Zamgławianie ULV

To metoda nanoszenia preparatu przy pomocy generatora zimnej mgły. Generator taki wytwarza mgłę (będącą mieszanką substancji trującej i wody) złożoną z bardzo drobnych kropelek (o średnicy ok. 30 mikronów). Jest ona wypuszczana pod wysokim ciśnieniem, co wprawia kropelki w ruch. Unoszą się one w powietrzu i docierają do każdej, nawet najmniejszej szczeliny. Także w takie miejsca, w które nie byłoby szans dotrzeć za pomocą oprysku grubokroplistego. To podstawowa przewaga zamgławiania ULV nad tradycyjnym opryskiem: zabieg jest dużo bardziej dokładny i pozwala dotrzeć w dosłownie każde miejsce.

Nie bez znaczenia pozostaje tu także temperatura. Wytwarzana przez generator mgła jest zimna, co powoduje, że substancja biobójcza zachowuje pełnię swoich właściwości. Wysoka temperatura dość często wpływa negatywnie na właściwości preparatu i obniża jego skuteczność.

Trucizna oddziałuje na insekty w sposób kontaktowo-pokarmowy. Mgła osiada na powierzchniach w postaci mikroskopijnych kapsułek, których wnętrze wypełnione jest trucizną. Kiedy insekt nadejdzie, kapsułka pęka, uwalniając zawartość. Osiada na owadzie, także na jego odnóżach, którymi pobiera pokarm. Prowadzi to do jego szybkiej śmierci.

Metoda ta działa na wszystkie szkodniki domowe: prusaki, karaluchy, mrówki, mole, rybiki, pchły, wszy, pluskwy i wiele innych. Co ważne, nie moczy powierzchni, mogą one być lekko zwilżone. Zamgławianie ULV to zabieg szybki, umożliwiający użycie mniejszej ilości wody, skuteczniejszy niż zwykły oprysk,

Zamgławianie termiczne

W tym zabiegu kluczową rolę odgrywa wysoka temperatura. Pod jej wpływem woda odparowuje, a następnie skrapla się w kontakcie z chłodniejszym powietrzem pomieszczenia. W ten sposób dochodzi do wytworzenia mgły złożonej z substancji trującej o lekkich i mikroskopijnych kropelkach. Taka mgła długo unosi się w powietrzu i również dociera w trudno dostępne miejsca.

Metoda ta gwarantuje równomierne pokrycie powierzchni, co więcej, dzięki niej możliwe jest przeprowadzenie zabiegu w trudno dostępnych miejscach, np. w piwnicach, zsypach etc. Powierzchnie pozostają niemal suche, a skuteczność pozostaje na wysokim poziomie. Zabieg jest krótszy niż tradycyjny oprysk i pozwala ograniczyć zużycie trucizny. Ma ono jeszcze jedną zaletę: nadaje się także do dezynfekcji. Mgła unosząca się w powietrzu jest w stanie zneutralizować np. zarodniki pleśni, grzybów, alergeny i inne drobnoustroje.

Zamgławianie termiczne najlepiej sprawdza się w przypadku owadów fruwających, takich jak muchy, komary, meszki, osy, szerszenie i wiele innych. Pomocniczo bywa stosowany także w zwalczaniu owadów biegających, jak mrówki, prusaki, karaluchy i inne.

 

Najlepsze rezultaty osiąga się łącząc te metody dezynsekcji, oczywiście o ile wymaga tego sytuacja. Posiadając wysokiej jakości, specjalistyczny sprzęt oraz używając certyfikowanych preparatów o potwierdzonej skuteczności jesteśmy w stanie zagwarantować Państwu satysfakcjonujące efekty i uwolnić Państwa od insektów. Zapraszamy serdecznie do współpracy! Działamy na terenie Radomia, Warszawy, Pionek, Piaseczna oraz wielu innych miejscowości. Zachęcamy do kontaktu.