Pluskwy – zwalczanie ich to prawdziwe wyzwanie!

Populacja pluskiew od kilku dekad stale rośnie, są w dodatku sprytne, długo pozostają niezauważone, trudno je także zwalczyć. Dlaczego tak jest? Zapraszamy do lektury naszego wpisu.

Problem z pluskwami jest coraz większy. 20 lat temu najczęściej występującymi w domach i blokach insektami były prusaki i karaluchy, lecz coraz skuteczniejsze metody ich zwalczania pozwoliły w znacznym stopniu wyeliminować problem. Gorzej z pluskwami. O ile ich populacja niemal zanikła na wiele lat po II wojnie światowej, o tyle teraz atakuje ze zdwojoną siłą.

Co gorsza, pluskwy nie są domeną biedy i patologii, jak się zwykło o nich sądzić. Tak naprawdę ich inwazja może dotknąć każdego z nas. Przenoszą się błyskawicznie i niezauważenie, a pomaga im w tym upowszechniająca się turystyka. Podróżujemy więcej i częściej niż kiedykolwiek, a one z nami.

Jak wygląda pluskwa?

Pluskwa jest okrągłym, spłaszczonym owadem, którego wielkość przed napiciem się krwi to ok. 5 mm. Jest czerwono-brązowa, natomiast po napiciu się jej kolor staje się bardziej czerwony, a ciało się zwiększa, wydłuża (do 8 mm) i przybiera bardziej wrzecionowaty kształt. Głowa jest dość mocno odgraniczona od ciała, pluskwa posiada 3 pary odnóży i krótkie czułki. Aparat gębowy pluskwy jest w typie ssąco-kłującym.

Jaja pluskwy mają biało-perłowy kolor i mierzą ok. 1 mm.

Skąd się biorą pluskwy?

Dawniej mylnie kojarzono pluskwy z biedą, uznając, że gnieżdżą się one tylko tam, gdzie poziom higieny jest zbyt niski. Nie jest to prawda. Pluskwy żywią się krwią człowieka, a stan sanitarny pomieszczeń nie ma dla nich większego znaczenia. Oczywiście, dużo łatwiej im stworzyć kolonię w pomieszczeniach zagraconych, w których rzadko kiedy się sprząta. Dłużej wówczas pozostaną niezauważone. Jednak podstawą jest dla nich łatwy dostęp do żywiciela.

Pluskwy do przenoszenia się używają… ludzi. Natura podarowała im haczyki na odnóżach, których pluskwy używają do zaczepienia się np. o ubranie. Są małymi i spłaszczonymi owadami, niczego nieświadoma ofiara ma niewielkie szanse na zauważenie na sobie pluskwy. Jako że pluskwy zazwyczaj gnieżdżą się w łóżkach, najczęściej można się nimi zarazić poprzez nocowanie w zainfekowanych miejscach. Co gorsza, przed pluskwami nie chroni nas nawet ranga hotelu czy duża liczba gwiazdek, którymi może się on poszczycić. Wystarczy bowiem jeden gość, który przyniesie pluskwy i hotel ma problem, a goście narażeni są na zainfekowanie.

Dotyczy to także wszelkich schronisk, akademików, internatów i innych miejsc noclegowych. Pluskwy jednak można do domu przynieść także po pobycie w kinie, teatrze, samolocie, pociągu. Jeśli zostaliśmy obdarowani przez przyjaciół meblami czy ubraniami, także należy uważać, pluskwy mogą być w nich ukryte.

Jak widać, zapluskwienie domu jest bardzo łatwe. Jeśli będziemy mieli pecha i przyniesiemy pluskwę do domu, zazwyczaj powędruje ona w rejony łóżka. Tam zaczeka na noc i wyruszy na kolację.

Jak rozpoznać inwazję pluskiew?

Pluskwy przede wszystkim sytuują się w obrębie łóżka. Pierwszym sygnałem ich obecności mogą być ślady ukłuć na ciele. Są one dość charakterystyczne: podobne do ukąszeń komarów, lecz większe, u niektórych osób pojawią się też doznania bólowe. Oprócz tego często układają się symetrycznie: w linię lub trójkąt. Pluskwa nie każdej nocy wychodzi na poszukiwanie pokarmu, dlatego na początku inwazji pluskiew śladów po ukąszeniach wcale nie będzie na naszym ciele szybko przybywać. Z tego względu wiele osób lekceważy te ślady, a ci, którzy udają się do lekarza, mogą spotkać się z błędną diagnozą, np. pokrzywki czy uczulenia na proszek.

Dlatego tuż po pojawieniu się czerwonych bąbli na ciele, warto od razu przejrzeć łóżko. Gdzie szukać pluskiew? Gnieżdżą się w łóżku i jego okolicach. Dlatego śladów pluskiew należy szukać pod poduszkami, materacem, w jego szwach, na stelażu, w zagłębieniach łóżka. Ale także pod listwami przypodłogowymi w okolicy łóżka, w lampie na szafce nocnej, pod odstającą tapetą, za obrazami, za zasłonkami przy łóżku.

Jeśli populacja będzie już duża, na prześcieradle znaleźć można będzie ślady krwi, martwe pluskwy i ich pozostałości. Co więcej, w powietrzu unosić się będzie zapach zgniłych malin. To znak, że na miejsce powinna zostać natychmiast wezwana ekipa DDD.

Zwalczanie pluskiew – Radom, Warszawa, Piaseczno i in.

Zwalczanie pluskiew na własną rękę jest niemal niemożliwe. Pluskwy błyskawicznie uodparniają się na używane środki. Dlatego jeśli tylko zauważycie pluskwy, nie traćcie czasu i wezwijcie profesjonalną firmę DDD. Zwalczenie mniejszej populacji jest łatwiejsze niż większej.

Firma DDD Protect posiada skuteczne i sprawdzone sposoby na zwalczanie pluskiew, które przyniosły pożądany efekt u wielu Klientów. Stosujemy metodę trójfazową w zwalczaniu pluskiew. Oznacza to, że wykonujemy trzy zabiegi, każdorazowo zmieniając preparat na taki, który różni się od poprzednich substancją czynną. Pluskwy wówczas nie mają szans się uodpornić.

Przeprowadzamy zamgławianie ULV – bardzo skuteczny zabieg, który przeprowadzamy przy użyciu specjalnego generatora zimnej mgły. Rozbija on preparat na mgłę o bardzo małych kropelkach, które unoszą się i docierają w każdą szczelinę. Wspomagająco używamy także profesjonalnej parownicy – tu z kolei działamy wysoką temperaturą na wszystkie stadia rozwojowe pluskiew.

Nasze metody wypróbowaliśmy już u wielu Klientów, jesteśmy za nie pewni. Zapraszamy do kontaktu z nami!

Profilaktyka przeciw pluskwom

Istnieje kilka sposobów, aby ograniczyć ryzyko pojawienia się pluskiew. Warto:

  • uważać na miejsca, w których śpimy. Po powrocie z wakacji czy innych podróży wszystkie ubrania najlepiej wyprać w możliwie wysokiej temperaturze (pluskwy giną w temperaturze powyżej 65 stopni),
  • często zmieniać i prać pościel w wysokiej temperaturze,
  • czyścić materace parownicą,
  • ograniczyć liczbę przedmiotów wokół łóżka, często sprzątać.

Zapraszamy Państwa serdecznie do korzystania z usług firmy DDD Protect. jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a obszar naszego działania to Warszawa, Radom, Piaseczno i wiele innych miejscowości, których wykaz znajdą Państwo poniżej. Nie zawiedziemy Państwa, a Wasze zadowolenie z naszych usług jest naszym priorytetem!