Mklik mączny, omacnicowate. O tym jak wygląda i gdzie go można spotkać?

Mklik mączny to kolejny gatunek motyla nocnego z rodziny omacnicowatych, Pyralidae, u którego rozpiętość skrzydeł dochodzi do 25 mm. Ciało jest smukłe, wyposażone w dwie pary skrzydeł: przednie wąskie i szare, tylne szerokie i jasnoszare pokryte jaśniejszą strzępiną. Spotykany jest w mieszkaniach, piekarniach, młynach, magazynach zbożowych i w sklepach oferujących artykuły spożywcze. Żeruje na produktach mącznych, na kaszach, orzechach, sucharach, nasionach i ziarnach zbóż.

Cykl życiowy mklika.

Samica mklika składa jaja pojedynczo, ewentualnie w małych grupkach bezpośrednio na produkty, składa je w ilości do 400 sztuk. Cykl rozwojowy zależy w głównej mierze od warunków otoczenia, z jaj po około 4-21 dni wylęgają się larwy (gąsienice), których ubarwienie jest zmienne: mogą być białe, różowawe lub zielonkawe i pokryte drobnymi włoskami. Larwy od razu zaczynają żerować, przędą nić i łączą w grudki produkt. Przechodzą do 5 linień, starsze gąsienice szukają odpowiednio ciasnych otworów w celu utworzenia kokonu, tam dokonuje się przepoczwarzenie, po krótkim czasie pojawia się już dorosły motyl nocny. Podobnie jak w przypadku innych gatunków, dorosły osobnik żyje około 14 dni, nie pobiera pokarmu i za dnia chowa się w zacienionych miejscach. Aktywny jest nocą.

Mklik mączny groźnym szkodnikiem magazynowym zbóż.

Gąsienice uszkadzają produkty, zanieczyszczają swoimi odchodami, martwymi osobnikami i wylinkami, przez co nie nadają się one do spożycia. Mkliki rozprzestrzeniają się bardzo szybko i wyrządzają spore szkody w magazynach i w naszych domach.

Jak zwalczyć mklika?

Powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o prządek w miejscach, w których przechowywane są produkty suche, należy regularnie wietrzyć pomieszczenia i zadbać o optymalną temperaturę. Produkty suche trzymajmy najlepiej w szczelnie zamkniętych pojemnikach ze szkła lub plastiku. Sprawdzajmy opakowanie: czy nie są uszkodzone i czy nic się z nich nie wysypuje.

W momencie pojawienia się mklika należy skontaktować się z firmą zajmującą się zwalczaniem szkodników magazynowych zbóż. Więcej o zwalczaniu przeczytacie w dziale usługi zwalczanie szkodników w sektorze rolniczym.