15 lat doświadczenia!

Dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja – Radom, Piaseczno, Warszawa, Kielce, Łódź

15 lat doświadczenia!

Dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja – Radom,
Warszawa, Łódź ,Kielce

15 lat doświadczenia!

Logo Robaki

Wszoły, pasożyty. O tym jak je rozpoznać i gdzie żerują.

Wszoły to drobne pasożyty ptaków i ssaków, owady wtórnie bezskrzydłe, które osiągają do 10 mm długości. Posiadają dużą i szeroką głowę, na niej osadzone są niewielkie oczy, krótkie członowane czułki i aparat gębowy typu gryzącego. Ich ciało jest owalne, wydłużone i spłaszczone grzbieto-brzusznie. Barwa jest zmienna, od szarości po żółć i czerń, ciało pokryte jest gęsto włoskami skórkowymi. Odnóża zaopatrzone są w stopy zakończone pazurkami (dwoma w przypadku pasożytów ptasich i jednym u pasożytów ssaków). Wszoły nazywane bywają piórojadami, częściej atakują ptaki niż ssaki. Najliczniej pojawiają się w okresie jesienno-zimowym, żerują na jednym osobniku, tam przechodzą cały swój cykl rozwojowy.

Cykl życiowy wszoły.

Samica składa jaja do podstawy włosów, przylepia je do podłoża, z jaj już po kilku dniach wylęgają się larwy, które linieją dwukrotnie i przechodzą w stadium dorosłego pasożyta. W momencie gdy gospodarz ginie, po około 3 dniach ginie również pasożyt.

Wszoły groźnym szkodnikiem ferm drobiu.

Pasożyty ptaków zjadają złuszczoną skórę, pióra i krew, mogą zjadać również jaja i nimfy innych pasożytów. Są gatunki wszołów, które wnikają do wnętrza dutki pióra ptactwa. Wszoły poruszają się bardzo szybko i powodują swędzenie i podrażnienie skóry, upierzenie zostaje uszkodzone, jest łamliwe i matowe, ptactwo spada z wagi i znosi mniej jaj. Wszoły są nosicielami wielu chorób.

Jak zwalczyć wszoły?

Walkę z wszołami należy powierzyć specjalistycznej firmie DDD, która dysponuje odpowiednią wiedzą i środkami owadobójczymi. O zwalczaniu szkodników w sektorze rolniczym przeczytacie tutaj.