Mól ziarniak, molowate. O tym jak wygląda i gdzie go można spotkać?
Mól ziarniak to gatunek motyla z rodziny molowatych, Tineidae, osiągający od 3 do 8 mm długości, rozpiętość jego skrzydeł to 10-14 mm. Molowate to rodzina motyli, które posiadają gęsto owłosione i smukłe ciało, ich pokarmem są nasiona, grzyby, a także tkaniny, wiele gatunków molowatych wyrządza spore szkody w gospodarce człowieka. Tak jest w przypadku mola ziarniaka, który uznawany jest za groźnego szkodnika magazynowego zbóż. Tułów i odwłok ziarniaka są białe, skrzydła mają barwę srebrzystoszarą, pokryte są ciemniejszymi plamkami na przedniej ich parze. Brzegi skrzydeł zakończone są jaśniejszymi strzępieniami. Jak na molowate przystało, ciało jest gęsto owłosione i smukłe. Mól ziarniak spotykany najczęściej jest w przechowalniach i magazynach zbożowych.
Cykl życiowy mola.
Samica składa owalne i żółtawe jajeczka grupami bezpośrednio do produktów, składa je w ilości do 100 sztuk. Po upływie zaledwie kilkunastu dni z jaj wylęgają się gąsieniczki. Gąsienice są jasne, żółto-białe, z wyraźnie ciemniejszą główką, pokryte gdzieniegdzie krótkimi włoskami. Starsze gąsienice tworzą w wygryzionych zagłębieniach i szczelinach kokon, w którym dochodzi do przepoczwarzenia.
Mól ziarniak groźnym szkodnikiem magazynowym zbóż.
Larwy mola ziarniaka żerują głównie na nasionach, suszonych grzybach, czasami także na drewnie. Nadgryzają ziarna lub wgryzają się do jego wnętrza i tym samym uszkadzają je. O ich obecności świadczy delikatna pajęczynka oblepiająca nasiona. Dorosłe mole nie pobierają pokarmu, żyją krótko i za dnia chowają się w zacienionych miejscach.
Jak zwalczyć mola ziarniaka?
Powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o prządek w miejscach, w których przechowywane są produkty suche, należy regularnie wietrzyć pomieszczenia i zadbać o optymalną temperaturę. Produkty suche trzymajmy najlepiej w szczelnie zamkniętych pojemnikach ze szkła lub plastiku.
W momencie pojawienia się mola należy skontaktować się z firmą zajmującą się zwalczaniem szkodników magazynowych zbóż. Więcej o zwalczaniu przeczytacie w dziale usługi zwalczanie szkodników w sektorze rolniczym.