Skórek Zbożowy

Skórek zbożowy. O tym jak wygląda i gdzie go można spotkać?

Skórek zbożowy to gatunek chrząszcza z rodziny skórnikowatych, Dermestidae, osiągający od 1,5 do 3 mm długości. Jego owalne ciało jest koloru brązowego, rdzawo-brązowego (za wyjątkiem głowy i przedplecza, które są wyraźnie ciemniejsze od reszty ciała), pokryte malutkimi, żółtymi plamkami. Na głowie znajdują się członowane czułki zakończone buławką. Skórek zbożowy, jako jeden z nielicznych przedstawicieli rodziny skórnikowatych, preferuje produkty roślinne, uznawany jest za groźnego szkodnika magazynowego zbóż. Spotykany w spichrzach, magazynach, sklepach i w naszych domach.

Cykl życiowy skórka.

Samica skórka składa mlecznobiałe jaja bezpośrednio na produkty, na których żeruje, po kilku godzinach po złożeniu jaja ciemnieją i stają się jasnożółte. Z jaj wylęgają się owłosione larwy, osiągające do 5 mm długości, ich włoski są koloru czerwono-brązowego. Larwy linieją do 5 razy, kolejno przepoczwarzają się i przeobrażają w dorosłego chrząszcza, który żyje od 5 do 10 dni.

Skórek zbożowy groźnym szkodnikiem magazynowym zbóż.

Działalność skórka zbożowego przyczynia się do obniżenia wartości zboża, jego żywotności i utraty jego masy. To larwy stwarzają największe niebezpieczeństwo, potrafią zniszczyć całe ziarno, ponadto zanieczyszczają produkty odchodami i wylinkami. Spożywanie produktów, które zostały porażone przez skórka, może doprowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak podrażnienie skóry, zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Jak zwalczyć skórka zbożowego?

Skórnik zbożowy to trudny do wytępienia szkodnik, dlatego jego zwalczanie powinno powierzyć się profesjonalnej firmie DDD. O zabiegach zwalczania szkodników magazynowych zbóż przeczytacie w dziale usługi zwalczanie szkodników w sektorze rolniczym.