Trojszyk ulec, czarnuchowate. O tym jak wygląda i gdzie go można spotkać?

Trojszyk ulec to gatunek chrząszcza z rodziny czarnuchowatych, Tenebrionidae, osiągający do 4 mm długości. Jego ciało jest koloru rdzawo-brązowego, na jego półkolistej głowie i przedpleczu widnieją drobne dołki, a pokrywy skrzydłowe są wyraźnie bruzdkowane. Posiada dobrze rozwinięte skrzydła błoniaste, lotne, jednak nie używa ich do latania. Na głowie znajdują się maczugowate, owłosione i członowane czułki oraz oczy w kształcie rogali. Zaliczany jest do groźnych szkodników magazynowych zbóż.

Cykl życiowy trojszyka.

Samica trojszyka składa jaja bezpośrednio do produktów, na których żeruje. Składa je w ilości do 13 dziennie, a w ciągu całego swojego życia jest w stanie złożyć około 400 jaj. Wylęgają się z nich mierzące do 1,2 mm białe larwy, które z czasem ciemnieją i stają się brązowo-żółte. Ciało larwy wyposażone jest w dwa haki na końcu odwłoka, 3 pary odnóży i podzielone jest na segmenty. Larwy są bardzo ruchliwe, od razu zaczynają żerować, nie lubią światła, ukrywają się w różnych szparach i zakamarkach w młynach i magazynach. Kolejne stadium to wygięta w rogal poczwarka, biała, nieowłosiona i wyposażona w specjalne wyrostki po bokach. Z czasem ciemnieje i staje się brązowa, osiąga maksymalnie 4 mm długości. Dorosłe chrząszcze nie ukrywają się, biegają często na powierzchni produktów.

Trojszyk ulec groźnym szkodnikiem magazynowym zbóż.

Trojszyk żeruje na produktach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, typu zboże, mąka, groch, suszone warzywa i owoce, tytoń, pasze dla zwierząt czy pieczywo. Nie tylko żeruje ale też zanieczyszcza swoimi odchodami, wylinkami i martwymi osobnikami, zostawia też po sobie lotne związki zapachowe, chinony. Jego działalność przyczynia się do zawilgocenia i zagrzewania się produktu, co w efekcie prowadzi do nieprawidłowych warunków ich składowania i przechowywania. Obecność chinonów w produkcie zmienia ich właściwości, zapach, barwę, produkt staje się podatny na rozwój pleśni i grzybów.

Jak zwalczyć trojszyka?

Firma DDD Protect oferuje pełną ochronę przed szkodnikami w rolnictwie, wśród usług znajduje się m.in. gazowanie zbóż i silosów. Więcej przeczytacie w dziale usługi zwalczanie szkodników w sektorze rolniczym.