Wołek zbożowy, ryjkowcowate. O tym jak wygląda i gdzie go można spotkać?
Wołek zbożowy to gatunek chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych, Curculionidae, osiągający do 5 mm długości. Ma zmienną barwę ciała, w zależności od wieku: od jasnobrązowej po ciemnobrązową aż do czarnej. Jego przedplecze pokryte jest licznymi wgłębieniami, układającymi się w rzędy. Na głowie znajdują się zgięte czułki, oczy oraz dobrze rozwinięty aparat gębowy. Ciało jest wydłużone i smukłe, wyposażone w 3 pary silnych i długich odnóży, dzięki czemu chrząszcz sprawnie się przemieszcza.
Wołek zbożowy przystosowany jest do życia w zamkniętych pomieszczeniach, spotykany jest wszędzie tam, gdzie magazynuje się ziarno: silosy, magazyny i składy.
Cykl życiowy wołka.
Samica wołka składa białe i owalne jaja bezpośrednio w produkt, w ciągu całego swojego życia składa ich średnio 150. Z jaj wylegają się łukowato wygięte i pozbawione odnóży larwy, są białe i wyposażone w brązowe szczęki. Żerują przez około 40 dni, po czym następuje przepoczwarzenie. Dorosły chrząszcz żeruje w ziarnie jeszcze przez kilka dni, po czym opuszcza je wygryzając otwór. Zarówno larwy, jak i osobniki dorosłe uszkadzają i zanieczyszczają ziarno, traci ono około 15% ze swojej masy i często nie nadaje się już do celów spożywczych.
Wołek zbożowy groźnym szkodnikiem magazynowym zbóż.
Dorosłe chrząszcze wołka unikają światła, są odporne na działanie niskiej i wysokiej temperatury, żerują i składają jaja w głębszych warstwach ziarna. Oprócz tego, że spotykane są w magazynach zbożowych mogą też trafić do naszych domów: znajdziemy je w pojemnikach z ziarnami zbóż, w ryżu, makaronach, otrębach i płatkach owsianych. Wołki, zarówno postać larwalna jak i dorosła, uszkadzają ziarna, zanieczyszczają je, co sprawia, że produkty nie nadają się już do użytku i spożycia. Ponadto wywołują alergie u osób wrażliwych – szczególnie narażoną grupą są piekarze i pracownicy magazynów zbożowych. Jeśli z kolei zjemy produkty zainfekowane może to wywołać u nas stany zapalne i zaburzenia jelitowo-żołądkowe.
Jak zwalczyć wołka zbożowego?
Porażone przez wołka ziarno nie nadaje się do spożycia, ze względu na przenoszone przez szkodniki bakterie i grzyby, dlatego powinniśmy pozbyć się zainfekowanych produktów w domu i przeprowadzić dezynsekcję.
W magazynach zbożowych zaleca się w pierwszej kolejności profilaktykę: należy zdezynfekować pomieszczenia, w których będą przechowywane produkty, należy również zwrócić uwagę, by składowane ziarno było dobrze osuszone. W momencie pojawienia się wołków należy skontaktować się z firmą zajmującą się zwalczaniem szkodników magazynowych zbóż. Więcej o zwalczaniu przeczytacie w dziale usługi zwalczanie szkodników w sektorze rolniczym.