Szkodniki muzealne

Szkodniki Muzealne

Hurtnica Pospolita

Mała, czarna i wydawałoby się zupełnie niegroźna. Mowa o hurtnicy czarnej, zwanej także zwyczajną, gatunku mrówki, która oprócz tego, że jest pożyteczna może wyrządzać spore szkody w naszych mieszkaniach i nie tylko. Zaliczana jest bowiem do szkodników drewna i muzealnych, gdyż odpowiedzialna jest za zniszczenia drewnianych elementów budynków. Dlaczego uszkadza drewno i jakie zagrożenia stwarza.

Czytaj więcej »
Szkodniki Muzealne

Rybik Cukrowy

Są małe, srebrne i niegroźne, a pomimo tego, ze względu na higienę i bezpieczeństwo, zaleca się ich zwalczanie.

Czytaj więcej »

Mrzyk Muzealny

To przedstawiciel chrząszczy z rodziny skórnikowatych, którego larwy są bardzo żarłoczne i potrafią dokonać sporych zniszczeń. Szczególnie niechciany jest w muzeach, gdzie upodobał sobie zbiory entomologiczne. Dokonane przez niego zniszczenia i pozostawiony po jego żerowaniu drobny, brązowy pył mogą świadczyć o jego obecności. To mrzyk muzealny – jak go rozpoznać i przede wszystkim jak zwalczyć?

Czytaj więcej »
Szkodniki Muzealne

Mrzyk Gabinetowy – zwalczanie

Przypomina kształtem wszystkim dobrze znaną biedronkę, jednak jest od niej znacznie mniejszy, ponadto jego pokrywy skrzydłowe ozdobione są charakterystycznym czarno-białym deseniem układającym się w falujące pasy. Dorosłe chrząszcze nie wyrządzają szkód, w głównej mierze odżywiają się nektarem i pyłkami kwiatów. Natomiast larwy stanowią największe zagrożenie, a wyrządzane przez nie szkody mogą być duże. To mrzyk gabinetowy, groźny szkodnik muzealny.

Czytaj więcej »

Szubak Dwukropek

Szubak dwukropek to przedstawiciel chrząszczy z rodziny skórnikowatych, zaliczany do groźnych szkodników drobiu oraz szkodników muzealnych. Jego larwy są wszystkożerne i kiedy już trafią do magazynów, naszych spiżarni, kurników czy do muzeum potrafią dokonać sporych zniszczeń. Jest wyjątkowo trudnym do wytępienia szkodnikiem, dlatego jego zwalczaniem powinna zająć się profesjonalna firma DDD.

Czytaj więcej »
Szkodniki Muzealne

Żywiak Chlebowiec

To bardzo pospolity gatunek chrząszcza w Polsce, zaliczany do rodziny kołatkowatych. W domu spotykany najczęściej w kuchni i biblioteczce. Upodobał sobie produkty spożywcze, apteczne oraz papier, tekturę i skórę. Z tego też powodu uznawany jest za groźnego szkodnika sanitarnego oraz szkodnika muzealnego. Mowa o żywiaku chlebowcu, przyjrzyjmy się mu nieco bliżej.

Czytaj więcej »
Szkodniki Muzealne

Zagwoździk Fioletowy

Zagwoździk fioletowy (lub fiołkowy) to przedstawiciel chrząszczy z rodziny kózkowatych, zaliczany do groźnych szkodników drewna i szkodników muzealnych. Pospolity jest w całym kraju, przywiązuje się bardzo do miejsca, w którym żeruje, dlatego też, jeden surowiec może być przez niego zasiedlany przez wiele, wiele lat. Powoduje poważne uszkodzenia drewna, a więc jego zwalczanie jest konieczne. Na szczęście firma DDD Protect dysponuje odpowiednimi środkami, które skutecznie poradzą sobie ze szkodnikami drewna.

Czytaj więcej »
Szkodniki Muzealne

Wyschlik Grzebykorożny

Wyschlik grzebykorożny to przedstawiciel popularnych kołatkowatych, zaliczany do groźnych szkodników drewna. Najczęściej spotykany w drewnie drzew liściastych, uszkadza

Czytaj więcej »
Szkodniki Muzealne

Wykarczak Sosnowiec

Wykarczak sosnowiec (lub też sosnowy) to kolejny przedstawiciel kózkowatych, który podobnie jak spuszczel pospolity zaliczany jest do groźnych

Czytaj więcej »
Szkodniki Muzealne

Stukacz Świerkowiec

Ten przedstawiciel rodziny kołatkowatych zaliczany jest do groźnych szkodników technicznych drewna. Największe szkody powoduje w muzeach i laboratoriach, dlatego też uznawany jest za poważnego szkodnika muzealnego. Mowa o stukaczu świerkowcu, jednym z najpopularniejszych kołatków występujących w Polsce. Dowiedzmy się o nim czegoś więcej.

Czytaj więcej »
Szkodniki Muzealne

Krokwiowiec Piłkorożny

Krokwiowiec piłkorożny to kolejny przedstawiciel kołatkowatych, który podobnie jak kołatek uparty preferuje drewno zawilgocone i zagrzybione. Znany jest z tego, że dotkliwie uszkadza konstrukcje dachów i osłabia więźby dachowe. To groźny szkodnik drewna, którego należy zwalczać. Firma DDD Protect dysponuje odpowiednimi środkami i metodami, ale zanim o nich przyjrzyjmy się bliżej szkodnikowi.

Czytaj więcej »
Szkodniki Muzealne

Kołatek Domowy

Ten chrząszcz to jeden z najpopularniejszych a do tego najgroźniejszych szkodników drewna w Polsce, przedstawiciel rodziny kołatkowatych. Spotykany na drewnie drzew liściastych oraz iglastych, żeruje głównie w drewnie budowlanym oraz w meblach. Może wyrządzać spore szkody nie tylko w naszych mieszkaniach, ale również w drewnianych budynkach zabytkowych. Groźny szkodnik drewna i szkodnik muzealny w jednym – poznajmy kołatka bliżej.

Czytaj więcej »
Szkodniki Muzealne

Spuszczel Pospolity

Spuszczel pospolity to jeden z najgroźniejszych szkodników drewna (szczególnie konstrukcyjnego), przedstawiciel rodziny kózkowatych. Dokonuje sporych zniszczeń w drewnianych budynkach, atakuje meble, pale portowe, pomosty i konstrukcje dachowe. Spotkać go można także w muzeach skansenowskich, w których uszkadza obiekty architektoniczne, dlatego spuszczel uznawany jest za groźnego szkodnika muzealnego. Poznajmy go bliżej.

Czytaj więcej »
Szkodniki Muzealne

Kruszel Czarny

Kruszel czarny to kolejny przedstawiciel trzpiennikowatych, zaliczany do groźnych szkodników drewna. Podobnie jak trzpiennik olbrzymi zasiedla drewno drzew

Czytaj więcej »
Szkodniki Muzealne

Psotnik Kołatek

Nazywany bywa wszą książkową a to z racji ogryzania przez niego papieru i książek. Nie bez powodu zaliczany jest do groźnych i uciążliwych szkodników muzealnych, spotykany jest często w muzeach i bibliotekach. Oprócz tego, że żeruje na papierze, może występować także na skórze i futrze. Mowa o psotniku kołatku, nazywanym również psotnikiem zakamarnikiem. Przyjrzyjmy się bliżej temu małemu gryzkowi: jak wygląda, co lubi i jak się go pozbyć.

Czytaj więcej »
Szkodniki Muzealne

Szczapówka Bruzdkowana

Szczapówka bruzdkowana to chrząszcz z rodziny kózkowatych uznawany za groźnego szkodnika technicznego drewna, a także szkodnika muzealnego. Swoją

Czytaj więcej »
Szkodniki Muzealne

Tykotek Pstry

Tykotek pstry to kolejny przedstawiciel rodziny kołatkowatych, popularny szkodnik techniczny drewna. Największe szkody powoduje w muzeach i zabytkowych obiektach. Podwyższona wilgotność powietrza sprzyja jego rozwojowi, dlatego tak ważna jest ochrona przed zawilgoceniem drewna. Jeśli już zaatakuje drewno niezbędne jest przeprowadzenie zabiegów z użyciem środków chemicznych. Garść informacji o tykotku pstrym.

Czytaj więcej »