Kołatek Domowy

Kołatek domowy, kołatkowate. O tym jak wygląda i jakie drewno preferuje.

Kołatek domowy to chrząszcz z rodziny kołatkowatych, Anobiidae. Osiąga długość od 3 do 4 mm, jego ciało jest brązowe, posiada charakterystycznie urzeźbione przedplecze, które tworzy rodzaj kapturka zakrywającego głowę. Czułki są nitkowate, a ich trzy ostatnie człony są wyraźnie dłuższe od pozostałych. Pokrywy skrzydłowe kołatka pokryte są zagłębieniami w kształcie kropek. Kołatek domowy preferuje drewno drzew zarówno liściastych, jak i iglastych. Wyrządza spore szkody w elementach drewnianych konstrukcji budynków, takich jak belki, podłogi oraz meble. Żerują w wierzchniej warstwie drewna, jednak z czasem zaczynają żerować głębiej powodując większe straty. Więcej o chrząszczach z rodziny kołatkowatych przeczytacie tutaj.

Cykl życiowy kołatka domowego.

Chrząszcze pojawiają się od kwietnia do końca sierpnia, samica składa kuliste jajka pojedynczo lub w małych złożach bezpośrednio w szpary drewna i otwory wylotowe chrząszczy. Z jaj wylęgają się białawe larwy, które przypominają pędraka, są łukowato zgięte, ich główka jest ciemniejsza, dorastają do 6 mm długości. Kołatek domowy preferuje drewno drzew liściastych i iglastych, wykorzystywanych jako materiał konstrukcyjny budynków. Żeruje głównie w bielu, larwy drążą chodniki o średnicy do 2 mm, wypełnione są sypką mączką drzewną wraz z odchodami larw. Ostatnio odcinek chodnika stanowi kolebkę poczwarkową, chrząszcze wydostają się z drewna przez otwory wylotowe, na wolności żyją do 30 dni maksymalnie, w tym czasie nie pobierają żadnego pokarmu.

Kołatek domowy groźnym szkodnikiem drewna i szkodnikiem muzealnym.

Kołatek domowy opanowuje drewno wyrobione przez wiele pokoleń, do całkowitego zniszczenia materiału. Zasadniczo żeruje w bielu, chętnie zasiedla lekko nadpsute przez grzyby drewno. Niszczy zarówno lite drewno, jak i sklejkę. To jeden z najgroźniejszych szkodników niszczących drewniane elementy konstrukcyjne w budynkach, jak i całe drewniane budynki. Zaliczany jest do groźnych szkodników mebli, rzeźb, ram obrazów – szczególnie niebezpieczny jest dla muzeów i kościołów skansenowskich, ponieważ niszczy drewniane zabytki.

Jak zwalczyć kołatka domowego?

Przed atakiem kołatka domowego można się uchronić – stosować odpowiednie impregnaty do drewna. Jeśli jednak już pojawi się u nas warto skorzystać wtedy z pomocy profesjonalnej firmy DDD, zajmującej się zwalczaniem szkodników drewna. Mamy wtedy gwarancję, że pozbędziemy się problemu na długi czas. O metodach i zabiegach stosowanych przez firmę DDD Protect przeczytacie w dziale metody zwalczania szkodników drewna.