Krokwiowiec piłkorożny, kołatkowate. O tym jak wygląda i gdzie go można spotkać.
Krokwiowiec piłkorożny to chrząszcz z rodziny kołatkowatych, Anobiidae. Osiąga długość do 5 mm, jego ciało jest brązowe i jasno owłosione. Czułki mają kształt piłkowany, trzy ostatnie ich człony są wyraźnie dłuższe od pozostałych. Krokwiowiec naturalnie występuje w lasach zarówno iglastych jak i liściastych, z kolei jeśli żeruje w budynkach to przeważnie w tych górnych partiach (sufity, więźby, dachy). Więcej na temat chrząszczy z rodziny kołatkowatych przeczytacie tutaj.
Cykl życiowy krokwiowca piłkorożnego.
To gatunek chrząszcza rojący się w lecie, około lipca i sierpnia. Z jaj wylęgają się pędrakowate larwy osiągające do 9 mm długości. Drążone przez nie chodniki są okrągłe w przekroju i osiągają średnicę około 3 mm. Chodniki wypełnione są mączką drzewną i odchodami larw. Poczwarka jest typowa dla kołatkowatych, czyli typu wolnego. Dorosłe chrząszcze wygryzają otwór wylotowy i wydostają się na zewnątrz.
Krokwiowiec piłkorożny szkodnikiem drewna i szkodnikiem muzealnym.
Krokwiowiec piłkorożny uszkadza drewno konstrukcyjne, zawilgocone i nadpsute przez grzyby. Występuje zazwyczaj w wyżej położonych częściach budynku, takich jak stropy i więźby dachowe. Drążone przez larwy chodniki w znacznym stopniu uszkadzają i osłabiają drewno.
Jak zwalczyć krokwiowca piłkorożnego?
Jeśli chcemy zapobiec inwazji szkodnika należałoby w pierwszej kolejności pomyśleć o ochronie drewna, która zaczynać się powinna już w lesie – chodzi przede wszystkim o przestrzeganie higieny lasu oraz o zabezpieczenie drewna przed zagrzybieniem. O ochronie drewna możecie przeczytać w dziale ochrona drewna.
Jeśli jednak pomimo zaleceń profilaktycznych krokwiowiec piłkorożny się u nas pojawi firma DDD Protect ma sposoby na to aby skutecznie się go pozbyć. O wszystkich metodach stosowanych w walce ze szkodnikami drewna przeczytacie w dziale metody zwalczania szkodników drewna.