Mrzyk Muzealny

Mrzyk muzealny, skórnikowate. O tym jak wygląda i gdzie go można spotkać.

Mrzyk muzealny to niewielki chrząszcz z rodziny skórnikowatych, Dermestidae, osiągający od 2 do 4 mm długości. Jego ciało jest brązowe lub czarne, owalne i nieco podłużne, wyposażone w małą główkę, na której umiejscowione są zaokrąglone oczy. Brzegi przedplecza są białe, pokrywy pokryte białymi poprzecznymi pasami. To bardzo rozpowszechniony gatunek w Polsce, zaraz obok szubaka czy skórka zbożowego. Spotykany jest najczęściej w muzeach oraz ptasich gniazdach, preferuje produkty pochodzenia zwierzęcego, rzadziej roślinnego.

Cykl życiowy mrzyka.

Mrzyki prowadzą dosyć ukryty tryb życia. Samica mrzyka składa do 50 jaj w całym swoim życiu, są one kremowe i długości około 0,5 mm. Składa je zazwyczaj pod wykładziną czy w garderobie, blisko produktów, które staną się pożywieniem dla larw. Z jaj wylęgają się żółte i włochate larwy, z brązowym grzbietem i kępką złotych włosków na końcu odwłoka. Wykazują silny światłowstręt, kiedy odczuwają niebezpieczeństwo zwijają się w kłębek. Larwa przepoczwarza się i przeobraża w osobnika dorosłego, chrząszcza, który żyje od 2 do 6 tygodni.

Mrzyk groźnym szkodnikiem muzealnym.

Larwy żerują w produktach zwierzęcych, takich jak futra, wełna, jedwab, skóra itp. Rzadziej spotkać je można na produktach pochodzenia roślinnego, typu mąka, kakao. Mrzyk muzealny, jak sama nazwa wskazuje, często spotykany jest w muzeach, gdzie powoduje duże szkody, zwłaszcza jeśli chodzi o zbiory entomologiczne, księgozbiory i wypchane zwierzęta. Preferuje eksponaty suche.

Jak zwalczyć mrzyka muzealnego?

Można w pewien sposób ustrzec się przed jego pojawieniem: dbać o porządek w domu, a jeśli znajdują się wokół ptasie gniazda – usunąć je. Jeśli chodzi o ich występowanie w muzeach – warto przeglądać regularnie gabloty z okazami owadów, dbać o to aby były szczelnie zamknięte, bo tam mrzyki pojawiają się najczęściej.

Co jeśli już się pojawią? Bez paniki, firma DDD Protect posiada odpowiednie środki i metody, które skutecznie pomogą pozbyć się szkodników. O zabiegu dezynsekcji poczytacie w dziale usługi dezynsekcja.