Karczan prusak

Karaczan prusak, prusakowate. O tym jak wygląda, gdzie najczęściej występuje i co zjada.

Karaczan prusak należy do rzędu karaczanów z rodziny prusakowatych, Blattidae, jego ciało jest dość silnie spłaszczone grzbietobrzusznie, a jego barwa to jasny brąz. Na niewielkiej głowie znajdują się charakterystyczne duże oczy oraz długie czułki (ich długość nie przekracza długości ciała). Na przedpleczu prusaka rysują się dwie ciemne pręgi, a skrzydła wystają lekko poza odwłok (odwłok jest szeroki i wyposażony w charakterystyczne wypustki, tzw. cerci). Z kolei odnóża są długie, znajdują się na nich kolce.

Karaczan prusak to owad synantropijny, występuje w bliskim otoczeniu człowieka. Preferuje pomieszczenia ciepłe i wilgotne, jest częstym bywalcem w piekarniach, szpitalach, kuchniach w naszych mieszkaniach, zakładach gastronomicznych. Aktywny jest przez cały rok, prowadzi raczej ukryty i nocny tryb życia. Jest bardzo szybki i niezwykle zwinny, potrafi w porę zareagować i w razie niebezpieczeństwa szuka schronienia w różnych zakamarkach i szczelinach. Posiada skrzydła, ale nie jest dobrym lotnikiem, posiłkuje się nimi jedynie podczas spadania (szybuje). Prusak nie jest wybredny, zjada wszystko co popadnie, jest wszystkożerny. Zjada produkty bogate w wodę, żeruje na owocach, warzywach i pieczywie.

Cykl życiowy karaczana.

Samica prusaka składa po około 40 jajeczek do kokona, a takich kokonów jest w stanie wytworzyć od 3 do 4 w ciągu całego swojego życia. Kokon nie jest zostawiony sam sobie, samica nosi go przy sobie przez parę tygodni. Z jajeczek wylęgają się larwy, które przechodzą do kilku linień a ich rozwój trwa około 6 miesięcy. Larwy wyglądem przypominają postać dorosłą, początkowo są bezskrzydłe, posiadają 3 pary odnóży i są koloru białego. Z każdym linieniem kolor ich ciała się zmienia, staje się ciemniejszy, już po drugim linieniu pojawiają się zalążki skrzydeł.

Karaczan prusak groźnym szkodnikiem sanitarnym.

Karaczan prusak zanieczyszcza produkty spożywcze odchodami, wylinkami oraz bakteriami, w związku z czym produkty psują się i gniją. Co gorsze, prusaki przenoszą choroby wirusowe i bakteryjne, powodują różnego rodzaju alergie, biegunkę, przenoszą owsiki i glisty.

Jak zwalczyć prusaki?

O tym jak skutecznie i szybko pozbyć się karaczanów, o metodach walki z nimi stosowanych przez firmę DDD Protect przeczytają Państwo w dziale zwalczanie prusaków i karaluchów.