Karczan wschodni

Karaczan wschodni, prusakowate. O tym jak wygląda, gdzie występuje i co zjada.

Karaczan wschodni, potocznie nazywany jest karaluchem, to gatunek karaczana z rodziny prusakowatych, Blattidae. To bardzo pospolity gatunek owada synantropijnego, żyjącego w bliskim otoczeniu człowieka (zaraz obok karaczana prusaka). Jego ciało przybiera barwę brązowo-czerwoną, niemal czarną, na końcu jego odwłoka znajdują się charakterystyczne dwa wyrostki, podobnie zresztą jak u prusaka. Osiąga długość do 30 mm, a więc jest całkiem spory, jego ciało jest owalne, błyszczące i dosyć płaskie. Jego pokrywy są wyraźnie skrócone i nie zakrywają całego odwłoka. Posiada skrzydła (u samicy skrzydła są silnie zredukowane, szczątkowe), jednak nie sprawdzają się przy lataniu, pomagają karaluchowi przy spadaniu, podskakiwaniu. Na głowie znajdują się długie czułki i aparat gębowy gryzący. Odnóża są długie i zwinne, przystosowane do szybkiego przemieszczania się. Poduszeczki na stopach są zredukowane, co nie pomaga owadowi przy wspinaczce po gładkich powierzchniach.

Karaluchy, podobnie jak prusaki, prowadzą nocny tryb życia, unikają światła, a w ciągu dnia chowają się w różnych szczelinach i zakamarkach. Spotykane są w starych pomieszczeniach, w piekarniach, cukierniach, zakładach gastronomicznych. Lubią ciepłe i wilgotne pomieszczenia, są wrażliwe na brak wody i małą wilgotność powietrza. Są wszystkożerne, zjadają produkty zbożowe, warzywa, owoce, padlinę, papier, a nawet kał.

Cykl życiowy karaczana.

Samica karalucha składa jaja w ilości ok. 16 sztuk w kokony (ooteka), kokony nosi przy sobie. W ciągu całego swojego życia jest w stanie wytworzyć do 10 takich kokonów. Z jajeczek wylęgają się larwy, które przechodzą kilka linień, a po okresie około 7 miesięcy osiągają dojrzałość płciową.

Karaczan wschodni groźnym szkodnikiem sanitarnym.

Karaluchy żerując na produktach spożywczych zanieczyszczają je swoimi odchodami, wylinkami oraz martwymi osobnikami. Oprócz tego, że zanieczyszczają produkty to przenoszą wiele groźnych chorób, powodują nieżyt żołądka, dur brzuszny czy zapalenie płuc. Zatem ich zwalczanie jest koniecznością.

Jak zwalczyć karaluchy?

Firma DDD Protect dysponuje odpowiednimi środkami i metodami w zwalczaniu szkodników sanitarnych. O tym jak skutecznie i szybko pozbyć się karaczanów przeczytają Państwo w dziale zwalczanie prusaków i karaluchów.