Mrówka Faraona

Mrówka faraona. Trochę informacji o szkodniku: jak wygląda, gdzie go można spotkać i czym się odżywia.

Mrówki faraona to gatunek mrówek z podrodziny Myrmicinae, o niewielkich rozmiarach, ale powodujące spore szkody. To owady kosmopolityczne i synantropijne, bardzo ciężko jest się ich pozbyć jeśli trafią do naszych mieszkań. Są barwy brązowo-rudawej lub żółtawo-rudawej. Na głowie znajdują się małe oczy oraz 12-członowe czułki – 3 ostatnie człony czułek są wyraźnie zgrubione i tworzą swego rodzaju buławkę. Jak to u mrówek bywa, są królowe, samce i robotnice. Królowa mrówek osiąga maksymalnie 4 mm długości, samce około 2 mm, a robotnice do 2,5 mm. Różnią się od siebie nieco ubarwieniem: robotnice są koloru od jasnożółtego po brązowoczerwony, królowe nieco jaśniejsze, a samce czarne, posiadające żółtawe odnóża i czułki. W mieszkaniach mrówki mają tak, jak lubią: jest ciepło i sucho, są szpary, spękania, jest sporo miejsca pod panelami czy boazerią – to idealne miejsca na ich kryjówki. Z kolei nasze kuchnie dostarczają im mnóstwa pożywienia, mrówki preferują produkty bogate w białko, mogą zajrzeć nawet do misek naszych pupili domowych. Jeśli znajdą na drodze inne owady, te osłabione bądź martwe, również się za nie wezmą – przeprowadzą zmasowany atak i po owadzie zostanie jedynie chitynowy oskórek.

Mrówki faraona są malutkie i bardzo liczne, nawet niewielkie drobiny pokarmu stanowią dla nich sporą dawkę pożywienia. Mrówki to owady społeczne, tworzą złożone kolonie, działają jak jeden super organizm. U większości mrówek w kolonii “królowa jest tylko jedna”, u faraonek przeciwnie – może być ich wiele, wszystkie zgodnie ze sobą współpracują. Jeśli w pobliżu znajdują się inne kolonie, chętnie się ze sobą łączą i powstają mega kolonie wielogniazdowe.

Cykl życiowy mrówki faraona.

Królowa mrówek składa do około 350 jajeczek, z których już po tygodniu wylęgają się beznogie larwy. Ich rozwój trwa do kilku tygodni, potem następuje przepoczwarzenie – stadium poczwarki trwa zaledwie 10 dni. Cały rozwój zupełny: od jaja do imago trwa około 40 dni.

Mrówka faraona groźnym szkodnikiem sanitarnym.

Mrówki faraona w mieszkaniu/bloku zakładają gniazda najczęściej w piwnicach, albo w przestrzeniach między ścianami. Niszczą żywność i przenoszą chorobotwórcze bakterie, posiadają żądło, a ich ukłucie powoduje alergie i powstawanie zakażeń. W szpitalach ich obecność prowadzi do licznych uszkodzeń materiałów, przegryzają plastikowe torebki, które zawierają sterylne narzędzi i opatrunki. Ponadto przenoszą patogeny, żerując w takich miejscach, jak odpływy czy kosze na odpadki. Mrówki faraona zaliczane są do groźnych szkodników sanitarnych, dlatego ich zwalczanie jest koniecznością.

Jak zwalczyć mrówki faraona?

Z racji tego, że mrówki faraona tworzą liczne kolonie, bardzo ciężko jest się ich pozbyć domowymi sposobami (a tych sposobów znaleźć można sporo w Internecie), dlatego w celu ich skutecznego zwalczania konieczne jest przeprowadzenie zabiegu z użyciem specjalistycznych środków, którymi dysponuje firma DDD Protect.

O tym skąd się biorą mrówki w naszych mieszkaniach, dlaczego ciężko się ich pozbyć, dlaczego domowe sposoby nie działają i jakie metody stosowane są w celu ich zwalczania przeczytacie Państwo w artykule na blogu MRÓWKI W BLOKU – DLACZEGO TRUDNO JEST SIĘ ICH POZBYĆ?