Mucha domowa, muchówki. O tym jak wygląda, czym się odżywia i gdzie jest spotykana.
Mucha domowa to jedna z najpospolitszych muchówek (Diptera) występujących na całym świecie. Jej ciało jest koloru ciemnoszarego (widnieją jedynie podłużne jaśniejsze pasy), głowa czarna a odwłok żółto-brązowy z czarnym paskiem pośrodku. Na głowie znajdują się duże, czerwonawe i złożone oczy oraz krótkie i pierzaste czułki. Mucha świetnie sobie radzi z chodzeniem po gładkich powierzchniach, a to za sprawą, znajdujących się na odnóżach, przylg i pazurków. Posiada błoniaste skrzydła, dzięki którym sprawie i szybko lata. Zaopatrzona jest w liżący aparat gębowy, przy pomocy którego zlizuje płynny pokarm lub ten stały, który rozpuszczony zostaje przez enzymy śliny. Aktywna jest za dnia, może przemieszczać się na dosyć duże odległości, jej czas reakcji na zagrożenie jest bardzo krótki. Spotykana jest wszędzie, we wszelkiego rodzaju zabudowaniach, blisko człowieka.
Cykl życiowy muchy domowej.
Samica muchy domowej może złożyć do 150 jaj jednorazowo, a w całym swoim życiu nawet 1000, a więc całkiem sporo. Dodajmy, że w ciągu jednego roku może pojawić się kilkanaście pokoleń. Jaja składane są głównie na mięsie i odchodach, tam też chętnie rozwijają się wylęgające się z jaj larwy. Larwy są niewielkie, osiągają ok. 2 mm długości, linieją trzykrotnie. Przepoczwarzenie dokonuje się w ziemi lub w resztkach pokarmu. Dorosła mucha żyje niecałe 4 tygodnie w okresie wiosenno-letnim, z kolei w okresie jesienno-zimowym czas ten nieco się wydłuża.
Mucha domowa szkodnikiem sanitarnym.
Mucha domowa to uciążliwy owad, tępiony przez człowieka. Z racji tego, że żeruje na śmieciach, gnijących produktach żywnościowych, a także na odchodach, potrafi przenieść na siebie kilkadziesiąt milionów komórek bakterii. Jest nosicielem wielu chorób, m.in. dur brzuszny, cholera, czerwonka, różne pasożyty.
Jak zwalczyć muchę domową?
Jest dużo sposobów na to, aby pozbyć się muchy z domu: używa się lepów na muchy, lamp wabiących muchy oraz najprostsze moskitiery montowane do okien, drzwi i nad łóżko. Jednak najskuteczniejsze są oczywiście środki chemiczne, którymi dysponuje profesjonalna firma DDD. O metodach i środkach stosowanych przez firmę DDD Protect przy dezynsekcji przeczytacie w dziale usługi dezynsekcja.