Mysz domowa, myszowate. O tym jak wygląda, gdzie występuje i czym się żywi.

Mysz domowa to gatunek małego gryzonia należącego do rodziny myszowatych, Muridae. Osiąga niecałe 12 cm długości nie licząc oczywiście jej długiego i słabo owłosionego ogona, który pokryty jest łuskami i mierzy do 11 cm. U myszy charakterystyczny jest zaostrzony pyszczek z tzw. włosami zatokowymi, głowa jest mała i zaopatrzona w długie i cienkie uszy. Jeśli chodzi o ubarwienie to jest ono z wierzchu szaro-żółte, a od spodu jaśniejsze, białawe. Mysz aktywna jest szczególnie nocą, buduje własne gniazda i odznacza się doskonałymi zdolnościami adaptacyjnymi – dostosowuje się do różnych środowisk i warunków, znosi bardzo niskie temperatury. To zwierzę synantropijne, przebywa blisko człowieka, jest zwinna i szybka, potrafi skakać i wspinać się po drzewach i ścianach, potrafi też pływać, ale raczej unika wody. Przy akrobacjach bardzo pomaga jej długi ogon.

W okresie wiosenno-letnim spotkać ją można często na polach uprawnych, w ogrodach oraz sadach – tam kopie nory. Z kolei w porze jesienno-zimowej “przeprowadza” się do zabudowań gospodarczych, piwnic, stajni i naszych mieszkań. Chowa się pod podłogami, w dziurach ścian, buduje gniazda z przedmiotów niejadalnych, takich jak książki, papier, wełna. Mysz domowa nie robi zapasów na zimę, jest wszystkożerna, na polach zjada nasiona, owady, a z naszych mieszkań wyjada dosłownie wszystko.

Cykl życiowy myszy domowej.

Ciąża myszy domowej trwa około 3 tygodni, młode osiągają dojrzałość bardzo szybko, bo już po około 2-3 miesiącach. W jednym miocie jest około 9 młodych, a w ciągu roku takich miotów może być nawet 8. Mysz domowa w warunkach hodowlanych żyje do 1,5 roku, na wolności od 1-1,5 roku.

Mysz domowa groźnym szkodnikiem sanitarnym.

Mysz domowa uznawana jest za szkodnika o znaczeniu sanitarno-epidemiologicznym, zanieczyszcza produkty swoimi odchodami, może też być nosicielem wielu chorób., dlatego jej zwalczanie jest koniecznością. O jej obecności świadczyć może nieprzyjemny “mysi” zapach, który zostawia samiec (to jego mocz, zaznacza w ten sposób swoje terytorium). Mysz uznawana jest także za szkodnika na polach uprawnych.

Jak zwalczyć mysz domową?

Najpewniejszą opcją jest oczywiście zwrócenie się do specjalistycznej firmy DDD, która przeprowadzi zabieg deratyzacji. O szkodliwości gryzoni oraz o metodach stosowanych przez firmę DDD Protect przy walce z gryzoniami przeczytacie w dziale usługi deratyzacja.