Pchła ludzka

Pchła ludzka, pchłowate. O tym jak wygląda, czym się żywi i gdzie najchętniej przebywa.

Pchła ludzka to pasożyt zewnętrzny człowieka, należący do rodziny pchłowatych, Pulicidae, może pasożytować także na psie, kocie, lisie, kurze czy szczurze wędrownym. To niewielki owad, osiągający do 4 mm długości, pozbawiony skrzydeł ale za to wyposażony w liczne, długie i niezwykle skoczne odnóża. Jego głowa jest malutka i okrągła, zaopatrzona w trójczłonowe czułki oraz charakterystyczne szczecinki (1 bądź 2) poniżej oka. Pchła ludzka posiada aparat gębowy typu kłująco-ssącego. Człowiek jest dla niej doskonałym źródłem pożywienia, idealnym środkiem transportu oraz miejscem na schronienie.

Pchła ludzka preferuje pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza, te z drewnianymi podłogami oraz tam, gdzie nie dba się o porządek oraz higienę. Może zostać przyniesiona do mieszkania zarówno przez domowników, jak i zwierzęta. Najczęściej zarazić można się nią w miejscach publicznych, takich jak szkoła czy przedszkole. Kiedy pchły przedostaną się do naszych mieszkań, ukrywają się w szparach podłogi, w dywanach oraz meblach.

Cykl życiowy pchły.

Samica składa jaja po opiciu się krwią żywiciela, składa je w różnych szczelinach i szparach, w ilości do 450 sztuk (jednorazowo po 3 do 5 jaj). Z jaj wylęgają się robakowate larwy, które przechodzą kolejne stadia tworząc na koniec kokon. Pełny rozwój pchły trwa do 7 tygodni. Larwy odżywiają się resztkami produktów roślinnych i zwierzęcych tworzących kurz, mogą również posilić się odchodami dorosłych pcheł. Dorosłe pchły żywią się ludzką krwią, ssą krótko ale kilkakrotnie w ciągu dnia.

Pchła ludzka szkodnikiem sanitarnym.

Pchły kiedy znajdą się już na skórze żywiciela przebijają ją swoim aparatem gębowym, tak aby dostać się do naczyń krwionośnych, mogą pozostawić po ugryzieniach swędzące ślady i wywoływać alergiczne zapalnie skóry. Co gorsze, mogą przenosić wiele chorobotwórczych drobnoustrojów, m.in. tyfus plamisty, pałeczki dżumy czy larwy tasiemca.

Jak zwalczyć pchłę ludzką?

Z racji tego, że pchły preferują miejsca brudne, zakurzone i zaciemnione, należy przede wszystkim zadbać o higienę (systematycznie sprzątać i odkurzać wszystkie zakamarki) i szybko zareagować w momencie pojawienia się pasożyta. Znane są inne sposoby domowe, takie jak ostre zapachy, typu benzyna czy nafta, które działają odstraszająco na pchły. Pozbycie się pcheł nie należy jednak do prostych przede wszystkim ze względu na ich ruchliwość. Pojawienie się w mieszkaniu pcheł to bardzo poważny problem sanitarny i najlepiej zlecić zwalczanie profesjonalnej firmie DDD. Firma DDD Protect posiada odpowiednie środki i metody aby skutecznie pozbyć się pcheł.

O stosowanych metodach i środkach w zwalczaniu owadów, m.in. pasożytniczych znajdziecie w dziale usługi dezynsekcja.

 

Podobne artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.