Rybik cukrowy, szczeciogonki. O tym jak wygląda, co go przyciąga do naszych mieszkań i co zjada.
Rybik cukrowy, znany jako srebrzyk, zaliczany jest do szczeciogonków, Thysanura. To bezskrzydłe i srebrzyste owady (swoją nazwę zawdzięczają właśnie swemu ubarwieniu), zaopatrzone w gryzący aparat gębowy i długie czułki, osiągają do 10 mm długości. Pomimo tego, że nie latają, są bardzo zwinne i szybko się przemieszczają, prowadzą głównie nocny tryb życia. Często o ich obecności dowiadujemy się znacznie później, a to z racji tego, że unikają światła i instynktownie chowają się przed naszym wzrokiem. Uwielbiają wilgoć i ciepło, dlatego też spotkać je można najczęściej w naszej kuchni i w łazience, tam znajdują idealne warunki do życia i rozwoju. Jeśli chodzi o pożywienie, to preferują produkty bogate w skrobię i inne polisacharydy: kleje organiczne, resztki ze stołu, cukry, martwe owady. Zjadają również papier, a to dlatego, że nie mają problemu z trawieniem celulozy. W jaki sposób dostają się do naszych mieszkań? Z łatwością – przez wszelkiego rodzaju nieszczelności, bardzo szybko się rozprzestrzeniają.
Cykl życiowy rybika.
Samica rybika składa do 20 żółtawych jajeczek, z których wylęgają się larwy. Rybiki przechodzą przeobrażenie niezupełne, mamy zatem jajo, larwę oraz postać dorosłą, brak jest stadium poczwarki. Rybiki żyją nawet do 8 lat.
Rybik cukrowy szkodnikiem sanitarnym i muzealnym.
Rybiki nie stanowią wielkiego zagrożenia dla człowieka, nie są groźne, nie gryzą i uważa się, że nie pośredniczą w przenoszeniu chorób i zarazków. Wyrządzają za to szkody materialne, ale nie takie znaczne: mogą wyjadać klej z tapet, podjadać fugi i klej spod kafelek, mogą uszkadzać dywany i ubrania. Przebywając w naszych mieszkaniach mogą zaatakować naszą biblioteczkę, bo jak wspominaliśmy wcześniej nie mają problemu z trawieniem celulozy. Rybiki nie są uznawane jedynie za szkodniki sanitarne, zalicza się je również do szkodników muzealnych – mogą niszczyć oprawy książek i manuskryptów w muzeach.
Jak zwalczyć rybiki?
Można się przed nimi uchronić – przede wszystkim zadbać o czystość, suchość i odpowiednią temperaturę w mieszkaniu. Jeśli mamy problem z wilgocią należy wyeliminować jej źródło, często wietrzyć mieszkanie, zainwestować w pochłaniacz wilgoci. Zastosowanie powyższych zaleceń nie zawsze skutkuje w 100%, wtedy najlepiej skorzystać z rady specjalistów, firma DDD Protect dysponuje odpowiednimi środkami, które skutecznie i szybko pomogą wyeliminować szkodniki.
O metodach i zabiegach stosowanych przy dezynsekcji przeczytają Państwo w dziale usługi dezynsekcja.