15 lat doświadczenia!

Dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja – Radom, Piaseczno, Warszawa, Kielce, Łódź

15 lat doświadczenia!

Dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja – Radom,
Warszawa, Łódź ,Kielce

15 lat doświadczenia!

Logo Robaki

Szczur Wędrowny

Szczur wędrowny, gryzonie. O tym jak go rozpoznać, co zjada i gdzie go można spotkać.

Szczur wędrowny to pospolity gatunek gryzonia, należący do rodziny myszowatych, Muridae. Uznawany jest za groźnego szkodnika o znaczeniu sanitarno-epidemiologicznym, zaraz obok innych myszowatych, takich jak mysz domowa i szczur śniady. Szczur wędrowny jest całkiem spory, mierzy od 19 do 30 cm nie licząc ogona – ogon to dodatkowe 15 do 23 cm. Ciało szczura jest krępe, jego głowa szeroka a pysk tępo zakończony. Jeśli o ubarwienie chodzi to jest ono brunatno-szare na wierzchu, a od spodu nieco jaśniejsze – biel, odcienie szarości i żółci. Ogon gryzonia jest długi, pokryty drobnymi łuskami i niemal nagi, pokryty jedynie gdzieniegdzie krótkimi włoskami.

Szczur wędrowny zasiedla doliny rzek, zlewiska, pola uprawne i brzegi rzek, często jednak trafia do gospodarstw domowych, dobrze czuje się w piwnicach, pod podłogą i w kanałach. To właśnie tam szczury często zakładają swoje gniazda, oprócz tego budują nory również w ziemi, nad brzegiem zbiorników wodnych. Szczury są bardzo ostrożne, wędrują zazwyczaj całą grupą i zachowują się bardzo cicho. Są ruchliwe i aktywne cały czas, jednak najbardziej nocą. Szczur całkiem nieźle radzi sobie w wodzie, dobrze pływa i nurkuje, gorzej radzi sobie ze wspinaczką. Jeśli chodzi o pożywienie to nie jest wybredny, zjada rośliny, mięczaki, drobne ssaki, padlinę, jaja, pisklęta. Nie jest z natury agresywny, jednak w razie niebezpieczeństwa lub gdy nie widzi możliwości ucieczki może zaatakować żywe i większe zwierzęta, zwierzęta domowe, a nawet człowieka.

Cykl życiowy szczura wędrownego.

Szczury wędrowne są bardzo płodne, samice są w stanie rodzić jeden miot za drugim. Młode szybko osiągają swoją dojrzałość płciową, bo już po około 5 tygodniach. Każdy miot to średnio 7 młodych, a zdarza się i 17 młodych.

Szczur wędrowny groźnym szkodnikiem sanitarnym.

Szczury wędrowne zaliczane są do groźnych szkodników o znaczeniu sanitarno-epidemiologicznym, a to z racji tego, że pasożytują na nich wszy i pchły, ponadto są nosicielami groźnych dla człowieka chorób (m.in. dur brzuszny, włośnica, leptospiroza). Zanieczyszczają produkty spożywcze swoimi odchodami, moczem, uszkadzają instalacje budynków.

Jak zwalczyć szczura wędrownego?

Jedyną i skuteczną odpowiedzią jest oczywiście profesjonalna usługa deratyzacji, o której możecie poczytać w dziale usługi deratyzacja. O tym dlaczego powinno się zwalczać szczury oraz o profesjonalnej deratyzacji przeczytacie także na naszym blogu SKUTECZNY SPOSÓB NA SZCZURY? PROFESJONALNA DERATYZACJA.