Wywilżna karłowata

Muszka owocówka, muchówka. O tym jak wygląda, czym się odżywia i gdzie ją można spotkać.

Wywilżna karłowata to niewielkich rozmiarów muchówka (Diptera), osiągająca maksymalnie 3 mm długości. Nazywana bywa muszką owocową (owocówką) lub octówką. Jej głowa jest dosyć duża i kulista, zaopatrzona w duże, czerwone i złożone oczy, trzy przyoczka oraz krótkie trójczłonowe czułki. Podobnie jak mucha domowa posiada aparat gębowy typu liżącego, dzięki któremu zlizuje płynny pokarm. Jej ciało jest krępej budowy i jasnobrunatnej barwy, odwłok jest szeroki i znajdują się na nim czarne pasy. Posiada dwie pary skrzydeł, jedne błoniaste, drugie zredukowane, w postaci przezmianek. Ciało octówki pokryte jest drobną szczecinką, jej odnóża są krótkie.

W naturalnym środowisku spotykane są w pobliżu drzew owocowych, zwabia je zapach fermentujących owoców, mają doskonały węch. Odżywiają się drożdżami pochodzącymi z gnijących owoców. Przyciąga je także zapach wina, konfitur, dżemów i octu. Do naszych domów wlatują przez okna, kiedy tylko zwęszą coś dobrego dla siebie, w końcu fermentujące owoce to doskonałe źródło pożywienia i idealne miejsce do rozwoju jaj i larw.

Cykl życiowy wywilżny karłowatej.

Samica składa około 60 jaj, zazwyczaj bezpośrednio na fermentujące owoce. Cykl rozwojowy przebiega bardzo szybko: z jaj po zaledwie kilkunastu godzinach wylęgają się kremowo-białe larwy (czerwie), które kolejno przekształcają się w poczwarki, a potem już w osobniki dorosłe. Już po tygodniu czy dwóch w naszym mieszkaniu lata mnóstwo muszek, których samice znowu złożą kolejne jaja. Muszki owocówki rozprzestrzeniają się więc bardzo szybko, dorosłe żyją do 30 dni.

Muszka owocówka szkodnikiem sanitarnym.

Wywilżna karłowata podobnie jak mucha domowa jest owadem bardzo uciążliwym i tępionym przez człowieka. Uprzykrza życie domownikom, sadownikom i ogrodnikom. Dokonują szkód w przetworach owocowych, a przy tym przenoszą mikroorganizmy na żywność i paszę dla zwierząt (m.in. jaja tasiemca, obleńce, Salmonellę).

Jak zwalczyć muszkę owocówkę?

Są pewne zabiegi profilaktyczne, które można i powinno się zastosować, aby muszki nie trafiały do naszych mieszkań. Przede wszystkim nie powinniśmy zostawiać gnijących i psujących się owoców na stole, to samo dotyczy szklanek i butelek po sokach i przecierach. Należy zadbać o czystość w kuchni i często opróżniać kosz na śmieci. Na Internecie znajduje się mnóstwo domowych sposobów na pozbycie się muszek owocowych, jednak nie zawsze są one na tyle skuteczne, dlatego w razie potrzeby najlepiej skontaktować się z profesjonalną firmą DDD, która wykona zabieg dezynsekcji i problem muszek zniknie.

O metodach i środkach stosowanych przez firmę DDD Protect przeczytacie w dziale usługi dezynsekcja.