Szkodniki drewna

Popularne szkodniki drewna

Hurtnica Pospolita – co warto wiedzieć o tym szkodniku?

Mała, czarna i wydawałoby się zupełnie niegroźna. Mowa o hurtnicy czarnej, zwanej także zwyczajną, gatunku mrówki, która oprócz tego, że jest pożyteczna może wyrządzać spore szkody w naszych mieszkaniach i nie tylko. Zaliczana jest bowiem do szkodników drewna i muzealnych, gdyż odpowiedzialna jest za zniszczenia drewnianych elementów budynków. Dlaczego uszkadza drewno i jakie zagrożenia stwarza.

Czytaj więcej »
Popularne szkodniki drewna

Kruszel Czarny

Kruszel czarny to kolejny przedstawiciel trzpiennikowatych, zaliczany do groźnych szkodników drewna. Podobnie jak trzpiennik olbrzymi zasiedla drewno drzew iglastych oraz uszkodzonych mechanicznie, powalonych i złamanych. Wśród tych naszych krajowych trzpiennikowatych samica kruszela zaopatrzona jest w najdłuższe pokładełko. W jaki sposób kruszel czarny uszkadza drewno i jak go zwalczać.

Czytaj więcej »
Popularne szkodniki drewna

Trzpiennik Olbrzymi i jego zwalczanie

Trzpiennik olbrzymi to typowo leśny owad, zasiedla drewno drzew iglastych, głównie świerk. Pomimo, że jest dość popularnym owadem w Polsce, nie widuje się go zbyt często. Jego ubarwienie i rozmiar sprawiają, że niejednego z nas może przestraszyć, przypomina bowiem ogromnego szerszenia. Ale czy rzeczywiście stwarza zagrożenie dla człowieka?

Czytaj więcej »
Popularne szkodniki drewna

Rytel Pospolity

Rytel pospolity to przedstawiciel drwionkowatych, zaliczany do groźnych szkodników drewna, szczególnie drewna drzew świeżo ściętych lub tych jeszcze rosnących. Traktuje drewno jako kryjówkę oraz doskonałe miejsce do rozwoju, powodując tym samym jego trwałe uszkodzenie. Najbardziej znienawidzony jest przez leśników, spotykany zarówno w lasach iglastych, jak i liściastych. Powoduje spore zniszczenia na składnicach. Przyjrzyjmy się temu chrząszczowi nieco bliżej.

Czytaj więcej »
Popularne szkodniki drewna

Drwalnik Paskowany

Drwalnik paskowany to przedstawiciel rodziny ryjkowcowatych, chociaż jego wygląd nie jest typowy dla rodziny tych chrząszczy. Uznawany jest za groźnego szkodnika technicznego drewna, preferuje drewno drzew iglastych, takich jak sosna czy świerk. Co istotne, rozwija się w drewnie porażonym grzybem (Monilia Candida). Przyjrzyjmy się mu bliżej: jak go rozpoznać, jakie szkody powoduje i jak go zwalczać.

Czytaj więcej »
Popularne szkodniki drewna

Trzeń Długoryjki

Trzeń długoryjki to przedstawiciel rodziny ryjkowcowatych, groźny szkodnik lasów i konstrukcji budowlanych. Chrząszcz ten preferuje drewno wilgotne i zagrzybione, wybiera najczęściej gatunki drzew liściastych, rzadziej te iglaste. Dowiedzmy się czegoś więcej o tym szkodniku drewna, jak się przed nim bronić i jak go zwalczać.

Czytaj więcej »
Popularne szkodniki drewna

Czy Zagwoździk Fioletowy jest szkodnikiem?

Zagwoździk fioletowy (lub fiołkowy) to przedstawiciel chrząszczy z rodziny kózkowatych, zaliczany do groźnych szkodników drewna i szkodników muzealnych. Pospolity jest w całym kraju, przywiązuje się bardzo do miejsca, w którym żeruje, dlatego też, jeden surowiec może być przez niego zasiedlany przez wiele, wiele lat. Powoduje poważne uszkodzenia drewna, a więc jego zwalczanie jest konieczne. Na szczęście firma DDD Protect dysponuje odpowiednimi środkami, które skutecznie poradzą sobie ze szkodnikami drewna.

Czytaj więcej »
Popularne szkodniki drewna

Szczapówka Bruzdkowana

Szczapówka bruzdkowana to chrząszcz z rodziny kózkowatych uznawany za groźnego szkodnika technicznego drewna, a także szkodnika muzealnego. Swoją działalnością ogranicza przydatność drzewa i drewna do celów technicznych. Podobnie jak w przypadku innych szkodników z tej rodziny, takich jak spuszczel pospolity, wykarczak sosnowiec czy zagwoździk fioletowy, jego zwalczanie jest koniecznością. Przedstawiamy szczapówkę bruzdkowaną – jej wygląd, występowanie oraz szkodliwość.

Czytaj więcej »
Popularne szkodniki drewna

Wykarczak Sosnowiec

Wykarczak sosnowiec (lub też sosnowy) to kolejny przedstawiciel kózkowatych, który podobnie jak spuszczel pospolity zaliczany jest do groźnych szkodników drewna i szkodników muzealnych. Nie pałają do niego sympatią zwłaszcza leśnicy, larwy wykarczka żerują tuż pod korą, jednak z czasem wgryzają się głębiej i powodują znaczne szkody. Mogą przedostać się wraz z drewnem do budynków i narobić sporo zamieszania. Jak wygląda wykarczak sosnowy, jakie szkody wyrządza i jak go zwalczać.

Czytaj więcej »
Popularne szkodniki drewna

Spuszczel Pospolity – charakterystyka i cykl rozwojowy

Spuszczel pospolity to jeden z najgroźniejszych szkodników drewna (szczególnie konstrukcyjnego), przedstawiciel rodziny kózkowatych. Dokonuje sporych zniszczeń w drewnianych budynkach, atakuje meble, pale portowe, pomosty i konstrukcje dachowe. Spotkać go można także w muzeach skansenowskich, w których uszkadza obiekty architektoniczne, dlatego spuszczel uznawany jest za groźnego szkodnika muzealnego. Poznajmy go bliżej.

Czytaj więcej »
Popularne szkodniki drewna

Wyschlik Grzebykorożny

Wyschlik grzebykorożny to przedstawiciel popularnych kołatkowatych, zaliczany do groźnych szkodników drewna. Najczęściej spotykany w drewnie drzew liściastych, uszkadza meble, rzeźby i inne drewniane obiekty. Uznawany jest dlatego też za szkodnika muzealnego. Przyjrzyjmy się mu nieco bliżej.

Czytaj więcej »
Popularne szkodniki drewna

Kołatek Uparty

Kołatek uparty to, zaraz obok kołatka domowego, jeden z najgroźniejszych szkodników drewna konstrukcyjnego. Z racji tego, że to częsty bywalec w naszych domach nazywany bywa potocznie kołatkiem mieszkaniowym. Preferuje drewno wilgotne i zainfekowane, zasiedla raczej dolne partie budynków. To kolejny chrząszcz z rodziny kołatkowatych, bardzo pospolity w Polsce.

Czytaj więcej »
Popularne szkodniki drewna

Miazgowiec Parkietowiec

Do szkodników technicznych drewna zaliczamy owady, które naruszają jego strukturę i obniżają jego wartość techniczną. Owady te mają różne wymagania co do gatunku drewna i jego wilgotności, ponadto zniszczenia, jakich dokonują również mają odmienny charakter i znaczenie. Wśród owadów niszczących drewno największą grupę stanowią chrząszcze, m.in. te z rodziny miazgowcowatych. Naszym bohaterem jest jeden z nich – miazgowiec parkietowiec, przyjrzyjmy się mu zatem bliżej.

Czytaj więcej »