Hurtnica Pospolita – co warto wiedzieć o tym szkodniku?

Hurtnica czarna, mrówkowate. O tym jak wyglądają i gdzie występują.

Hurtnica czarna to owad z rzędu błonkoskrzydłych (Hymonoptera), z rodziny mrówkowatych, Formicidae. Hurtnice są bardzo pospolitym gatunkiem mrówek (szczególnie w środkowej Europie), są koloru czarnego, czasami brunatnego. Ciało mrówek pokryte jest krótkimi włoskami. Jak na mrówkowate przystało hurtnice zakładają gniazda i dzielą się na kasty: jest królowa, są samce, zwane trutniami i są też robotnice.

Hurtnice spotykane są wszędzie – w miastach, na wsi oraz w lesie. Więcej o mrówkowatych przeczytacie tutaj.

Cykl życiowy hurtnicy czarnej.

Do budowy gniazda zapłodniona królowa szuka lekko wilgotnej ziemi, zaczyna kopać tunel, który zakończony jest małą komorą – tam składa swoje jaja. Z jaj wylęgają się larwy, które królowa karmi własnymi zapasami. Larwy zamieniają się w poczwarki, a następnie w młode robotnice. Królowa dalej składa jaja i dzięki temu kolonia rozrasta się. Młode robotnice zaczynają przynosić pożywienie z zewnątrz, przejmują opiekę nad królową i kokonami. Każde nowe pokolenie jest silniejsze i większe, a to wszystko za sprawą lepszego odżywiania. Najstarsza grupa w gnieździe to żołnierze, którzy dbają o bezpieczeństwo i obronę gniazda.

Hurtnica pospolita szkodnikiem drewna.

Hurtnica może wyrządzić spore szkody w naszej spiżarni, ogrodzie i na działce (przesuszają glebę i niszczą roślinność). Hurtnica czarna zaliczana jest do szkodników drewna i muzealnych. Uszkadza drewniane elementy budynków oraz żywe drzewa, w drewnie buduje swoje gniazda.

Jak zwalczyć mrówki?

Aby zwalczyć mrówki, należy w pierwszej kolejności zlokalizować ich gniazdo, następnie przeprowadzić zabieg z użyciem odpowiedniego środka, insektycydu. O metodach i zabiegu dezynsekcji możecie przeczytać w dziale usługi dezynsekcja.