Kołatek uparty, kołatkowate. O tym jak go rozpoznać i jakie drewno atakuje.

Kołatek uparty to chrząszcz z rodziny kołatkowatych, Anobiidae. Osiąga do 5 mm długości, jego ciało jest ciemne, brunatno-czarne i lekko owłosione. Przedplecze nie jest tak wysklepione jak w przypadku kołatka domowego, a jego wzgórek w swojej przedniej części rozdzielony jest wgłębieniem. Czułki są nitkowate, takie jak u kołatka domowego. Kołatek uparty rozwija się w zawilgoconym i zagrzybionym drewnie, zazwyczaj w drewnie drzew iglastych, rzadziej liściastych. Opanowuje głównie elementy dolnych części budynków. Więcej o rodzinie kołatkowatych znajdziecie tutaj.

Cykl życiowy kołatka upartego.

Samica składa jaja do otworów wylotowych ze starych żerowisk. Z jaj wylęgają się larwy przypominające wyglądem pędraki, osiągające do 9 mm długości. Wygryzają bardzo zawiłe chodniki, okrągłe w przekroju, o średnicy do 3,5 mm. Chodniki wypełnione są mączką drzewną i spłaszczonymi grudkami odchodów. Poczwarki pojawiają się końcem lata, chrząszcze zimują i opuszczają drewno w roku następnym przez wygryziony otwór wylotowy.

Kołatek uparty groźnym szkodnikiem drewna.

Kołatek uparty znany jest jako szkodnik drewna konstrukcyjnego, zawilgoconego i częściowo zagrzybionego. Spotykany szczególnie w podwalinach i przypodwalinowych belkach ściennych oraz w legarach podłogowych. W naturalnym środowisku – w lesie – nie powoduje dużych strat. Największe straty powoduje w drewnie drzew iglastych, rzadziej żeruje w drewnie drzew liściastych.

Jak zwalczyć kołatka upartego?

Jeśli chcemy zapobiec inwazji szkodnika należałoby w pierwszej kolejności pomyśleć o ochronie drewna, która zaczynać się powinna już w lesie – chodzi przede wszystkim o przestrzeganie higieny lasu oraz o zabezpieczenie drewna przed zagrzybieniem. O ochronie drewna możecie przeczytać w dziale ochrona drewna.

Z racji tego, że kołatek uparty preferuje drewno zagrzybione i wilgotne można się ustrzec przed atakiem z jego strony – używać do budowy przede wszystkim odpowiednio wysuszonego drewna. Jeśli już pojawi się w domu należy niezwłocznie skontaktować się z firmą specjalizującą się w zwalczaniu szkodników drewna. Firma DDD Protect dysponuje odpowiednią wiedzą, środkami i metodami aby skutecznie pozbyć się drewnojadów – o metodach stosowanych w walce ze szkodnikami drewna przeczytacie w dziale metody zwalczania szkodników drewna.