Kruszel czarny, trzpiennikowate. O tym jak wygląda i jakie drewno zasiedla.

Kruszel czarny to owad z rzędu błonkoskrzydłych (Hymenoptera), z rodziny trzpiennikowatych, Siricidae. Samica osiąga od 15 do 46 mm długości, a samiec od 12 do 28 mm. Odnóża samicy są w kolorze żółto-czerwonym, u samca również w kolorze żółto-czerwonym ale z czarnobrunatnymi plamami (lub przepaskami) na goleniach. U obu płci na głowie za oczami i na bokach przedplecza widnieją białe lub żółtobiałe plamy. Posiadają długie czułki sięgające do końca tułowia, z kolei golenie tylnej pary odnóży zaopatrzone są w pojedyncze ostrogi. Samica kruszela zaopatrzona jest w najdłuższe pokładełko wśród naszych krajowych trzpiennikowatych (jego długość równa się długości ciała samicy, a nieraz ją nawet przekracza).

Kruszel czarny zasiedla drewno drzew iglastych, preferuje żywe drzewa z uszkodzeniami mechanicznymi, te osłabione i obumierające, a także te złamane i powalone lub świeżo ścięte. Zasiedla lasy i składnice surowca drzewnego. Więcej o trzpiennikowatych przeczytacie tutaj.

Cykl życiowy kruszela czarnego.

Kruszele czarne roją się z końcem czerwca do połowy lipca, samica wywierca pokładełkiem kanalik na głębokości ok. 25 mm i tam składa jaja w ilości do 100 sztuk. Jaja są owalne, podłużne i białe, wylęgają się z nich białe larwy, które od razu zaczynają drążyć długie chodniki o przekroju okrągłym. Wypełnione są ubitymi trocinami i odchodami. Larwy odżywiają się drewnem, chętnie rozwijają się w drewnie opanowanym przez siniznę.

Kruszel czarny groźnym szkodnikiem drewna i szkodnikiem muzealnym.

Kruszel czarny pomimo, że atakuje zazwyczaj te uszkodzone drzewa i tak uznawany jest za groźnego szkodnika technicznego drewna. Oprócz tego, że spotykany jest w lasach, może przedostać się do naszych domów oraz zabytkowych budynków i opanować drewniane konstrukcje.

Jak zwalczyć kruszela?

Podobnie jak w przypadku trzpiennika olbrzymiego warto zadbać o higienę lasu, usuwać uszkodzone i połamane drzewa. O ochronie drewna możecie przeczytać w dziale ochrona drewna.

Jeśli pomimo tego, w naszym domu zagości ten szkodnik należy skonsultować się ze specjalistą. O metodach i środkach stosowanych przez firmę DDD Protect w celu zwalczania szkodników drewna przeczytacie w dziale metody zwalczania szkodników drewna.