15 lat doświadczenia!

Dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja – Radom, Łódź ,Warszawa, Kielce

15 lat doświadczenia!

Dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja – Radom,
Warszawa, Łódź ,Kielce

15 lat doświadczenia!

Miazgowiec Parkietowiec

Miazgowiec parkietowiec, miazgowcowate. O tym jak wygląda i jakie drewno preferuje.

Miazgowiec parkietowiec to chrząszcz z rodziny miazgowcowatych, Lyctidae. Osiąga długość od 2,5 do 5 mm, jego ciało jest spłaszczone i brunatne. Kształt jego przedplecza, widziany z góry, przypomina kwadrat lub prostokąt, zwęża się nieco u nasady pokryw skrzydłowych. Na środku przedplecza widoczne jest płytkie zgłębienie, które odróżnia go od pozostałych miazgowców. Czułki składają się z 11 członów i zakończone są buławką. Więcej o miazgowcach znajdziecie tutaj.

Miazgowiec żeruje w martwym drewnie oraz w wyrobionym materiale, preferuje drewno drzew twardych, liściastych, takich jak dąb czy jesion. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj uszkadza materiał bogaty w skrobię i białko, a więc niedawno wyrobiony, dlatego nie spotkamy go w drewnie starym i zabytkowym.

Cykl życiowy miazgowca parkietowca.

Rójka miazgowca trwa od maja do czerwca, składane przez samicę jaja są cienkie i mają wydłużony kształt z widocznym cienkim wyrostkiem na jednym z jego końców. Do składania jaj miazgowce wybierają drewno zasobne w skrobię i proteiny, składają je zazwyczaj pojedynczo w przecięte naczynia drewna. Jedna samica może złożyć około 70 jaj, z których wylęgają się smukłe larwy (wraz z rozwojem zaczynają przypominać wyglądem lekko owłosione pędraki). Larwy żerują w bielastej części drewna wygryzając chodniki o okrągłym przekroju, które wypełniają się ubitą mączką drzewną, bez widocznych grudek odchodów. Larwy przepoczwarzają się pod powierzchnią drewna, a dorosłe już chrząszcze opuszczają je wygryzając otwory wylotowe o średnicy do 2 mm.

Miazgowiec groźnym szkodnikiem drewna.

Miazgowce niszczą bielaste drewno drzew liściastych (m.in. dąb) – parkiety, boazerie i meble. Uszkadzają także składowany okrągły i przetarty materiał. Mogą zasiedlać drewno przez wiele pokoleń, do rozwoju potrzebują najczęściej niedawno wyrobiony materiał zasobny w skrobię.

Jak zwalczyć miazgowce?

Z racji tego, że szkodniki drewna (m.in. miazgowce) mogą wyrządzać spore szkody w naszych mieszkaniach ich zwalczanie musi być zdecydowane i skuteczne. O metodach stosowanych przez firmę DDD Protect możecie przeczytać w dziale metody zwalczania szkodników drewna.