Rytel Pospolity

Rytel pospolity, drwionkowate. O tym jak go rozpoznać i na jakim drewnie żeruje.

Rytel pospolity to chrząszcz z rodziny drwionkowatych, Lymexylonidae. Osiąga długość do 20 mm, a więc jest to dość spory owad. Jeśli chodzi o ubarwienie, to w przypadku samic jest ono żółto-brunatne, z kolei u samców występuje większa zmienność – mogą przyjmować barwę czarną, żółto-brunatną lub czarno-brunatną. Samica ma silnie wydłużone ciało i proste głaszczki, natomiast u samca głaszczki szczękowe są grzebykowate, a jego czułki znacznie większe. Jego pokrywy skrzydłowe bywają krótsze niż u samic. Skrzydła błoniaste u obu płci są bardzo dobrze wykształcone, służą do latania, choć należy zaznaczyć, że rytel lubi sobie też pobiegać.

Rytle wyszukują świeżo ścięte drzewa, zarówno iglaste, jak i liściaste. Preferują pnie i pniaki znajdujące się w miejscach zacienionych.

Cykl życiowy rytla pospolitego.

To typowo leśny chrząszcz, spotykany od maja do czerwca. Samica składa jaja w szczelinach, a zaraz potem ginie. Wylęgające się z jaj larwy są robakowate, przegryzają się przez korę i rozpoczynają drążenie chodników w głębi drewna. Chodniki są na bieżąco opróżniane z wszelkich pyłów i wiórów, larwy wbrew pozorom nie odżywiają się drewnem, a grzybami z gatunku Endomyces hylecoeti, które porastają ich chodniki. Wiosną zakładają kolebki poczwarkowe, przepoczwarzają się w chodnikach położonych blisko otworów wylotowych.

Rytel pospolity groźnym szkodnikiem drewna.

Pomimo tego, że rytel odżywia się w większej mierze grzybami, to jednak drążąc chodniki niszczy przy okazji drewno. Zaliczany jest przez leśników do groźnych szkodników technicznych drewna i jego zwalczanie jest konieczne. Rytle wybierają drewno, którego wilgotność wynosi około 30-40 %.

Jak zwalczyć rytla pospolitego?

Aby nie dopuścić do inwazji szkodnika należy oczywiście zadbać o przestrzeganie zasad higieny lasu, należy pilnować terminu wywozu drewna z lasu oraz odpowiednio je zabezpieczać. O ochronie drewna przeczytacie w dziale ochrona drewna.

W razie opanowania drewna przez rytla należy skontaktować się z profesjonalną firmą zwalczającą szkodniki drewna. O metodach i środkach stosowanych przez firmę DDD Protect przeczytacie w dziale metody zwalczania szkodników drewna.