Spuszczel Pospolity – charakterystyka i cykl rozwojowy

Spuszczel pospolity, kózkowate. O tym jak go rozpoznać i jakie drewno uszkadza.

Spuszczel pospolity to chrząszcz z rodziny kózkowatych, Cerambycidae. Osiąga do 25 mm długości, jego ciało jest ciemne, czarne lub ciemnobrunatne, wyraźnie spłaszczone i pokryte krótkimi szarymi włoskami (włoski tworzą dwie jaśniejsze przepaski na pokrywach skrzydłowych). Na przedpleczu chrząszcza widoczne są dwa charakterystyczne czarne guzki. Atakuje zazwyczaj suche i martwe drewno drzew iglastych, szczególnie upodobał sobie sosnę i świerk. Więcej o kózkowatych znajdziecie tutaj.

Cykl życiowy spuszczela pospolitego.

Rójka trwa od połowy czerwca do połowy sierpnia. Samica nie należy do dobrych lotników, jest bardziej ociężała i powolniejsza, w przeciwieństwie do samca. Samica składa jaja partiami bezpośrednio w szpary drewna bądź na jego powierzchni, w ilości ok. 200. Preferuje szorstkie powierzchnie oraz drewno z licznymi szczelinami. Z jaj wylęgają się larwy, które żerują w drewnie wczesnym, a kolejno w drewnie późnym. Larwy mogą rozwijać się latami – jeśli warunki są sprzyjające mogą żerować nawet 18 lat! (przeciętnie jedno pokolenie rozwija się do 6 lat). Drążą chodniki, które wypełniane są mączką drzewną i odchodami larw. Starsze larwy wygryzają kolebki poczwarkowe pod powierzchnią drewna, dorosłe już chrząszcze wygryzają owalny otwór wylotowy i opuszczają drewno.

Spuszczel pospolity groźnym szkodnikiem drewna.

Spuszczel to jeden z najgroźniejszych gatunków owada niszczącego drewno konstrukcyjne. Atakuje konstrukcje drewnianej zabudowy wiejskiej i miejskiej, więźby dachów, stropy pod poddaszami, podłogi, meble, stolarkę budowlaną, obiekty architektoniczne w muzeach skansenowskich. Spuszczel uszkadza zarówno drewno lite, jak i sklejkę. W większym stopniu uszkadza bielastą część drewna, a w mniejszym jej głębsze warstwy.

Jak zwalczyć spuszczela pospolitego?

Aby uchronić się przed inwazją spuszczela na pewno należy dobierać odpowiedni rodzaj drewna pod budowę, stosować różne metody ochronne ( o ochronie drewna możecie przeczytać tutaj), uszczelniać dachy, zakładać siatki ochronne w oknach strychowych. W momencie kiedy do budowy wykorzystujemy drewno z rozebranych budynków lub gdy sprowadzamy do drewniane meble z niepewnych źródeł warto poddać je wcześniej zabiegowi dezynsekcji.

Jeśli już w naszym domu pojawią się szkodniki drewna niezbędne jest ich skuteczne zwalczanie odpowiednimi środkami chemicznymi, którymi dysponuje firma DDD Protect. O metodach i środkach stosowanych w zwalczaniu szkodników drewna przeczytacie w dziale metody zwalczania szkodników drewna.