Szczapówka Bruzdkowana

Szczapówka brzudkowana, kózkowate. O tym jak wygląda i gdzie ją można spotkać.

Szczapówka bruzdkowana to chrząszcz z rodziny kózkowatych, Cerambycidae. Osiąga długość do 15 mm, jego ciało jest czarne lub ciemnobrunatne, spód ciała lekko błyszczący, a z kolei wierzch matowy. Czułki są dosyć krótkie jak na kózkowate, sięgają do 1/3 długości pokryw. Ciało pokryte jest drobnymi włoskami, na pokrywach skrzydłowych znajdują się podłużne żeberka, gęsto punktowane. Szczapówka żeruje w drewnie drzew iglastych, takich jak jodła, modrzew, świerk i sosna. Atakuje zazwyczaj pniaki i części odziomkowe drzew żywych ale uszkodzonych lub obumierających.

Cykl życiowy szczapówki.

Spotykane są od maja do lipca, samica składa białe, wrzecionowate jaja w ilości ok. 250. Składa je w szpary grubej kory, wylęgają się z nich białe larwy, które mają ciemniejsze puszki głowy. Młode larwy żerują w strefie między korą a drewnem, te starsze wgryzają się w głąb drewna. Na końcu chodnika larwy wygryzają kolebki poczwarkowe, a także otwory wylotowe dla przyszłych chrząszczy.

Szczapówka bruzdkowana groźnym szkodnikiem drewna i szkodnikiem muzealnym.

Szczapówka bruzdkowana atakuje drewno uszkodzone i obumierające ale niezagrzybione, niszczy surowiec na pniu i ten ścięty, pozostawiony w lesie, uszkadza drzewa powalone. Odnotowano przypadki uszkadzania przez nie dolnych części słupów telegraficznych oraz podkładów kolejowych. Może powodować szkody w budynkach w muzeach skansenowskich oraz innych zabytkowych budowlach.

Jak zwalczyć szczapówkę bruzdkowaną?

W celu ograniczenia inwazji szkodnika należałoby w pierwszej kolejności zadbać o przestrzeganie zasad higieny lasu oraz składowisk drewna, a także zabezpieczać chemicznie nieokorowany surowiec – o ochronie drewna możecie poczytać w dziale ochrona drewna.

O metodach oraz środkach stosowanych przez firmę DDD Protect w celu zwalczania szkodników drewna przeczytacie w dziale metody zwalczania szkodników drewna.