15 lat doświadczenia!

Dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja – Radom, Piaseczno, Warszawa, Kielce, Łódź

15 lat doświadczenia!

Dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja – Radom,
Warszawa, Łódź ,Kielce

15 lat doświadczenia!

Logo Robaki

Trzeń Długoryjki

Trzeń długoryjki, ryjkowcowate. O tym jak wygląda i jakie drewno uszkadza.

Trzeń długoryjki to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych, Curculionidae. Osiąga do 6,3 mm długości, jego ciało jest ciemnobrunatne, nagie, a przedplecze pokryte dołeczkami (drobnymi punkcikami). Trzeń zaopatrzony jest w charakterystyczny dla tej rodziny ryjek, który w końcowej części jest nieco rozszerzony. Czułki są kolankowato zgięte i zakończone buławką. Trzeń zamieszkuje głównie lasy liściaste, wybiera drewno zawilgocone i porażone grzybem. Więcej o chrząszczach z rodziny ryjkowcowatych przeczytacie tutaj.

Cykl życiowy trzenia długoryjkiego.

Samica składa jaja w wygryzione wcześniej przez nią otwory w drewnie, z jaj wylęgają się białe lub lekko żółtawe larwy, które są łukowato wygięte, mięsiste i pokryte długimi, pojedynczymi włoskami. Nie posiadają odnóży, a jedynie charakterystyczne guzki, które pomagają w pełzaniu. Larwy drążą w drewnie kręte chodniki.

Trzeń długoryjki szkodnikiem drewna.

Trzeń długoryjki spotykany jest w budynkach, słupach, palach mostowych oraz w zawilgoconym drewnie konstrukcyjnym.

Jak zwalczyć trzenia długoryjkiego?

Z racji tego, że trzeń żeruje w drewnie wilgotnym i zagrzybionym powinno zadbać się o ochronę drewna w lesie, drewna wyrobionego oraz tego na składnicach, nie należy dopuścić przede wszystkim do jego zawilgocenia i zagrzybienia. Więcej o ochronie drewna, o zapobieganiu i zwalczaniu przeczytacie w dziale ochrona drewna.

Jeśli już szkodnik pojawi się w drewnie należy niezwłocznie skontaktować się z firmą DDD, która przy pomocy specjalistycznych środków chemicznych będzie w stanie zwalczyć szkodniki bytujące w drewnie. O metodach i środkach stosowanych przez firmę DDD Protect w celu zwalczania szkodników drewna przeczytacie w dziale metody zwalczania szkodników drewna.