Wyschlik Grzebykorożny

Wyschlik grzebykorożny, kołatkowate. O tym jak wygląda i jakie drewno atakuje.

Wyschlik grzebykorożny to chrząszcz z rodziny kołatkowatych, Anobiidae. Osiąga długość do 5 mm, jego ciało jest brązowe, przedplecze kuliście wysklepione i zaopatrzone w drobne ząbki na przednim jego brzegu. Czułki u samców tego gatunku są w kształcie grzebyków, z kolei u samic są mniejsze i piłkowane (niewielkie ząbki). Jak wspominaliśmy wyschlik preferuje drewno drzew liściastych, to struktura tych drzew odpowiada im bardziej (zdarza się, że żeruje w drewnie drzew iglastych, jednak zdarza się to bardzo rzadko). Więcej o chrząszczach z rodziny kołatkowatych przeczytacie tutaj.

Cykl życiowy wyschlika grzebykorożnego.

Chrząszcze pojawiają się od maja do początku sierpnia, samica składa jaja we wcześniej wydrążonym przez siebie chodniku w drewnie (często wykorzystuje również stare otwory wylotowe). Składa jaja pojedynczo lub w niewielkiej grupie, jaja są cienkie, długie i ostro zakończone. Samica ginie po złożeniu jaj. Z jaj wylęgają się cienkie i nitkowate larwy, które po dwóch lnieniach osiągają wygląd typowy dla kołatkowatych, tj. pędrakowaty. Larwy drążą okrągłe chodniki o średnicy do 2 mm, są one zawiłe i wypełnione ubitą mączką drzewną i odchodami. Poczwarki są typu wolnego, dorosły chrząszcz opuszcza drewno przez wygryzione przez siebie otwór wylotowy.

Wyschlik grzebykorożny szkodnikiem drewna i szkodnikiem muzealnym.

Wyschlik grzebykorożny atakuje drewno drzew liściastych, uszkadza meble i inne elementy wystroju wnętrz. Zasiedla także drewno magazynowane w warsztatach stolarskich. Z racji tego, że uszkadzać może rzeźby i inne drewniane zabytki uznawany jest za szkodnika muzealnego.

Jak zwalczyć wyschlika?

Sprawą oczywistą jest zabezpieczenie drewna już przed samym procesem wykorzystania, tak aby zapobiec inwazji szkodnika. Walka ze szkodnikami drewna nie należy do najłatwiejszych, należy zastosować odpowiednie środki chemiczne, którymi dysponuje firma DDD Protect. Więcej przeczytacie w dziale metody zwalczania szkodników drewna.