Czy Zagwoździk Fioletowy jest szkodnikiem?

Zagwoździk fioletowy, kózkowate. O tym jak wygląda i jakie drewno zasiedla.

Zagwoździk fioletowy to chrząszcz z rodziny kózkowatych, Cerambycidae. Osiąga do 18 mm długości, jego ciało jest spłaszczone i niebieskofioletowe o różnych odcieniach, spód ciała ciemnobrunatny. Bardzo pospolity w lasach iglastych i mieszanych, często spotykany na składnicach drewna, skąd przenosi się do budynków. Zasiedla wyłącznie nieokorowane drewno iglaste, rzadziej liściaste. Więcej o chrząszczach z rodziny kózkowatych przeczytacie tutaj.

Cykl życiowy zagwoździka.

Chrząszcze pojawiają się od maja do lipca, samica składa jaja w szczeliny kory. Z jaj wylęgają się larwy, które żerują między korą a drewnem. Wydrążone przez nie chodniki wypełniają się mączką z trzcinek drewna i cząsteczek kory. Chodniki kończą się kolebkami poczwarkowymi, chrząszcz opuszcza drewno tym samym korytarzem wygryzionym przez larwy. Sam natomiast wygryza niewielki otwór wylotowy w korze.

Zagwoździk fioletowy groźnym szkodnikiem drewna.

Zagwoździk fioletowy uszkadza nieokorowane miejsca na łaceniu dachów, więźby dachów oraz nieokorowane drewno na składnicach. Uznawany jest także za szkodnika muzealnego, ponieważ może powodować szkody w budynkach w muzeach skansenowskich.

Jak zwalczyć zagwoździka?

W celu ograniczenia inwazji szkodnika należałoby w pierwszej kolejności zadbać o przestrzeganie zasad higieny lasu oraz składowisk drewna, pilnowanie terminów ścinek i wywozu drewna – wszystko o ochronie drewna możecie poczytać w dziale ochrona drewna.

O metodach oraz środkach stosowanych przez firmę DDD Protect w celu zwalczania szkodników drewna przeczytacie w dziale metody zwalczania szkodników drewna.