Kuna domowa, łasicowate. O tym jak wygląda i gdzie przebywa.
Kuna domowa, nazywana potocznie kamionką, należy do drapieżnych ssaków z rodziny łasicowatych, Mustelidae. Jej ciało pokryte jest brązową sierścią, jednak na piersi widnieje biała plama, która ciągnie się aż do nasady przednich łap. Ciało kuny, jak to bywa w przypadku łasicowatych, jest silnie wydłużone i szczupłe, z kolei nogi są proporcjonalnie krótsze. Opuszki jej palców i stóp są nagie.
Jej kuzynką jest kuna leśna, która różni się nieco wyglądem i trybem życia – jeśli spotkamy ją na naszej posesji to raczej szybko ją opuści, bo zdecydowanie bardziej odpowiadają jej leśne warunki. Inaczej sprawa wygląda z naszą bohaterką, kuną domową, która upodobała sobie nasze ogrody i górne części budynków, strychy i poddasza. Jeśli dodatkowo posiadamy przydomowe kurniki, to kuna tak prędko się od nas nie wyprowadzi. Interesuje ją zarówno pokarm zwierzęcy jak i roślinny: najchętniej żywi się drobnymi gryzoniami, żabami i owadami, jednak gustuje jeszcze w ptactwie – może zaatakować drób. Poza tym jak już było wspomniane lubi zajadać się także owocami z naszych drzew i krzewów, które znajduje w ogrodach.
Cykl życiowy kuny domowej.
Okres godowy u kun trwa od czerwca do sierpnia, nie mają one w zwyczaju żyć w grupie, jedynym okresem kiedy łączą się w pary to okres rui. Kopulacja odbywa się nocą, kuny wydają przy tym charakterystyczne odgłosy, które mogą niepokoić domowników, a które mogą również świadczyć o ich obecności na naszym poddaszu lub strychu. Ciąża u samic trwa niezwykle długo, dopiero po upływie 275 dni od momentu kopulacji na świat przychodzą młode. W jednym miocie jest do 3 młodych, rodzą się nagie i ślepe, a swoją dojrzałość płciową osiągają średnio po upływie jednego roku.
Kuna domowa groźnym szkodnikiem ogrodowym i domowym.
Jeśli zadomowi się u nas kuna nie możemy liczyć na spokój: jest bardzo głośna i powoduje znaczące szkody w naszym domu i ogrodzie. Jest w stanie uśmiercić więcej ptactwa niż potrafi zjeść, to przez jej instynkt zabójcy. Niszczy najbliższe otoczenie człowieka: jeśli dostanie się pod maskę samochodu uszkadza przewody, kable i silnik, przebywając na naszych poddaszach uszkadza ocieplenie budynków, niszczy izolacje. Dostając się do naszych ogrodów, ogryza małe drzewka i krzewy, wyjada z nich owoce.
Jak pozbyć się kuny domowej?
Można profilaktycznie zadbać o zabezpieczenie domu przed zadomowieniem się kuny, jednak nie jest to takie proste. Nawet małe otwory czy szczeliny wystarczą, aby przedostała się do naszego domu. Można zabezpieczyć okna na poddaszu specjalną siatką, zamontować drut na rynnie, pozbyć się z ogrodu krzaków i zarośli, w których mogą chować się kuny. Nie mniej jednak, metody te nie są za bardzo skuteczne, także warto poprosić o pomoc fachowców. Firma DDD Protect zajmuje się m.in. odławianiem kun i łasic. O ich zwalczaniu przeczytacie w dziale usługi zwalczanie kun i łasicowatych.