Łasica pospolita, łasicowate. O tym jak ją rozpoznać i gdzie przebywa.
Łasica pospolita to gatunek ssaka z rodziny łasicowatych, Mustelidae. To najmniejszy członek rzędu tych drapieżnych, osiąga 11-26 cm długości nie wliczając w to ogona, ogon to dodatkowe 2-8 cm. Ciało łasicy pokryte jest z wierzchu brązowym futerkiem, od strony spodniej ubarwienie jest jaśniejsze, śnieżnobiałe. Jej tułów jest smukły i giętki, łapy krótkie a ogon szeroki i puszysty. Ciekawostką jest fakt, że zimą potrafi zmieniać ubarwienie (sierść przyjmuje barwę całkowicie lub częściowo białą, lub po prostu nieco jaśnieje).
Łasicę spotkać możemy na różnych obszarach: lasy, pola uprawne, łąki, pastwiska, zarośla, górskie hale, prerie, a nawet półpustynie. Łasica pospolita jest mięsożercą, żywi się w głównej mierze małymi gryzoniami, atakuje myszy, norniki, krety, ptaki, jaszczurki oraz owady. Metabolizm u łasicy jest dwukrotnie wyższy niż u innych ssaków o podobnej masie, działa na naprawdę wysokich obrotach. Sprowadza się to do tego, że aby żyć musi być w ciągłym ruchu, ma bardzo duże zapotrzebowanie na energię – musi zjeść co najmniej 1-2 myszy w ciągu dnia. Łasice szczególnie są narażone na przegrzanie i wychłodzenie, można zaryzykować stwierdzeniem, że każdego dnia walczą o przetrwanie.
Cykl życiowy łasicy pospolitej.
W ciągu jednego roku zdarzają się maksymalnie dwa mioty – ciąża samicy trwa około 35 dni, na świat przychodzi od 3 do 9 młodych. Młode łasice karmione są początkowo mlekiem, swoją dojrzałość płciową uzyskują po 4 miesiącach. Łasica żyje od 3 do 6 lat.
Łasica pospolita szkodnikiem ogrodowym.
Łasica lubi przebywać w pobliżu miast i wsi, gniazduje w norach – zakłada je pod kamieniami, pniami drzew i w różnych zabudowaniach. Może przenosić się do budynków gospodarskich, zasiedlać poddasza i strychy w naszych domach. Upodobała sobie także nasze ogrody, uznawana jest za szkodnika ogrodowego oraz groźnego szkodnika na farmach – chętnie zajada się drobiem, bażantami, kuropatwami i ptasimi jajami.
Jak zwalczyć łasicę pospolitą?
Łasica pospolita jest bardzo zwinna i trudna do złapania, jest częściowo chroniona, dlatego nie wolno jej świadomie okaleczać i zabijać. O zwalczaniu łasicowatych przeczytacie w dziale usługi zwalczanie kun i łasicowatych.