Profesjonalna deratyzacja w bloku – Radom i okolice!

Koniec jesieni i początek zimy to czas, kiedy problem z gryzoniami staje się coraz bardziej nasilony. Profesjonalna deratyzacja (Radom i okolice) w bloku wyeliminuje problem z nimi!

Deratyzacja to zabieg, który chroni nas przed inwazją gryzoni. Zagrożenie jest realne, gryzonie bowiem rozmnażają się błyskawicznie, a szkody przez nie wyrządzane są ogromne. Problem ten dotyczy zarówno domów prywatnych, jak i bloków. Faktem jednak jest, że mieszkańcy bloków często nie wiedzą, jak się zachować, a pojawienie się szczura jest dla nich totalnym zagrożeniem. W naszym artykule wyjaśnimy, co robić, kiedy zobaczymy szczury w bloku i kto jest odpowiedzialny za ich usunięcie. Zdradzimy też nasze sposoby na profesjonalną deratyzację w bloku!

Szczury w bloku – co robić?

Szczury mogą pojawić się zarówno obok bloków, jak i na klatkach schodowych, a nawet w mieszkaniach. W Radomiu były przypadki, że szczury wychodziły z muszli sedesowych! Bez względu na to, gdzie pojawiły się szczury, najważniejsze to zawiadomić spółdzielnię. Każda spółdzielnia powinna mieć bowiem podpisaną umowę z firmą deratyzacyjną, która ma 24h od zgłoszenia tego faktu na reakcję. Zjawiający się na miejscu przedstawiciel firmy deratyzacyjnej powinien uporać się bez problemu z grasującymi po mieszkaniu szczurami, zazwyczaj jest to jeden lub maksymalnie kilka osobników i wystarczy założenie pułapki lepowej oraz zabezpieczenie miejsca wchodzenia pianką. Do 24h po gryzoniach w mieszkaniu nie będzie śladu, choć oczywiście nie rozwiązuje to całego problemu i jest dopiero wstępem do znacznie szerszych działań zmierzających do wyeliminowania szczurów z danego bloku.

Oczywiście praktyka pokazuje, że czasem firmy deratyzacyjne, z którymi współpracują spółdzielnie, nie działają w pełni profesjonalnie. Czasem zwlekają z przyjazdem, czasem ich działania nie są wystarczające i szczury i tak się pojawiają. Dlatego jeśli nie są Państwo pewni, czy pomoc jest adekwatna, można zawsze zadzwonić prywatnie do firmy DDD. Firma DDD Protect działa 24h na dobę, przez 7 dni w tygodniu, więc jeśli zaskoczy Państwa szczur w toalecie, piwnicy, na klatce schodowej, a nawet koło bloku, prosimy o telefon do nas!

Jak przebiega deratyzacja w bloku?

Firma DDD Protect ma opracowany cały zestaw działań, które zostają podjęte, aby zneutralizować zagrożenie w bloku. Wiemy, że szczury w jednym bloku zazwyczaj oznaczają ich obecność na całym osiedlu. Dlatego w ramach deratyzacji robimy audyt całego osiedla, lokalizujemy gniazda i nory, wskazujemy, gdzie i dlaczego problem jest szczególnie nasilony. Sprawdzamy kanalizację i oczywiście piwnice. Znalezione nory gazujemy niezwykle silnym gazem (fosforowodowem), pozbywając się skutecznie chowających się w nich gryzoni. Dokonujemy również deratyzacji studzienek kanalizacyjnych, śmietników i wszystkich innych miejsc, w których gnieżdżą się lub mogą zagnieździć się szczury.

Do deratyzacji podchodzimy sposobem: doceniamy inteligencję szczurów i działamy tak, aby je przechytrzyć. Przede wszystkim stosujemy trutki z opóźnionym działaniem. Wszystko po to, aby ominąć neofobię, która rozwija się w gryzoniach, kiedy zorientują się, że wyłożony w danym miejscu “pokarm” to w rzeczywistości trutka. Jeśli trutka zadziała zbyt szybko i pierwszy (najsłabszy) gryzoń, którego wysyła kolonia w celach zwiadowczych, padnie zbyt szybko, deratyzacja nie zadziała. Dlatego nasze trutki działają “dopiero” nawet po 5-9 dniach, kiedy gryzonie nie są w stanie skojarzyć śmierci członków ich kolonii ze spożytym “pokarmem”.

Oprócz tego zawsze wystawiamy ok. 10 rodzajów trutek, różniących się substancją czynną, kolorem, kształtem, zapachem, smakiem, konsystencją. Następnie obserwujemy, której trutki ubywa najszybciej i najwięcej i ostatecznie to właśnie tę trutkę wybieramy do deratyzacji, będąc pewnymi jej skuteczności. Dbamy również o świeżość wykładanych trutek, monitorujemy ich ubywanie, na które natychmiast reagujemy i uzupełniamy.

W procesie deratyzacji oczywiście używamy również chwytaczy żywołownych oraz karmników deratyzacyjnych, które rozstawiamy wokół bloku (są one przytwierdzone do podłoża i nie ma możliwości, aby inne zwierzę, np. pies, je przesunęło lub wyniosło).

Deratyzacja w bloku trwa około miesiąca, proces pozbywania się szczurów i myszy nie jest więc procesem szybkim. Ale tylko metodyczne, profesjonalne działanie jest w stanie rzeczywiście zlikwidować problem szczurów.

Co najważniejsze, po wykonanej deratyzacji konieczne jest prowadzenie stałego monitoringu i reagowanie na każde pojawienie się szczurów (ale także wyczulenie na inne dowody obecności szczurów, takie jak pojawianie się nowych nor, a także ubywanie wyłożonych prewencyjnie trutek). Ważne jest również edukowanie mieszkańców. Szczury bowiem najchętniej gnieżdżą się tam, gdzie mają dostęp do jedzenia i niestety czasem ich obecności winni są sami mieszkańcy. O tym jednak niżej.

Jak zapobiec inwazji szczurów w bloku?

Jest co najmniej kilka powodów, dla których w blokach pojawiają się szczury:

  • wyrzucanie jedzenia przez mieszkańców – niestety mieszkańcy bloków często wyrzucają jedzenie np. za balkon, wystawiają je przed blok tłumacząc, że dokarmiają ptaki i bezpańskie koty. Często jednak pierwszymi konsumentami tak pozostawionego jedzenia są właśnie szczury. Te zachęcone stale pojawiającym się jedzeniem zaczynają budować w pobliżu nory i natychmiast przystępują do błyskawicznego rozmnażania się. Jedzenia oczywiście wkrótce zabraknie dla wszystkich osobników, więc wchodzą do budynków, poszukując pożywienia dla całej kolonii,
  • tępienie bezpańskich kotów – wielu mieszkańców bloków w bezpańskich kotach widzi zagrożenie i je tępi. Nie zdają sobie jednak sprawy, że bezpańskie koty są naturalnymi wrogami szczurów. Koty te zazwyczaj nie są one groźne dla ludzi, nie atakują, a ze szczurami rozprawiają się świetnie i zazwyczaj tam, gdzie są bezpańskie koty, nie ma dużych populacji szczurów,
  • problemy z odbiorem śmieci – wyłonione w drodze przetargu firmy, których zadaniem jest odbiór śmieci, często niestety nie najlepiej wywiązują się z tej roli. Odbiór śmieci odbywa się nieterminowo, dochodzi do przepełnienia śmietników, w których gniją resztki jedzenia. Sytuacja taka jest rajem dla gryzoni, gdyż mają tu stały dostęp do mnóstwa pożywienia,
  • źle przeprowadzana deratyzacja – może się zdarzyć, że firma wykonująca deratyzację robi to w sposób niewłaściwy, nieodpowiednimi środkami bez certyfikatów, nieskutecznymi, przeterminowanymi, źle dobranymi. Czasem zdarza się, że firma wytypowana do monitoringu szkodników na danym obszarze nie reaguje wystarczająco szybko na pojawiające się sygnały pierwszej obecności szczurów, a w takiej sytuacji trzeba działać błyskawicznie.

Wyeliminowanie czynników ryzyka pojawienia się szczurów, postawienie na sprawdzoną firmę DDD i poważne podejście do zagrożenia, jakim jest obecność gryzoni w bloku są najlepszą drogą do pozbycia się niechcianych lokatorów.

Deratyzacja – Radom, Piaseczno, Warszawa

Zapraszamy Państwa serdecznie do korzystania z usług firmy DDD Protect. W naszej firmie mają Państwo gwarancję, że deratyzacja zostanie przeprowadzona profesjonalnie. Działamy dotąd, aż gryzonie zostaną wyeliminowane, nasz monitoring DDD jest skuteczny. Sprawę deratyzacji traktujemy priorytetowo, zdajemy sobie bowiem sprawę z zagrożenia, jakie się ze szczurami i innymi gryzoniami wiąże. Zapraszamy serdecznie do współpracy zarówno osoby prywatne, jak i firmy.

Działamy na terenie Radomia, Piaseczna, Warszawy i wielu innych miejscowości w pobliżu. Po więcej informacji zapraszamy do nas, dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce Kontakt!