Psy – czy ich zwalczanie może być skuteczne ?

Osy to wyjątkowo uciążliwy przeciwnik. Wścibskie, wlatują do domów, krążą w poszukiwaniu jedzenia, a każdego, kto stanie im na drodze, próbują potraktować żądłem. Czy zwalczanie os może być skuteczne?

Osy – co je przyciąga do domu?

Osy są wścibskie. Nie omieszkają wykorzystać każdej okazji, aby się wedrzeć do domu. Co tak naprawdę je przyciąga? Wszystko to, co słodkie, bowiem słodkie jest podstawą ich diety. Jeśli w naszej kuchni nie brakuje owoców, zwłaszcza przekrojonych czy nadgryzionych, lukrowanych ciasteczek, pączków, soków, kompotów, możemy się spodziewać wizyty os. Przyciąga je również zapach mięsa.

Wniosek z tego jest jeden: cała kuchnia jest dla os zaproszeniem. Ale osy przyciągnąć może także zapach perfum, jeśli są w nim nuty atrakcyjne dla nich. Może się jednak zdarzyć, że w naszych perfumach będą nuty drażniące, co sprowokuje je do ataku. To ważna informacja zwłaszcza dla osób mających świadomość, że są uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych: no wolnym powietrzu lepiej uważać z perfumami.

Czy da się zwalczyć osy?

Całkowite zwalczenie os jest niemożliwe, pełnią one bowiem ważną rolę w przyrodzie. Są istotnym elementem łańcucha pokarmowego i jednym z filarów ekosystemu. Są sprzymierzeńcami ludzi w walce ze szkodnikami pól, zapylają kwiaty, a ponadto przyczyniają się do usuwania padliny. Dlatego nie można dążyć do wyeliminowania os, tak jak żadnego innego, choćby najbardziej uciążliwego owada.

Natomiast można zwalczyć osy na danym obszarze. Aby tego dokonać przede wszystkim należy zlokalizować gniazdo, bo to z jego obecnością wiąże się obecność os na danym terenie. Czasem znalezienie gniazda nie sprawia żadnego problemu, jednak królowa, zakładając gniazdo, stara się znaleźć miejsce, w którym będzie ono niedostępne i niewidoczne dla ludzi i zwierząt. Stąd często zlokalizowanie gniazda udaje się dopiero specjalistycznej firmie mającej w tym doświadczenie i odpowiedni sprzęt.

Usunięcie gniazda powinno być przeprowadzone przez specjalistyczną firmę DDD. Posiadamy odpowiednie metody, które pozwalają zrobić to szybko i bezpiecznie. Wyposażeni w specjalistyczne kombinezony używamy specjalnego środka unieruchamiającego owady, a następnie ściągamy całe gniazdo. Całość przeprowadzamy tak, że zarówno ludzie, jak i zwierzęta domowe są bezpieczni.

Usunięcie gniazda zazwyczaj skutkuje zwalczeniem os.

Zwalczanie os – Radom, Warszawa, Piaseczno

Zapraszamy Państwa serdecznie do korzystania z naszej usługi zwalczania os i usuwania gniazd os. Warto pamiętać, że jeśli zlokalizowali Państwo gniazdo, nie należy dzwonić na Straż Pożarną, o ile nie znajduje się ono w przestrzeni publicznej, bo tylko w takiej sytuacji straż podejmie działanie. Wszelkie gniazda zlokalizowane na prywatnych posesjach powinny być usuwane przez firmy DDD.

My w DDD Protect posiadamy odpowiednie doświadczenie, sprzęt i środki, aby usunąć gniazdo os bezpiecznie i szybko. Jeśli trzeba, wykonujemy również zwalczanie os poprzez zamgławianie ULV, czyli zabieg polegający na wytworzeniu trującej mgiełki o bardzo małych kropelkach, która uśmierca owady, nawet te schowane w zakamarkach. Jest to zabieg w tym przypadku uzupełniający, ponieważ podstawą pozbycia się os z danego terenu jest właśnie usunięcie gniazda.

Zapraszamy serdecznie do korzystania z naszych usług! Jesteśmy dostępni 7 dni w tygodniu, więc jeśli zauważyli Państwo w pobliżu gniazdo, służymy pomocą niemal od ręki!

Użądlenie osy – co robić?

Zanim jednak gniazdo zostanie usunięte, będziemy musieli zmierzyć się z wizytami os. Niestety osy są skore do ataku. Czasem można je sprowokować do tego zupełnie nieświadomie: zapachem perfum, gestem ręki, który odbiorą jako atak na siebie. Oczywiście również samo odganianie np. od jedzenia lub od nas samych jest interpretowane przez osę jako atak i to również wyzwala agresję i chęć odwetu. Sytuacją najbardziej jednak niebezpieczną jest zbliżenie się do gniazda, wówczas następuje atak całego roju. Osy, w przeciwieństwie do pszczół, żądlą wielokrotnie (nie giną, tak jak pszczoły, po użądleniu).

Zazwyczaj po użądleniu osy pojawia się ból w miejscu wkłucia żądła, a okolica lekko puchnie. Miejsce może też swędzieć lub piec. Objawy te utrzymują się przez kilka dni, a następnie stopniowo zanikają.

Inaczej sytuacja wygląda u osób uczulonych na jad os (i tym samym innych owadów błonkoskrzydłych). U nich reakcja na użądlenie przebiega bardzo gwałtownie: pojawiają się objawy ogólnoustrojowe, takie jak pogarszające się samopoczucie, trudności w oddychaniu, ból brzucha, wymioty, biegunka. Najgroźniejszym powikłaniem użądlenia osy u osoby uczulonej jest wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić do śmierci, jeśli pomoc nie zostanie udzielona bardzo szybko.

Co więc robić, jeśli użądliła nas osa?

  • jeśli nigdy wcześniej nie wystąpiła u nas reakcja uczuleniowa, należy zachować spokój. Brak epizodu alergii na jad owadów błonkoskrzydłych w przeszłości nie oznacza, że nie jesteśmy uczuleni (reakcja uczuleniowa nigdy nie zachodzi za pierwszym użądleniem), ale jest to jednak mało prawdopodobne, choć nie niemożliwe. Jeśli wystąpiły objawy typowe dla użądlenia, jak ból w miejscu użądlenia, zaczerwienienie i obrzęk, ale samopoczucie się nie pogarsza, oznacza to, że doszło do reakcji miejscowej i jedyne, co możemy zrobić, to opanować ból i odkazić to miejsce. W tym celu należy je przemyć dowolnym środkiem dezynfekującym (może być nawet woda z mydłem, ale też woda utleniona), następnie przyłożyć okład o kwaśnym odczynie, np. plasterek cytryny, a na złagodzenie bólu pomoże kostka lodu lub inny zimny przedmiot;
  • jeśli jednak wiemy, że jesteśmy uczuleni na jad osy lub użądlenie nastąpiło w okolicy gardła, konieczne jest wezwanie pogotowia i to jak najszybciej. Nie można czekać z nadzieją, że objawy miną! Nie miną, organizm sam sobie nie poradzi, a użądlenie w takich sytuacjach stanowi zagrożenie życia!

Zapraszamy serdecznie do korzystania z naszych usług!