Rybik cukrowy – srebrny szkodnik w łazience

Małe, srebrne, zwinne robaczki, które umykają przed wzrokiem człowieka jak tylko zapalone zostanie światło w łazience to rybiki cukrowe. Czy rybiki są szkodnikami? Jak zwalczać rybiki? Zapraszamy do lektury kolejnego wpisu!

Rybiki cukrowe to dość powszechny problem, zarówno w domach, jak i w mieszkaniach. Choć starają się za wszelką cenę unikać konfrontacji z człowiekiem, prędzej czy później zostaną zauważone przez zaspanego mieszkańca, który w nocy poszedł do łazienki. Czy jest się czego bać? Czy rybiki są groźne? Dziś piszemy o tych małych robakach, które wielu naszych Klientów niepokoją!

Jak wyglądają rybiki cukrowe?

Rybiki cukrowe to małe robaki, które mają dość charakterystyczny wygląd. Dorosłe osobniki mierzą ok. 10 mm, ich ciało posiada kształt wydłużonej łezki, szersza część to głowa, węższa to odwłok. Ciało rybików jest delikatnie posegmentowane (posiadają chitynowy pancerzyk), pokryte małymi łuskami koloru srebrnego, lekko świecące.

Głowę wieńczy para długich, ruchliwych czułek, na odwłoku z kolei widać trzy małe szczecinki: dwie skrajne krótsze, środkowa dłuższa. Te trzy szczecinki na odwłoku klasyfikują przynależność rybików cukrowych do grupy zwanej szczeciogonkami (Thysanura). Trzy pary kończyn, czułki oraz szczecinki na odwłoku są jaśniejsze, niż reszta ciała.

Jaja rybików są biało-żółte, maleńkie, umieszczane w szczelinach.

Co jedzą rybiki cukrowe?

Rybiki odżywiają się przede wszystkim skrobią i cukrem (któremu zawdzięczają nazwę). W domu jedzą kleje oparte o organiczne składniki, cukier i inne resztki pokarmowe zawierające skrobię lub cukier, martwe owady z chitynowymi pancerzykami, papier. To podstawowe składniki ich diety. Ale jeśli ich zabraknie, zadowolić się mogą także tkaninami (mogą zaatakować ubrania), skórami, grzybami, papierami.

Są jednak dość odporne na głód i odcięcie ich od jedzenia nie spowoduje natychmiastowej ich śmierci: bez jedzenia przeżyć mogą nawet rok.

Czy rybiki cukrowe są szkodnikami?

W menu rybików cukrowych są produkty, które trzymane są w domu, chociażby cukier, dlatego wydawać by się mogło, że są ogromnymi szkodnikami i należy je bezwzględnie tępić. Prawda jest jednak taka, że nie jest to do końca prawda. Jeśli rybiki nie pojawiają się w jakichś ogromnych ilościach i nie są wyjątkowo irytujące, nie trzeba panikować, ani spieszyć się z dezynsekcją.

Rybiki w zasadzie nie wchodzą do cukiernic, torebek z cukrem czy innych miejsc, w których trzymamy produkty spożywcze. Trzymają się podłogi, a do życia zazwyczaj wystarcza im to, co na niej znajdą. Nietrudno tam znaleźć właśnie chociażby drobinki cukru, zwłaszcza w kuchni.

Nie oznacza to jednak, że rybiki pozostaną neutralne dla nas. Mogą oczywiście zaatakować miejsca, w których użyto klejów organicznych, dzięki czemu stanowią dla nich pożywienie. Oznaczać to może dewastację tapet czy odspojenie kafelek od podłoża. Mogą się też nadmiernie namnożyć i rozchodzić po pokojach, a raczej nikt z nas nie przepada za wędrującymi po jego mieszkaniu robakami. W takich sytuacjach dezynsekcja rybików jest konieczna. Firma DDD, taka jest DDD Protect, przeprowadzi ją bez problemu.

Czy rybiki cukrowe roznoszą choroby?

Na szczęście nie. Rybiki cukrowe nie są w żaden sposób szkodnikami sanitarnymi. Mimo że odżywiają się jedzeniem, takim jak cukier, a także skrobią, trzymają się raczej podłogi i rzadko można je zobaczyć gdzieś wyżej. Nawet jeśli by jednak zaatakowały cukiernicę, same w sobie nie są źródłem chorób, a zatem nie trzeba się pozbywać jedzenia.

Czy rybiki cukrowe szybko się rozmnażają?

Rybiki cukrowe mają, jak na owady, bardzo powolny cykl rozwojowy. Samica składa jednorazowo jedynie od 2 do 20 jajeczek, larwy osiągną dojrzałość dopiero po roku do trzech lat. Oznacza to, że w przeciwieństwie do wielu innych szkodników domowych, populacja rybików przyrasta bardzo powoli.

Rozmnażanie odbywa się w ciekawy sposób: samiec buduje daszek, pod którym zostawia spermatofor. Samica wchodzi pod ten daszek i pobiera nasienie, po czym przystępuje do składania jaj. Składa je w różne szczeliny w pobliżu jedzenia, tak aby zaraz po wykluciu larwy miały łatwy do niego dostęp. Minie od 1 do 3 lat, zanim larwy osiągną dojrzałość płciową i uzyskają możliwość rozmnażania się.

Rybiki cukrowe – co je przyciąga?

Oczywiście kluczowy jest dostęp do pożywienia: to podstawa. Ale nieodzownym czynnikiem przyciągającym rybiki cukrowe jest także dostęp do wilgoci. Rybiki zadomowiają się również tam, gdzie jest ciemno i spokojnie. Takie warunki znajdują nie tylko w łazienkach, ale również w kuchniach, przedpokojach, korytarzach, w piwnicach i magazynach, a także czasem w pokojach. Dlatego tak naprawdę mogą się pojawić w niemal każdym pomieszczeniu każdego domu czy mieszkania, ich wymagania spełniają niemal wszystkie domostwa.

Domowe sposoby na rybiki cukrowe – czy są skuteczne?

Na forach internetowych znajdziemy mnóstwo porad, jak zwalczyć rybiki cukrowe domowym sposobem. Wietrzyć, zapobiegać osadzaniu się wilgoci, obniżyć temperaturę najlepiej poniżej 17 stopni C, zmniejszyć liczbę przedmiotów w łazience, prać na bieżąco, sprzątać – to tylko niektóre z nich. Niektóre są trudne do wprowadzenia w życie, ponieważ mieszkanie w pomieszczeniach, gdzie jest mniej niż 17 stopni C do najprzyjemniejszych nie należy.

Dlatego jeśli tylko zadomowiły się u nas rybiki cukrowe, warto będzie po prostu wezwać firmę DDD i wykonać profesjonalną dezynsekcję.

Zwalczanie rybików cukrowych – Radom, Warszawa, Piaseczno

Wykonujemy zwalczanie rybików cukrowych szybko, skutecznie i w dobrych cenach. Dla profesjonalnej firmy DDD zwalczenie rybików cukrowych nie jest ogromnym wyzwaniem, w DDD Protect posiadamy sprawdzone sposoby, aby ich populację wyeliminować z domu bez względu na to, jak duża ona jest.

Nasze usługi proponujemy Państwu na terenie Radomia, Warszawy, Piaseczna, a także wielu innych miast i miejscowości w okolicach. Poniżej znajdą Państwo ich dokładną listę.

Wszystkie dane kontaktowe znajdą Państwo na naszej stronie internetowej w zakładce kontakt. Jesteśmy dostępni również na portalu Facebook, gdzie także można się z nami kontaktować.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z naszych usług! Jeśli się Państwo wahają, zawsze warto sprawdzić opinie o nas 🙂 Są one motywacją do dalszej pracy!