Skórnik słoniniec – groźny nie tylko w kuchni

Skórnik słoniniec to niemal wszystkożerny szkodnik. Zaatakuje produkty sypkie, ubrania, a nawet książki. Nie jest trudno go rozpoznać, dlatego przedstawiamy Wam garść wiedzy o nim, bo jak już się pojawi, trzeba działać szybko. Zapraszamy do lektury wpisu 🙂

Inwazja skórnika słonińca może trafić się każdemu i nie jest związana z brakiem dbałości o porządek. Możemy mieć idealnie czystko, a skórnik i tak znajdzie u nas pożywienie, całe mnóstwo pożywienia! Jeśli wszystkie sypkie produkty zamkniemy w szczelnych słojach, zadowoli się naszymi ubraniami i książkami. Nie jest mu do życia potrzebny kurz i brud, a mimo tego znajdzie w naszych domach i mieszkaniach wszystko, czego potrzebuje do życia i rozwoju. Poznajmy tego szkodnika!

Skórnik słoniniec – wygląd

Skórnik słoniniec to, mały, drobny chrząszcz, którego wielkość nie przekracza 10 mm. Posiada eliptyczne, lekko wydłużone ciało tworzące wraz z głową kształt ziarenka. Na pokrywach skrzydeł widoczny jest jaśniejszy od reszty ciała, beżowy pasek o nieco poszarpanych, nieregularnych brzegach. Widnieją na nim ciemne kropki, 3 po lewej i 3 po prawej stronie. Reszta ciała jest ciemnobrązowa. Posiada trzy pary odnóży, dzięki którym bardzo sprawnie się przemieszcza. Mają one niewielkie haczyki, które sprawiają, że skórnik jest całkiem niezłym wspinaczem. Mała głowa wyposażona jest z kolei w parę czułek zakończonych buławkami.

Skórniki świetnie fruwają.

Cykl życiowy skórnika słonińca

Skórnik słoniniec do rozwoju potrzebuje dość wysokiej temperatury, co jednak nie oznacza, że temperatura w Polsce nie jest dla niego dobra. Nasz klimat umożliwia rozwój jednego pokolenia w ciągu roku. Samica składa jaja wprost do pożywienia (po ok. 200), dzięki czemu larwy już od wyklucia mają dostęp do pokarmu. Jaja w żywności bardzo trudno jest zauważyć: są maleńkie, mierzą ok. 2 mm, białe i często głęboko zakopane lub ukryte w szczelinach. Larwy są ciemnobrunatne i gęsto porośnięte włosami, ich odwłok zaś kończy się charakterystycznymi haczykami. Ruszają się bardzo szybko i stronią od światła i bycia na widoku, dlatego nawet na tym etapie inwazji bardzo trudno jest zorientować się, że atak skórników się rozpoczął. Po kilku przeobrażeniach i osiągnięciu ok. 15 mm larwy przenoszą się na twardy materiał, w którego wydrążonych korytarzach przeobrażają się. Na tym etapie wyrządzają duże szkody w każdym twardym materiale, jaki napotkają: niszczą drewno, plastik, skórę, tynki, futra, a nawet cynk!

Poczwarki skórnika słonińca są żółte, a ich wielkość nie przekracza 10 mm. Są lekko owłosione, natomiast z okresu larwalnego zachowują haczykowate wyrostki na końcu odwłoka.

Czy skórnik słoniniec przenosi choroby?

Skórnik należy do grupy tych szkodników, które niszczycielski wpływ wywierają dwojako: nie tylko niszczy zaatakowane pożywienie czy materiały, ale także roznosi choroby i może przyczyniać się do różnego rodzaju zakażeń. Wszystko przez fakt, że w przyrodzie żeruje on na padlinie, która jest źródłem drobnoustrojów chorobotwórczych. Dodatkowo jego ciało pokryte jest włoskami, które jeszcze dodatkowo sprzyjają osadzaniu się na nim bakterii.

Dlatego jeśli skórnik słoniniec zaatakował zapasy żywności zgromadzone w Waszych kuchniach, powinno się je bezwzględnie wyrzucić, mogą bowiem być źródłem nie tylko zatruć pokarmowych, ale także innych chorób. Także sam skórnik jest źródłem problemów: pokrywające jego ciało włoski mogą działać alergizująco na nadwrażliwe osoby.

Co przyciąga skórnika słonińca?

Skórnik słoniniec to iście wszystkożerny chrząszcz. Atakuje:

  • pożywienie – takie jak surowe i obrobione mięso, wędliny, słoninę, ryby, produkty sypkie, takie jak mąka, zioła, przyprawy, kakao, ser, a nawet karmę dla zwierząt
  • ubrania – zwłaszcza zrobione z materiałów pochodzenia naturalnego, takich jak futra, wełna, jedwab, len, skóra,
  • inne materiały: drewno, plastik, korek.

Dlatego nietrudno o to, aby w naszym domu znalazł skórnik idealne miejsce do życia i rozmnażania, każdy z nas bowiem ma coś, co przyciągnie skórnika. Ale jest on problemem nie tylko w domach, ogromne szkody potrafi wyrządzić także w piekarniach, wędzarniach, serowarniach oraz magazynach. Spotykamy go również w sklepach, w których w celu zwalczania owadów stosuje się lampy owadobójcze. Uśmiercone przez nie owady są dobrym pożywieniem dla skórnika. Takie owady znajduje też w… muzeach. Tu jego łupem mogą paść cenne zbiory entomologiczne.

Objawy inwazji skórnika słonińca

Przede wszystkim w oczy rzucają się dorosłe skórniki fruwające po domu. Larwy i poczwarki zazwyczaj są ukryte bardzo głęboko i niemal niemożliwe jest ich zauważenie. Ale fruwające skórniki to znak, że być może padliśmy ofiarą tego uciążliwego chrząszcza i jednocześnie sygnał, że należy być czujnym i przejrzeć chociażby zapasy produktów sypkich zgromadzone w kuchni. Można szukać jaj, są białe i widoczne gołym okiem (w mące to będzie trudne, ale w kakao, ziołach, przyprawach jest już możliwe), a także odchodów, te są charakterystyczne i mają kształt nitek.

Profilaktyka

Można ograniczyć ryzyko ataku skórnika. Sypkie produkty należy przechowywać w szczelnych opakowaniach, najlepiej szklanych (woreczki papierowe, foliowe i aluminiowe bez problemu zostaną przegryzione), dobrze zakręcone. Ubrania i inne rzeczy z szaf (ręczniki, pościel) należy co najmniej 2 razy w roku wietrzyć, a najlepiej przeprać. Nie należy trzymać ich upchanych w szafach, lecz zadbać o cyrkulację powietrza. Warto też regularnie sprzątać, pamiętając, że martwe owady są pożywieniem dla skórnika. Usuwamy pajęczyny, odkurzamy, dbamy o częste wysypywanie śmieci, sprzątamy też szafki w kuchni.

Zwalczanie skórnika słonińca

Firma DDD Protect bez problemu zwalcza skórnika słonińca. Niestety porażone jedzenie każdorazowo należy wyrzucić, ale wykonamy profesjonalną dezynsekcję, dzięki której będą mieli Państwo pewność, że w żadnym miejscu nie pozostał chrząszcz, który doprowadzi do odnowienia populacji. Stosujemy nowoczesne zamgławianie ULV, czyli zabieg, dzięki któremu jesteśmy w stanie rozprowadzić substancję trującą w każdą, nawet najmniejszą szczelinę. Zabieg ten jest przeprowadzany szybko, nie moczy powierzchni, daje świetne rezultaty. Stosujemy także starannie dobrane i przetestowane preparaty,

 

Zapraszamy do korzystania z usług DDD Protect!