Szczury są zwierzętami niemile widzianymi w otoczeniu człowieka. Nic dziwnego, przenoszą bowiem wiele groźnych chorób, niszczą też żywność. Czy istnieje skuteczny sposób, aby się pozbyć szczurów? Istnieje. Zapraszamy do lektury!
Problem ze szczurami w polskich miastach nasila się. Mieszkańcy wielu z nich donoszą o szczurach spacerujących po ulicy, a w rankingu najbardziej zaszczurzonych miast w Polsce prym wiodą Wrocław, Kraków i Warszawa. Ale nie tylko polskie miasta borykają się z tym problemem. Dotyczy on nawet największych i najbogatszych miast świata, takich jak Nowy Jork, który został okrzyknięty mianem najbardziej zaszczurzonego miasta świata.
Winne tej sytuacji są nie tylko same szczury, ale także człowiek. Szczury są bardzo inteligentne i ekspansywne. Umieją unikać zagrożeń, obliczać ryzyko, a tam, gdzie się pojawiają, zaczynają znikać inne gatunki zwierząt jak myszy. Podporządkowują sobie dany teren totalnie. A człowiek stwarza im dogodne warunki do życia, głównie za sprawą pozostawianych resztek jedzenia. To właśnie dzięki nim szczurom jest tak dobrze w towarzystwie człowieka, że stały się zwierzętami synantropijnymi, czyli takimi, których egzystencja jest silnie powiązana z obecnością człowieka (tam, gdzie nie ma ludzi, nie ma też szczurów).
Zwalczanie szczurów domowym sposobem – czy skuteczne?
Wiele osób walkę ze szczurami rozpoczyna od zastosowania domowych metod znalezionych w internecie. A jest ich mnóstwo. Pułapki kupowane w marketach, trutki, także te domowej roboty (np. mieszanka nadmanganianu potasu, saletry i cukru pudru), koty, wyłapywanie i ręczne uśmiercanie, rozkładanie roślin mających odstraszać gryzonie (np. nostrzyku, wilczomlecza, czosnku, dzikiej mięty, dzikiego rumianku, liści pomidorów), spleśniałych cytryn, klatek, karmników deratyzacyjnych, elektronicznych odstraszaczy. Niestety mimo że lista sposobów cały czas się powiększa, człowiek wciąż przegrywa z tymi inteligentnymi gryzoniami.
Dzieje się tak dlatego, że szczury są bardzo inteligentne. Mają zakodowany lęk przed nowymi obiektami i aby uniknąć niebezpieczeństwa, potrafią długo go obserwować i rozważać ryzyko. Dlatego bardzo trudno wytruć je dostępnymi w sklepach trutkami. Przeczuwając niebezpieczeństwo wysyłają najsłabsze szczury ze stada, aby spróbowały jedzenia, a następnie przez ok. 2 dni obserwują takiego zwiadowcę. Jeśli przeżyje, całe stado przystąpi do posiłku, jeśli nie, stado nie ruszy pożywienia.
Dlatego domowe sposoby bardzo często zawodzą. W naprawdę skutecznej walce ze szczurami pomoże za to profesjonalna deratyzacja. Przeprowadzamy ją nie tylko na terenie firm, fabryk, przedsiębiorstw, hal i dużych obiektów, ale także w gospodarstwach domowych i blokach borykających się z problemem szczurów. Osoby prywatne często trafiają do nas już po wyczerpaniu całego arsenału pomysłów na walkę ze szczurami, w której i tak ponieśli klęskę. Dlatego nie warto marnować czasu, jesteśmy do Państwa dyspozycji!
Profesjonalna deratyzacja – zwalczanie szczurów do skutku
W czym profesjonalna deratyzacja jest lepsza od tej przeprowadzanej domowymi sposobami? Przede wszystkim używamy trutek, które są dostępne tylko dla profesjonalistów. Aby ich używać, potrzebne są stosowne zaświadczenia i pozwolenia. Trutki te zostały specjalnie opracowane z myślą o inteligencji szczurów: efekt ich spożycia nie występuje od razu, lecz po kilku dniach, dzięki czemu stado nie jest w stanie się zorientować, że zwiadowca właśnie spożył trutkę.
Bez problemu identyfikujemy miejsca, w których szczury się pojawiają i celnie ustawiamy trutkę (w różnych postaciach, od past, przez kostki, płyn, po granulki), pułapki, karmniki i inne elementy deratyzacji. Prowadzimy także monitoring miejsc objętych deratyzacją: jeśli pojawiają się w nim martwe osobniki, natychmiast je zbieramy i utylizujemy.
Do firm z branży spożywczej kierujemy rozbudowaną ofertę deratyzacji jako monitoringu zgodnych z normami ISO, HACCP, BRC. Wydajemy tu wszelkie potrzebne zaświadczenia, a deratyzacja przez nas przeprowadzana zmierza do rzeczywistego pozbycia się gryzoni oraz zapobiega ich pojawieniu się ponownie w przyszłości.
Dlaczego szczury należy zwalczać?
Szczury niosą za sobą zagrożenie nie tylko epidemiologiczne. Przede wszystkim roznoszą choroby, przez co są groźne, zwłaszcza dla małych dzieci, osób starszych i wszystkich osób o obniżonej odporności. Jeśli wtargną do żywności, a jest to przecież ich cel, nie tylko ją wykradają, lecz także zanieczyszczają odchodami, sierścią, martwymi osobnikami. Każdego roku powodują znaczące straty w branży spożywczej.
Ich wielkie siekacze stanowią spore zagrożenie dla budownictwa. Szczury są bowiem zdolne przegryźć ścianę, dlatego ich obecność może wiązać się z ryzykiem katastrofy budowlanej. Gryzą w zasadzie wszystko: nawet beton i blachę. Mogą doprowadzić do zalań, bowiem zdarza im się przegryzać rury. Winione są także za powodowanie braków prądu, często zdarza im się bowiem przegryzać kable.
W domu zaatakować mogą wszystko: zniszczyć książki, ubrania, meble tapicerowane, ale przede wszystkim pożywienie. Nie tylko je bowiem zjadają w masowej ilości (jeden szczur potrafi zjeść nawet 35 kg pożywienia na rok!). Przede wszystkim je zanieczyszczają, przez co ogromne jego ilości stają się niezdatne do spożycia, bowiem grozi to zatruciami pokarmowymi, a także możliwością zarażenia szczurzymi chorobami.
Zapraszamy do współpracy w zakresie deratyzacji. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce deratyzacja. Zachęcamy ponadto do przejrzenia referencji wystawianych nam przez naszych Klientów. To dowód na naszą rzetelność i odpowiedzialność w podejmowanych zleceniach!
Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest deratyzacja. Problemy ze szczurami mogą oznaczać realne straty: finansowe i wizerunkowe. Dlatego wkładamy maksimum wysiłku w zlikwidowanie kolonii w danym obiekcie. Przypominamy, że deratyzacja jest obowiązkowa, a obowiązek ten dotyczy właścicieli nieruchomości, administratorów i spółdzielni mieszkaniowych. Deratyzację profilaktycznie należy przeprowadzać dwa razy w roku: wiosną i jesienią, a jeśli szczury na danym terenie pojawią się, trzeba podjąć natychmiast radykalne kroki do ich pozbycia się. Rozmnażają się one bowiem w błyskawicznym tempie i zaniedbania w tym zakresie mogą skończyć się trudnościami w ich usunięciu, a także wyższymi kosztami zabiegów.
Zapraszamy serdecznie do współpracy!